06 березня 2024 687 Новини

Шевченко — це голос душі українського народу, його крик, сльози, стогін і разом з тим поклик гніву. Браніслав Нушич

Феномен Шевченка відбиває нашу національну природу, наше світосприйняття, наше минуле і нашу надію на майбутнє. Він символізує душу українського народу, втілює його гідність, дух і пам’ять… Є. Сверстюк

Цими днями українці відзначають 210 річницю від дня народження Тараса Шевченка.

Україна завжди відзначалася багатим культурним спадком, серед якого особливе місце займає поезія Тараса Григоровича Шевченка. Його творчість, сповнена глибокого патріотизму, любові до України та віри в її народ, сьогодні набуває нового звучання на тлі подій, що відбуваються в країні. Відкрита презентація роботи літературної  студії на тему "Шевченко закликає, Україна перемагає", яку ініціювала викладачка української мови та літератури Марія Дудаш,  стала важливою подією, що спонукає до переосмислення поезії великого Кобзаря в контексті сучасності.

Прихильники літературного слова Тараса Шевченка здійснили аналіз його творів   в контексті сучасної України і дійшли висновку, що поет не просто описував історичні події, що відбувалися в його час, але й пророкував майбутнє, закликаючи до боротьби за свободу та незалежність. Його слова здаються надзвичайно актуальними сьогодні, коли Україна стоїть на захисті своєї території та ідентичності. Здобувачі освіти інтерпретували такі твори Великого Кобзаря: «Єретик», «Полякам», «Мені однаково», «Сон», «І мертвим, і живим…», «До Основ’яненка». Поема "Кавказ" звучить як символ непереможної боротьби за волю, відображаючи дух сучасної України, що протистоїть агресії. "Заповіт" – це заклик до єднання всіх українців навколо ідеї незалежності та свободи, яка є невід'ємною частиною сьогоднішньої боротьби. Шевченкові "Сонце заходить, гори чорніють..." і "І виріс я на чужині..." нагадують про тугу за Батьківщиною, про важливість збереження національної ідентичності в умовах зовнішніх та внутрішніх викликів.

Марія Василівна зазначила, що в  контексті сучасних подій в Україні, відродження інтересу до поезії Шевченка не просто актуальне, але й необхідне. Його твори виступають як могутнє джерело натхнення для боротьби, самопізнання та єднання. Вони допомагають українцям відчути глибокий зв'язок між поколіннями, усвідомити цінність свободи та незалежності, за яку боролися їхні предки і за яку продовжуємо боротися  і сьогодні…

Переосмислення Шевченкової творчості у світлі сучасності дозволяє відкрити нові грані його поезії, зрозуміти глибину його пророцтв та знайти в них відповіді на сучасні виклики. Шевченкові слова, що закликають до боротьби за власну ідентичність, свободу та незалежність, є потужним моральним стимулом для сучасної України.

Присутні мали моливість ознайомитися з проєктом "Голос Тараса Шевченка". Завдяки новітнім технологіям команда українських креативників створила творчу реконструкцію голосу славнозвісного Кобзаря! Зробити це вдалося за допомогою нейромережі, на основі задокументованих спогадів очевидців, 3D-моделі обличчя тощо.

Захід "Шевченко закликає, Україна перемагає" став не просто нагадуванням про велич поезії Шевченка, але й актуалізацією його ідей у контексті сучасних реалій. У цей переломний момент історії України  поезія Шевченка виступає як джерело натхнення та непохитної віри в перемогу. Вона нагадує про важливість збереження ідентичності, потребу єднання та відданість ідеалам свободи та незалежності. Вивчення та переосмислення поезії Шевченка сьогодні – це не тільки дань поваги великому Кобзарю, але й необхідність.

Шевченко - наш. Він для усіх століть, 
Він - як Ісус Христос для України . 
Візьміть його вогню, хоч крихітку візьміть, 
І з цим вогнем виходьте із руїни.