ВИХОВНА ТА ПОЗАУРОЧНА РОБОТА

28 липня 2022
18 липня 2022

ДОПОМОГТИ МОЖЕ КОЖЕН!

Починаючи з 15 липня, наш Мукачівський професійний аграрний ліцей ім.М.Данканича, силами власних працівників та внутрішньо переміщених осіб, виготовляє плетені маскувальні сітки для наших збройних сил! Все буде Україна!

19 травня 2022

З ДНЕМ ВИШИВАНКИ, УКРАЇНО!

Щороку в третій четвер травня в Україні відзначається Всесвітній день вишиванки. Головним атрибутом цього свята є вишивана сорочка як символ ідентифікації українців. Долучився до цього свята і ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей імені Михайла Данканича».
07 травня 2022

УРОК ЗВИТЯГИ НА ТЕМУ: “НІКОЛИ ЗНОВУ!”
Війна завжди починається раптово, хоча через покоління для істориків вона видаватиметься неминучою. У 1939 році почалася найстрашніша та найкривавіша в історії людства – ІІ світова, вона стала такою, що визначила майбутнє Європи та світу на багато десятиліть. Але, без величезних втрат, нацистів було не зупинити...
17 березня 2022

Як не стати жертвою торгівлі людьми.

В зв’язку з війною, що веде рф проти України, багато українців залишають свої домівки в пошуках безпечних місць, в т.ч. за кордоном. Перебуваючи у відчаї і паніці, оперативно виїжджаючи за межі рідного міста, саме в такому стані і в такий період часто можна стати жертвами торгівлі людьми. Торгівля людьми – це форма сучасного рабства та порушення прав людини для отримання прибутку через контроль та експлуатацію інших людей. Як цьому запобігти:
03 березня 2022

ПОРАДИ ПСИХОЛОГА. ЯК ГОВОРИТИ ЗДІТЬМИ ПРО ВІЙНУ

24 лютого 2022 року, близько 5 години ранку, росія розпочала війну проти України. Під час воєнних дій діти є однією з найбільш вразливих категорій і потребують психологічної підтримки. Діти... Вони приїхали в наш ліцей відразу, як тільки в Україну полетіли перші ракети, бомби, снаряди. Приїхали з Києва, Харкова, Сум, Ірпеня, Броварів, Чернігова, Миколаєва, Кривого Рога, Донеччини, Дніпропетровщини, Херсонщини. Втомлені, налякані, відірвані від рідних осель.
28 лютого 2022

КРИМ – ЦЕ УКРАЇНА!

Указом Президента України Володимира Зеленського встановлено День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, який відзначається щороку 26 лютого. Мета - вшанування мужності і героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території. Це - пам'ятна дата з нагоди проведення в 2014 році мітингу кримських татар та українців у місті Сімферополі на підтримку територіальної цілісності України.
22 лютого 2022

2022 - РІК СТОРІЧЧЯ ІВАНА ЧЕНДЕЯ

Іван Михайлович Чендей - український письменник, кіносценарист, лауреат Шевченківської премії. Автор сценарію художнього фільму «Тіні забутих предків». Народився у селищі міського типу Дубове на Тячівщині. Творчість Івана Михайловича присвячена соціальним, духовним і моральним проблемам історії Закарпаття. За оцінкою літературної критики його назвали «Верховинський Король Лір». Наша учнівська арт-студія «Спектр» та викладачі ліцею пропонують відеофільм про творчість нашого відомого земляка.
18 лютого 2022

ДЕБАЛЬЦЕВО. СІМ РОКІВ ПО ТОМУ…

Зимові Бої за Дебальцеве, або за Дебальцівський плацдарм тривали в період 21 січня - 18 лютого 2015 року. Дебальцеве - місто з важливим залізничним вузлом, воно також лежить на перехресті двох автошляхів міжнародного значення: Харків - Бахмут - кордон РФ до Ростова-на-Дону та Луганськ - Донецьк.
16 лютого 2022

ДЕНЬ ЄДНАННЯ

14.02.2022 року з метою посилення консолідації українського суспільства, зміцнення його стійкості в умовах зростання гібридних загроз, інформаційно-пропагандистського, морально-психологічного тиску на суспільну свідомість, Президент України Володимир Зеленський видав Указ за №53/202 «Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства».
14 лютого 2022

УРОК ЗВИТЯГИ: “ УКРАЇНСЬКИЙ ДОБРОВОЛЕЦЬ - ВЗІРЕЦЬ ПАТРІОТИЗМУ!”

Не заради орденів, а за покликом сердець взялися у 2014 році за зброю тисячі українців, коли над Україною нависла смертельна загроза. Вони стоять на смерть заради перемоги сьогодні… Разом ми нездоланна сила.
29 січня 2022

ПЕРШІ УКРАЇНСЬКІ «КІБОРГИ» – ГЕРОЇ КРУТ

Сьогодні, 29 січня, в Україні відзначають День пам’яті українських вояків, які загинули в бою під Крутами 1918 року. 104 роки тому декілька сотень українських добровольців - молодих юнаків затримали більшовицький наступ на Київ та врятували українську державність.
24 січня 2022

МИ – ЦЕ УКРАЇНА

Історія будь-якого народу містить періоди, дати, які є вирішальними, доленосними в його житті. Такою датою для України стало 22 січня 1919 року – день ухвали Акту Злуки Західно-Української Народної Республіки та Української Народної Республіки. Цій даті судилося навічно вкарбуватися в історію України величним національним святом – Днем Соборності України.
19 січня 2022

ГОДИНА НАРОДОЗНАВСТВА «ХРЕЩЕННЯ ГОСПОДНЄ»

19 січня вихователь Ольга Папп провела годину народознавства для здобувачів освіти, які проживають в гуртожитку ліцею на тему: «Свято Водокреща». Цей виховний захід був присвячений однму із найбільших релігійних свят, адже саме в цей день Іоанн Предтеча охрестив Ісуса Христа в ріці Йордані.
17 грудня 2021

СВЯТИЙ МИКОЛАЙ – ЧУДОТВОРЕЦЬ

Зимовий період – найулюбленіший час більшості дорослих і дітей! Чому? Бо саме взимку – найбільше свят, подарунків, приємних зустрічей з близькими та рідними.
06 грудня 2021

ЗБРОЙНИМ СИЛАМ УКРАЇНИ – 30 РОКІВ!

6 грудня Збройним силам України виповнюється 30 років! З 1991 року збройні сили – це наша міць, слава, сила та гордість! Особливо це актуально саме зараз, в умовах воєнного протистояння на Сході України. 30-річчю нашої армії був присвячений урок мужності, який провів заступник директора ліцею з виховної роботи полковник у відставці Олександр Кумечко. Він розповів здобувачам освіти про новітню історії наших збройних сил, про їх створення та становлення, про особливості проходження військової служби та героїзм українських військових.
19 листопада 2021
РІДНА МОВА ЧИСТА, ЯК РОСА
Сучасна українська мова є багатовіковим надбанням українського народу. Вона створена зусиллями багатьох поколінь. Український мовознавець професор Іван Огієнко писав: "В мові наша стара й нова культура, ознака нашого національного визнання... І поки живе мова - житиме й народ, як національність... ".

22 жовтня 2021

19 ЖОВТНЯ - ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕНЬ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

Всеукраїнський День відповідальності людини – державне свято України, яке, починаючи з 2021 року, відзначатиметься щороку у день народження професора Богдана Гаврилишина, автора “Декларації відповідальності людини” (2014). У 15-ти пунктах Декларації відображено різні рівні відповідальності, які можуть стати дороговказами до більш демократичного, інклюзивного та ефективного суспільства з точки зору гуманістичних цінностей.
14 жовтня 2021

ДНЮ ЗАХИСНИКІВ ТА ЗАХИСНИЦЬ УКРАЇНИ ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ

13 жовтня в ДПТНЗ “Мукачівський професійний аграрний ліцей ім.М.Данканича” класні керівники провели виховну годину за єдиною темою: “Пам’ятаємо чиї ми сини, пам’ятаємо, що ми – українці!”, присвячену Дню захисників та захисниць України. В ході виховної години педагоги підкреслили, що День захисника та захисниць України – це свято, яке єднає всіх українців: і тих, хто зі зброєю в руках захищав та захищає свою державу, і тих, хто мирною працею чи волонтерською діяльністю підтримує обороноздатність нашої Батьківщини, її науково-технічний та економічний потенціал.
12 жовтня 2021

КОЗАЦЬКИЙ ГАРТ – 2021

12 жовтня в переддень Дня захисників і захисниць України в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім.М.Данканича» відбулось спортивно-патріотичне свято «Козацький гарт - 2021». Такі змагання серед здобувачів освіти ліцею вже давно стали традиційними.
30 вересня 2021

БАБИН ЯР: 80 РОКІВ ТРАГЕДІЇ. ПАМ’ЯТАЄМО…

З метою висвітлення однієї з найтрагічніших сторінок історії ХХ ст. -розстрілів у Бабиному Яру, які відбулися 29-30 вересня 1941 року, - та вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру, в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М.Данканича» 28 та 29 вересня 2021 року проведені уроки пам’яті до 80-ї річниці цих жахливих подій.
20 вересня 2021

МИ – ЄДИНІ! МИ – ЗА МИР!

В Україні завжди поважали мир. Це підтверджується у тому числі й практикою високих державних ініціатив. Наприклад, відмовою від ядерної зброї, яка з легкістю зрівнювала шанси в разі нападу на країну будь-якого агресора. Люди не хвилювалися, адже територіальну цілісність і суверенітет держави гарантували найпотужніші і розвинені країни світу: США, Великобританія, Росія, Китай.
28 травня 2021

ПОДЯКА ВІЙСЬКОВИХ ЗА СПІВПРАЦЮ І ПІДТРИМКУ

Протягом декількох десятків років триває тісна взаємодія та співпраця педагогічного колективу нашого ліцею та особового складу військових частин, розташованих на теренах Закарпаття. Прикладів такої взаємодії існує багато.
20 травня 2021

СВЯТО ВИШИВАНКИ

20 травня в Україні відзначається Всесвітній день вишиванки - міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу.
18 травня 2021

КАЛЕЙДОСКОП ВИЗНАЧНИХ ТА ПАМ’ЯТНИХ ДАТ

14 травня – День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни 15 травня – Міжнародний день сім’ї; День Європи 16 травня – День пам’яті жертв політичних репресій 18 травня – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
07 травня 2021

УРОК ЗВИТЯГИ НА ТЕМУ: “ПАМ’ЯТАЄМО! ПЕРЕМАГАЄМО!”

7 травня в ліцеї був проведений урок звитяги на тему “Пам’ятаємо! Перемагаємо!”, присвячений Дню пам’яті та примирення 8 травня, який проголошений Генеральною Асамблеєю ООН в пам'ять жертв Другої світової війни та Дню перемоги над нацизмом у ІІ світовій війні 9 травня.
30 квітня 2021

ОГЛЯД-КОНКУРС НА КРАЩУ ВЕЛИКОДНЮ КОМПОЗИЦІЮ

30 квітня в фойє адміністративного корпусу ліцею відбувся огляд-конкурс (далі-Конкурс) на кращу Великодню композицію. Учнівські колективи активно долучилися до участі в Конкурсі та представили, виготовлені у різних техніках, писанки, серветки, рушники, великодні композиції.
29 квітня 2021

ПАСХАЛЬНА ВИСТАВКА ПИСАНОК В УЖГОРОДІ

29 квітня 2021 року команда ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М.Данканича» взяла участь в розгортанні виставки святкових композицій Великодньої тематики на площі Народній в м.Ужгороді.
15 березня 2021
УРОК ЗВИТЯГИ НА ТЕМУ: “ГЕРОЙ УКРАЇНИ АВГУСТИН ВОЛОШИН І КАРПАТСЬКА УКРАЇНА”
Створення Карпатської України збіглося з гострою політичною кризою в Центральній Європі напередодні Другої світової війни. Закономірно, що суспільно-політичні процеси, які відбувалися в Європі взагалі та в Чехословаччині зокрема, складовою частиною якої з 1919 р. було Закарпаття, наклали свій відбиток на події в краї. Його доля розглядалася на Мюнхенській нараді чотирьох держав Європи, що визначила долю Чехословач-чини. Цими державами були Великобританія, Франція, Італія та Німеччина.


12 березня 2021
УРОК ЗВИТЯГИ НА ТЕМУ: “ДЯКУЄМО ЗА ВІДВАГУ ТА ПАТРІОТИЗМ!”
Однією із найважливіших новітніх історичних дат березня є День українського добровольця – свято героїв та справжніх патріотів своєї землі. Завдяки добровольчому руху в 2014 році наша армія змогла дати відсіч зовнішній агресії з боку Російської Федерації, і наша держава вистояла.

26 лютого 2021
День спротиву окупації автономної республіки Крим та міста Севастополь
26 лютого 2014 року в м.Сімферополі відбулось найбільше зібрання на підтримку цілісності та єдності України. Участь у мітингу взяли не лише кримські татари, яких тоді там була переважна більшість, а й представники різних національностей, що відстоювали територіальну цілісність України і висловлювали протест проти кремлівської інтервенції в Криму.20 лютого 2021

ВОНИ ПОМЕРЛИ, ЩОБ ЖИЛА Україна.

«Небесна Сотня»…Юнаки, батьки…

Їх імена мені ніколи не забути .

Вони ж за мене полягли,

Так як і ті, що захищали Крути.

Щемить у грудях, і душа болить

За долю мого рідного народу.

Але у серці іскра ще горить,

І не втрачаю віру у свободу»

22 листопада 2013 року заява влади призупинити підготовку до підписання угоди про Євроінтеграцію сколихнула народ України. В містах почали збиратися студентські протестні акції.

30 листопада в Києві на Майдан на мирну акцію вийшли сотні молодих студентів. Злочинна влада вчинила замах на мирний протест. Десятки протестувальників були по-звірячому побиті спецпідрозділами міліції й у важкому стані потрапили до лікарень, а доля багатьох з них невідома і до сьогодні. Шоковані замахом на основоположні права і свободи людини, сотні тисяч українців вийшли на Майдан Незалежності, вимагаючи покарання винних у побитті студентів та відставки злочинної влади.

Після двох місяців мирних протестів, підтримка мітингувальників зростала. Замість того, щоб мирно врегулювати ситуацію, 18 лютого 2014 року тодішня влада віддала злочинний наказ застосовувати зброю і зробити «зачистку» Майдану. На очах у всього світу влада розстрілювала свій народ.

Тисячі поранених і понад 100 людей було вбито снайперами та бійцями спецпідрозділів міліції. Серед них – науковці, викладачі, студенти, вчителі, художники, архітектори, театральні режисери, громадські активісти. Кров цих людей стала вироком для злочинної диктатури. Ця «Небесна сотня» своїм життям викупила свободу для мільйонів українців і дала шанс збудувати нову демократичну правову державу.

Тож, 20 лютого в Україні щорічно відзначають День Героїв Небесної Сотні згідно з Указом Президента від 11 лютого 2015 року «Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні». Цього дня вшановуємо пам'ять про тих громадян, завдяки яким змінено перебіг історії нашої держави. Більшість із них віддали своє життя під час подій Революції Гідності, інші загинули пізніше - у березні та квітні 2014 року, захищаючи ідеали демократії, обстоюючи права та свободи людини, європейське майбутнє України.


19 лютого 2021

ДЕНЬ ДЕРЖАВНОГО ГЕРБА УКРАЇНИ

19 лютого в Україні відзначають День Державного Герба. Тризуб – символ волі, віри і держави. Тризуб – прадавній знак української державності. В нашому державному Гербі закодована сила української нації, її дух, традиції та століття боротьби за незалежність!

Як державний символ – Державний Герб України, тризуб був затверджений постановою Верховної Ради України №2137-XII від 19 лютого 1992 року. Це один із трьох державних символів нарівні з прапором і гімном.

Наш герб, наша святиня, має давню та величну історію, він народжений із споконвічного народного прагнення до волі та незалежності. Національний символ, що уособлює тисячолітній зв’язок поколінь – минувшини, сьогодення та майбутнього.

Шануймо наші державні символи, наші обереги, за які помирали кращі сини та доньки української землі!


18 лютого 2021

ДЕБАЛЬЦЕВО. ПАМ’ЯТАЄМО!

18 лютого 2021 року - 6-та річниця боїв та виведення українських військ із Дебальцевого на Донеччині. Цього дня вся країна згадує військовослужбовців, які загинули під час захисту дебальцівського плацдарму.

Історична довідка.

Бої між Збройними Силами України та проросійськими бойовиками в районі Дебальцевого тривали з липня 2014 року. 28 липня місто було повністю звільнене українськими військовими. У січні 2015 року, після остаточного зриву Мінських домовленостей, бойові дії в районі дебальцівського плацдарму спалахнули з новою силою. Після запеклих боїв частина українських сил станом на 10 – 11 лютого опинилася в оточенні. До 18 лютого українські військові з боями вийшли з Дебальцевого в район Артемівська.

Внаслідок цих бойових дій вдалося завдати великих втрат ворогу, що примусило його відмовитися від подальших активних наступальних дій. Також, завдяки організованому виходу українських частин, командуванню вдалося уникнути оточення та значних втрат Збройних сил України. Указом Президента України № 93/2015 від 18 лютого 2015 року командиру 128-ї окремої гірсько-піхотної Закарпатської бригади полковнику С.О. Шапталі було присвоєно звання Героя України з врученням ордена “Золота Зірка”.

18 лютого 2015 року в боях на дебальцівському плацдармі загинуло 8 військовослужбовців 128 бригади. Мітинг пам’яті з нагоди шостої річниці виведення бригади з Дебальцева відбувся на центральному кладовищі Мукачева. Вшанувати пам’ять загиблих зібралися рідні та друзі воїнів, військовослужбовці, міська влада та представники духовенства. Священники провели екуменічну заупокійну панахиду. Пам’ять загиблих захисників України вшанували хвилиною мовчання.


12 лютого 2021

ТИ ВІЧНА БІЛЬ - АФГАНІСТАН…

Минають дні, ідуть роки,

Життя листки перегортає

А біль Афгану - на віки

В душі чомусь не замовкає…


15 лютого в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав (Указ Президента України від 11 лютого 2004 року №180/2004).

Після Другої Світової війни війська СРСР брали участь у 24 локальних війнах і збройних конфліктах на території 16 іноземних держав. Але найбільш масштабною та трагічною була війна в Республіці Афганістан. 10 років – з 25 грудня 1979 року по 15 лютого 1989 року тривала війна. Через афганське пекло пройшли десятки тисяч військовослужбовців. Тож 15 лютого 2021 року виповнюється 32 роки із дня завершення цієї неоголошеної війни.

Саме 15 лютого і стало в Україні Днем вшанування учасників бойових дій на території інших держав в пам’ять про тисячі наших співвітчизників, які в Афганістані загинули в боях, померли від ран, контузій, травм і хвороб, пропали безвісти. Цьому дню була присвячена відкрита виховна година в ДПТНЗ “Мукачівський професійний аграрний ліцей ім.М.Данканича”.

Заступник директора ліцею з виховної роботи ветеран військової служби Олександр Кумечко в ході виховної години розповів про причини афганської війни, поділився з педагогами та здобувачами освіти своїми власними спогадами та враженнями від введення радянських військ та їх виведення з території Афганістану.

Класний керівник 33 групи автослюсарів Руслан Футуйма акцентував увагу присутніх на страшних цифрах. Адже кожен четвертий із майже 600 тисяч військових, які брали участь у бойових діях в Афганістані, - українець, і кожен четвертий із тих, хто не повернувся з Афганістану, - також українець. За офіційними даними, Україні ця війна обійшлася в більш, ніж чотири тисячі загиблих. Зараз у нас – понад 150 тисяч ветеранів афганської війни, з них близько 8 тисяч мають поранення, понад 6 тисяч - люди з інвалідністю.

Виступи педагогів супроводжувалися змістовними презентаціями, в ході яких присутні мали можливість більш глибокого засвоєння теми заняття. Педагоги та учні вшанували пам’ять військовослужбовців-учасників бойових дій, які загинули на території інших держав, хвилиною мовчання.


11 лютого 2021

ЗУСТРІЧ З ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯМИ ДЕРЖАВНОЇ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

10 лютого 2021 року в ДПТНЗ “Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М. Данканича” відбулась зустріч педагогів та здобувачів освіти-випускників цього року з військовослужбовцями Мукачівського прикордонного загону та Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького.

В своїх виступах лейтенанти Олена Шевченко та Емілія Швед, майор Володимир Поліщук, сержант Анатолій Назаренко та курсант академії Микола Солоненко розповіли присутнім про завдання військових частин та підрозділів Державної прикордонної служби, соціально-правову захищеність військовослужбовців та їх родин, престижність військової служби з охорони державного кордону України. Виступи гостей супроводжувались змістовними презентаціями та відеофільмами та викликали велику зацікавленість аудиторії.

Заступник директора ліцею з виховної роботи Олександр Кумечко подякував прикордонникам за плідну співпрацю та побажав їм успіхів у службі та мирного неба над головою.


29 січня 2021

БІЙ ЗА МАЙБУТНЄ УКРАЇНИ

“Чому схилилась у тузі верба?

За ким сумує на снігу калина?

То за героями полеглими журба.

Які життя віддали у важку хвилину”…

Уже багато років поспіль учні та педагоги нашого навчального закладу вшановують відвагу та вічну пам’ять Героїв Крут, які загинули, боронячи рідну землю для того, щоб кожен громадянин України згадав, за що він любить свою країну, свою рідну землю і усвідомив, за що боролися відважні юнаки і заради чого пожертвували своїм життям.

29 січня 2021 року в навчальних групах ліцею проведено виховні години за єдиною темою: “Бій за майбутнє України”, присвячені 103-й річниці бою під Крутами.

Присутні також переглянули фільми “Герої Крут”, “Україна: Забута історія – Крути”, оформлено тематичну книжкову виставку та інформаційний бюлетень “103 річниця бою під Крутами”.

Класні керівники розкрили причини трагедії під Крутами, акцентували увагу учнів на тому, що нерівний поєдинок 29 січня 1918 року став національним символом стійкості, патріотизму, честі та жертовності української молоді. Вони підкреслили, що сьогодні наші захисники, як і в бою під крутами, відстоюють незалежність та територіальну цілісність України. Педагоги та учні вшанували пам’ять усіх героїв, хто загинув за Україну, хвилиною мовчання.


21 січня 2021
День соборності України (відео)


22 грудня 2020

«ДЯКУЄМО ВАМ, ЗАХИСНИКИ!»

Напередодні Дня Святого Миколая, 18 грудня 2020 року, на площі Народній в м.Ужгороді відбулось урочисте підбиття підсумків VI обласного конкурсу літературних творів, творів образотворчого мистецтва та фоторобіт на тему: „Захисники України: історія та сьогодення”. Слід зазначити, що цей Конкурс в нашому краї ініційований департаментом освіти і науки облдержадміністрації в особі його директора Ганни Сопкової.

Голова Закарпатської обласної державної адміністрації Анатолій Полосков та голова обласної ради Олексій Петров привітали переможців та заохотили їх дипломами, грамотами та грошовими преміями. Двічі поспіль, в минулому та в цьому році, серед призерів в номінації „Фоторобота” - учні нашого ліцею Андрій Конусіков та Станіслав Габовда.

Довідково. В 2019 році фоторобота Андрія Конусікова, учня 12 групи автослюсарів ліцею „За Україну, за її волю, за народ!” посіла призове 2 місце серед фоторобіт усіх навчальних закладів області, які брали участь в Конкурсі. Замисел фотороботи полягає у короткій фразі "Ніхто не забутий, ніщо не забуте..."


В 2020 році складом журі Конкурсу кращою серед фоторобіт визнана фоторобота учня 14 групи автослюсарів-рихтувальників, члена учнівської ради ліцею та артстудії „Спектр” Станіслава Габовди „Дякуємо вам, захисники!”, яка заслужено посіла 1 місце серед усіх навчальних закладів Закарпаття!

Тож вітаємо Станіслава, бажаємо йому подальших успіхів та презентуємо цю фотороботу.

Нагородження(відео)


18 грудня 2020

ІДЕ СВЯТИЙ МИКОЛАЙ!

Святий Миколаю,

Прийди до нас з раю,

Принеси нам дари

Кожному до пари!

Наближається улюблений, довгоочікуваний час – час зимових канікул і Новорічно-Різдвяних свят. Ці дні завжди пов’язані з дивом, в яке хочеться вірити. Одним із перших зимових свят з довгої їх низки, вважається День Святого Миколая - покровителя всіх бідних, знедолених, дітей і мандрівників. За традицією, в ніч з 18 на 19 грудня Святий Миколай приносить дітям подарунки і кладе їх під подушку.

17 грудня в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М.Данканича» відбулось свято «Іде Святий Миколай!».

В цій добрій казці криється історія життя реальної людини, що жила в другій половині III століття і прославилася своєю всепоглинаючою любов’ю до усіх людей. За переказами, напередодні Різдва Микола виходив на вулицю і, приховуючи свою особу маскою, роздавав дітям солодкості і подарунки.

Класний керівник 14 групи автослюсарів-рихтувальників Ганна Мучичка та ведучі свята активісти учнівського самоврядування Валентина Туряниця та Антоніна Лакатош присвятили свої виступи добрим справам Святого Миколая, тому, «що омріяні подарунки одержують лише слухняні діти, а неслухняним покладаються різки».

Тож і персонажами зі свити Миколи стали: Ангел – учень Павло Тороні, Антипко – Владислав Кампов, а головну роль Святого Миколая виконав Габовда Станіслав. Ангел, повідомляє свого покровителя про хороші вчинки дітей, а Антипко ж нашіптує про всі провинності. Врешті-решт завжди перемагає добро: ніхто з дітей не залишається без подарунків. Так було і в ліцеї - кожен присутній одержав з рук святого Миколая солодощі, які для проведення свята забезпечив профспілковий комітет ліцею (голова – Андрій Петрович Тимко).

Щиро вітаємо всіх з днем Святого Миколая! Хай здійсняться найзаповітніші мрії! Просимо Святого Миколая принести щастя у кожну родину й благополуччя нашій рідній Україні!


14 грудня 2020

ЧОРНОБИЛЬ - НАША ПАМ'ЯТЬ, НАШ БІЛЬ

«Чорнобильська зона - нема там життя.

Чорнобильська зона пливе в небуття.

Одне в нас завдання - не дати нікому

Створить ще на світі десь прокляту зону»

Ірина Іващук

Чудовими краєвидами, щедрими на врожаї садами, прекрасними лісами славилась чорнобильська земля. Та лише - до жахливої позначки, до радіаційної межі, проораної квітневої ночі 1986-го. Звідтоді ця земля стала називатись зоною - скаліченою, непридатною для життя місцевістю. I якщо від атомної катастрофи здригнулись серця всіх землян, то слово «зона» не перестає боліти у цих серцях вже тридцять років i ще надовго лишиться в пам'яті людства. Аварія на Чорнобильській АЕС стала новою віхою відліку в історії атомної енергетики, показала, наскільки небезпечна позбавлена контролю сила атома i як неймовірно важко вгамувати її.

11 грудня 2020 року в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей імені Михайла Данканича» класний керівник 32 групи трактористів Оксана Саморига провела відкриту виховну годину на тему: «Чорнобиль - наша пам'ять, наш біль».

Педагог нагадала присутнім, що 26 квітня 1986 р. відбулася одна з найбільших катастроф на атомних електростанціях - аварія на Чорнобильській АЕС. 10 листопада 2006 року Указом Президента України було засновано пам’ятну дату - День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській Атомній Електростанції, який щорічно відзначають 14 грудня.

Хвилини трагедії на станції назавжди закарбувалися в народній пам’яті. В ту квітневу ніч ніхто не думав про геройство. Було ніколи думати. Всі просто рятували станцію, Прип’ять, Чорнобиль, Чернігів, Київ, Україну, Європу, всіх нас!

В ліквідації наслідків трагедії брали участь тисячі військових і пожежних, медиків та будівельників, прості громадяни нашої країни. Лише завдяки їх самопожертві вдалося локалізувати аварію та врятувати світ від радіаційного забруднення.

Ти відомий сьогодні кожному –

Не ім'ям своїм, а бідою.

Тою вулицею порожньою

Понад прип'ятською водою...

Мій Чорнобиль! Зелений пагорбе!

У якому ти жив сторіччі!

Запеклись перестиглі ягоди,

Наче кров, на твоїм обличчі!

На завершення відкритої виховної години, педагоги та учні ліцею вшанували пам'ять загиблих ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС хвилиною мовчання.


4 грудня 2020

СВЯТО ДОБЛЕСТІ І МУЖНОСТІ. ЗБРОЙНИМ СИЛАМ УКРАЇНИ - 29 РОКІВ!

Воїне, лицарю славний,

Ти зброю тримаєш в руках,

Щоб на нашу країну-державу

Злий не позарився враг!

4 грудня в переддень 29-ї річниці з дня створення Збройних Сил України в ліцеї відбулась зустріч педагогів та здобувачів освіти з військовослужбовцями 128 Закарпатської окремої гірсько-штурмової бригади. Зустріч відкрив заступник директора ліцею з виховної роботи, викладач предмету “Захист України” полковник у відставці Олександр Кумечко.

Він розповів про те, що 6 грудня 1991 року парламент вже незалежної України ухвалив закони “Про оборону України” і “Про Збройні Сили України” та затвердив текст військової присяги, яку урочисто склав у Верховній Раді перший міністр оборони України генерал-полковник Костянтин Морозов. Саме 6 грудня щороку відзначається як день українських Збройних Сил.

Продовжив зустріч класний керівник 33 групи автослюсарів Руслан Футуйма, який презентував історію українського війська від княжої доби до сучасних Збройних Сил України. Педагог підкреслив, що десятки тисяч українських воїнів сьогодні продовжують виконувати складні завдання на Донбасі. Він запросив до слова гостей учасників бойових дій лейтенанта Богдана Пророкова та молодшого сержанта військової служби за контрактом Олександра Цимбалюка.

Військовослужбовці розповіли про повсякденну діяльність особового складу, участь 128 бригади в операції об’єднаних сил на Сході України, показали присутнім новітні індивідуальні медичні засоби, якими оснащені військові підрозділи, відповіли на численні запитання. Олександр Цимбалюк пригадав спільну службу з випускником нашого ліцею Віталієм Гопоньком, який загинув в зоні антитерористичної операції на Донбасі.

Педагоги та учні вшанували пам’ять військовослужбовців, які загинули за свободу, незалежність і територіальну цілісність України, хвилиною мовчання. Зустріч пройшла в теплій, дружній обстановці. Завершуючи її, Олександр Кумечко, привітав присутніх зі святом і нагородив грамотами лейтенанта Пророкова та молодшого сержанта Цимбалюка за активну участь у національно-патріотичному вихованні учнівської молоді.


23 листопада 2020

ТИЖДЕНЬ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ

“Любіть Україну, як сонце, любіть,

Як вітер, і трави, і води…

В годину щасливу і в радості мить,

Любіть у годину негоди!”

Володимир Сосюра

Упродовж тижня, з 16 по 21 листопада, в ДПТНЗ “Мукачівський професійний аграрний ліцей ім.М.Данканича” відбувся Тиждень національно-патріотичного спрямування. Метою його проведення було виховання патріотичної свідомості учнів, бажання стати гідними громадянами України.

Педагогами ліцею, членами учнівської ради, гуртківцями було підготовлено та проведено низку змістовних і цікавих заходів. Так, переможцем ІІ етапу обласного конкурсу літературних творів, творів образотворчого мистецтва та фоторобіт на тему “Захисники України: історія і сьогодення” став учень 14 групи автослюсарів-рихтувальників Станіслав Габовда з фотороботою “Дякуємо вам, захисники!”. Тепер ця фоторобота буде презентувати наш навчальний заклад на ІІІ етапі Конкурсу. Членами ради бібліотеки були оформлені виставки літератури та інформаційні бюлетені “Моя країна – Україна”, до Дня Гідності і Свободи та до Дня пам’яті жертв голодоморів в Україні.

18 листопада відкритий урок мужності на тему: “Вільні творити майбутнє” до Дня Гідності і Свободи провела класний керівник 11 групи трактористів, викладач історії Неля Іванівна Далекорей. Педагог, разом з активістами учнівської ради ліцею Олександром Метеньком та Маратом Дем'яновичем, розповіли присутнім про перебіг подій Революції Гідності. Було презентовано відеоролики “Пливе кача”, “Небесна сотня”, “Вільні творити майбутнє”, а також фотовиставку “Зима, що нас змінила”. Захід пройшов в атмосфері патріотизму та болю за тими, хто не вагаючись, ціною власного життя, заплатив за право жити у вільній, демократичній, правовій державі. Педагоги та учні вшанували пам'ять загиблих героїв хвилиною мовчання.

Голодомор… Скільки болі та страждань у цьому слові. Адже масштаб зла, заподіяного смертю голодних дітей і людей, сучасному поколінню уявити собі просто неможливо... Годину пам’яті “Вшануй пам’ять жертв геноциду” підготувала та 19 листопада провела класний керівник 21 групи трактористів Руслана Іванівна Гуледза.

- Україна з посиланням на дані науково-демографічної експертизи стверджує, що загальна кількість людських втрат лише від Голодомору 1932-1933 років становить майже 4 мільйони осіб, а втрати українців у частині ненароджених становлять понад 6 мільйонів, - зазначила Руслана Іванівна.

Присутні вшанувати пам’ять загиблих від штучного голоду, хвилиною мовчання. Документальні відеокадри, вірші про голодомори, витяги з документів, свідчення та скорботні сторінки щоденників очевидців, не залишили байдужими жодного педагога та учня.

20 листопада в кожній навчальній групі була проведена виховна година за єдиною темою: “Революція гідності: ціна свободи”.

Підбила підсумки проведення Тижня національно-патріотичного виховання, заступник директора ліцею з навчальної роботи Світлана Іванівна Шпеник. Вона відзначила високий рівень підготовки заходів та підкреслила, що їх проведення допомагає сформувати цілісну особистість з активною життєвою позицією, бажанням позитивно мислити і досягати своєї мети.

- Саме такі люди потрібні молодій державі, щоб розвиватися, відстоювати своє право на благополуччя та стабільність. Тож виховуючи патріотів, ми піклуємося про майбутнє України, навчимо дітей жити з вірою в майбутнє нашої незалежної держави і пам’ятати, що є святині, які ні з чим не можна зрівняти: Батьківщина, відданість народу й тій землі, де народися та виріс, - підкреслила Світлана Іванівна.


15 жовтня 2020

ШАНА ВОЇНАМ-ЗАХИСНИКАМ УКРАЇНИ!

День захисника України - свято, що відзначається в нашій державі 14 жовтня у день святої Покрови Пресвятої Богородиці водночас з Днем Українського козацтва. Свято встановлено Указом Президента України з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності та територіальної цілісності України.

12 жовтня, в переддень свят, в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім.М.Данканича» відбувся футбольний турнір між командами навчальних груп 1-го курсу.

Ініціаторами його проведення стали старости груп та члени учнівської ради ліцею. Турнір відбувався за круговою системою: кожен учасник зустрічався на майданчику з кожним. В запеклій та безкомпромісній боротьбі перемогу здобула футбольна команда 14 групи автослюсарів-рихтувальників, друге місце посіли хлопці з 13 групи автослюсарів і третє – 11 групи трактористів. Переможці та призери турніру були заохочені грамотами та солодкими подарунками, придбаними профспілковим комітетом ліцею (голова – Андрій Тимко)

14 жовтня в м.Мукачеві представники педагогічного колективу та учнівського самоврядування ліцею взяли участь у відкритті Меморіалу всім воїнам-захисникам, яким колись довелось захищати Україну.


18 травня 2020

“ДЕНЬ ЄВРОПИ В УКРАЇНІ - 2020”

Щорічно у третю суботу травня в Україні відзначають День Європи. Для українців – це особливий день, адже Україну та Європейський Союз (ЄС) єднають спільні цінності, історія та культура. Цьогоріч вперше за роки існування свята, у зв’язку з пандемією коронавірусом, святкування в Україні відбуваються в онлайн-форматі.

Рада Європи це свято відзначає 5 травня, а 9 травня – Європейський Союз. Перше визнання Дня Європи відбулось у Раді Європи у 1964 році. Пізніше Європейський Союз започаткував свій власний Європейський день на відзначення декларації Шумана 1950 року, саме тому його називають ще «Днем Шумана».

Цими словами розпочинається тематичний урок в режимі онлайн, підготовлений і доведений до здобувачів освіти, класним керівником 31 групи трактористів, викладачем історії ДПТНЗ “Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М.Данканича” Н.І.Далекорей. В структурі уроку педагог акцентувала увагу на цікавих фактах, пов’язаних з ЄС: розкрила питання про те, що представляє собою дане об'єднання європейських країн, мету його створення та діяльність, що робить ЄС для власних громадян, про основні європейські цінності, про те, як можна приєднатися до ЄС та його взаємовідносини з Україною.

Також в ході підготовки уроку були використані відеоматеріали, пов’язані з Днем Європи в Україні та створенням, діяльністю ЄС та євроінтеграцією України.

18 травня 2020

18 ТРАВНЯ 1944 РОКУ. НЕ СТЕРТИ ПАМ’ЯТІ НАРОДУ

18 травня в Україні встановлено День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та день боротьби за права кримськотатарського народу. Під час головної хвилі депортації (примусового виселення) кримських татар 18-20 травня 1944 року було вигнано з місць проживання в Криму 180 014 осіб. Понад 20 років у СРСР або замовчувався, або заперечувався цей злочин радянського керівництва.

До операції з депортації кримських татар було залучено 32 тис. співробітників НКВС та 79 залізничних ешелонів. В неймовірно тяжких, нелюдських умовах багато депортованих померли від голоду та хвороб в дорозі, а ті, хто чинив найменший супротив, були розстріляні.

Анексія Криму Російською Федерацією у березні 2014 році актуалізувала проблему боротьби кримських татар за свої права. Окупаційна адміністрація Криму продовжує дискредитацію та утиски кримських татар, що лишилися на півострові.

В таких умовах вшанування в Україні на загальнодержавному рівні пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу та демонстрація солідарності в боротьбі за відновлення їх прав набуває важливого українського та міжнародного значення.

Саме цим подіям був присвячений підготовлений та доведений до здобувачів освіти класним керівником 12 групи автослюсарів, викладачем історії ДПТНЗ “Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М.Данканича” М.Т.Бобинець он-лайн тематичний урок: “18 травня 1944 року. Не стерти пам’яті народу!”

Рекомендовані для перегляду відеофільми про депортацію кримських татар: Художні фільми “Хайтарма”, “Чужа молитва”, реж. Ахтема Сеітаблаєва blob:https://ua.krymr.com/4e7b4d40-2a47-43a3-b98d-f634235eb72f blob:https://ua.krymr.com/9a469bf1-606d-4312-b153-84f11b7e70b2 https://youtu.be/KOK6LFz8zKs

Пам’ятаймо!


11 травня 2020

День матері

МАМО МОЯ РІДНА ТА ЄДИНА

 

«Моя рідна, ти – моя душа
Ти в житті – моє благословення,
Моє сонце і моя весна,
Мої крила і моє натхнення!»

Галина Британ

У календарі свят для мами визначений особливий день, який святкується в Україні у другу неділю травня. Офіційне державне свято – День матері – встановлене в 1999 році. Святкування стало популярною і доброю сімейною

традицією.

Щастя й краса материнства в усі століття оспівувалися кращими художниками і поетами. І невипадково - від того, наскільки шанована в державі жінка, яка виховує дітей, можна визначити ступінь культури й благополуччя суспільства. Щасливі діти ростуть в дружній родині й під опікою щасливої матері. Тож лідери учнівського самоврядування ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М. Данканича» створили цей святковий фото колаж на знак великої любові, шани та поваги до найрідніших і найближчих людей – матусь! 

В цей день ми від усієї душі вітаємо дорогих мам з їх святом! Хай світлом і добром відгукуються в душах дітей ваші нескінченні турботи, терпіння, любов і відданість!


Національно-патріотичне виховання

8 травня 2020

8 ТРАВНЯ — ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ТА ПРИМИРЕННЯ В УКРАЇНІ

# Журавлі пам'яті

Журавлик, журавлик,

Японський журавлик,

Ти вічно живий сувенір”

 

            8 травня щороку в Україні відзначається проголошений Генеральною Асамблеєю ООН День пам'яті та примирення, присвячений пам'яті жертв Другої світової війни. Так, у відповідній резолюції цієї міжнародної організації, яку було ухвалено 22 листопада 2004 року, пропонується державам-членам ООН, неурядовим організаціям і приватним особам щорічно відзначати один чи обидва дні (8 і 9 травня) як день пам'яті всіх жертв Другої світової війни.

            У цій жахливій війні загинув майже кожен другий українець. 2,5 млн людей з України було вивезено на примусові роботи до Німеччини. Війна зруйнувала більшість великих та малих міст України. Без даху над головою залишилося близько 10 млн. осіб. Україна постраждала більше, ніж будь-яка інша країна Європи.

           

#Журавлі_пам'яті

#Журавлі_пам'яті

#Журавлі_пам'яті

#Журавлі_пам'яті

#Журавлі_пам'яті

#Журавлі_пам'яті

#Журавлі_пам'яті

#Журавлі_пам'яті

#Журавлі_пам'яті

#Журавлі_пам'яті

#Журавлі_пам'яті

#Журавлі_пам'яті

 

            Віддаючи данину пам'яті жертвам війни, педагоги та учні ДПТНЗ "Мукачівський професійний аграрний ліцей імені Михайла Данканича", долучились до проведення цими днями акції “Журавлі пам'яті”. В умовах карантину, перебуваючи вдома, вони зробили десятки символів добра та миру - паперових журавликів в техніці орігамі.

            Тож, хай у всьому світі буде мир і ніколи не буде війни!


10 квітня 2020

Великодне відео "Воскресни писанко!"21 лютого 2020

Міжнародний день рідної мови

«Мова вдосконалює серце і розум народу, розвиває їх»

Олесь Гончар

У рамках відзначення 21 лютого Міжнародного дня рідної мови, який щороку відзначають представники 130 національностей, носії рідних мов, які проживають на теренах нашої держави, директор ДПТНЗ «МПАЛ ім.М.Данканича» Василь Васильович  Ковбаско організував зустріч педагогічного та учнівського колективу з українським актором, режисером, народним артистом України В.Д.Талашко, героєм фільму  «В бій ідуть одні «старики».

-         зустріч  з відомим письменником, лауреатом Шевченківської премії, «Золотим письменником України»  – Мирославом Дочинцем.

 

- бібліотекар ліцею Конусікова Л.І. організувала тематичну книжкову виставку.

-          21.02.2020 р. –  учні ліцею взяли участь у написанні диктанту «Мова кожного етносу – неповторна і своя», який читала викладач української мови та літератури Джуган Т.П.

-          Мучичка Г.А., викладач української мови та літератури  провела мовний конкурс для учнів І курсу

   

-          Саморига О.В., викладач-філолог провела виховний захід на тему «Рідна мова – краю батьківського пісня»

 

-          Джуган Т.П. провела для учнів і колег поетичний ранок «У мові – і минуле, й майбутнє, у ній народу суть, його життя»

Українська мова є мовою нашого народу, яка створена ним впродовж багатьох століть і є багатою, мелодійною, довершеною, гідною того, щоб нею пишатися.


20 лютого 2020

ДЕБАЛЬЦІВСЬКА РАНА

З нагоди п'ятої річниці боїв за Дебальцівський плацдарм у ДПТНЗ “Мукачівський професійний аграрний ліцей ім.М.Данканича” відбувся відкритий урок пам'яті, участь в якому взяв військовослужбовець 128 Закарпатської гірсько-штурмової бригади старшина Олександр Гієвий.

У вступному слові заступник директора ліцею з виховної роботи Олександр Кумечко зазначив, що бої за місто Дебальцеве розпочалися в січні 2015 року, а найгостріша фаза тривала майже місяць. Російські окупанти прагнули захопити цей важливий залізничний вузол будь-якою ціною. Кремль не стримали навіть Мінські домовленості, які визначали Дебальцеве, як підконтрольне місто Україні. 18 лютого 2015 року понад 2,5 тисячі українських вояків залишили плацдарм. І хоча деякі групи виходили ще кілька днів, саме ця дата вважається завершенням боїв за Дебальцеве.

Перед педагогами та учнями виступив учасник боїв в районі Дебальцева старшина Олександр Гієвий. В лютому 2015 року він був на посаді головного сержанта розвідувального взводу гірсько-піхотного батальйону 128 бригади, яка брала активну участь в цих подіях. В своєму виступі Олександр акцентував увагу на необхідності наполегливого навчання для того, щоб стати справжніми професіоналами своєї справи. Саме високий рівень військових знань у поєднанні з психологічною підготовкою, допомагають бійцям вижити на полі бою та є запорукою успішного виконання поставлених командирами завдань.

В ході відкритого уроку були використані кадри відеофільмів “Вийти з оточення в Дебальцевому”, “Дебальцево”, відеокоментар тодішнього командира 128 бригади полковника Сергія Шаптали. Присутні на заході педагоги та учні вшанували пам’ять військовослужбовців, які загинули на Дебальцівському плацдармі хвилиною мовчання.


20 лютого 2020

"'«ВДЯЧНІ ЗА ГІДНІСТЬ, СВОБОДУ, МАЙБУТНЄ!»

Герої такі не вмирають,

Вони будуть вічно живі.

Героїв завжди пам’ятають

На небі й на рідній землі!

 

20 лютого ми згадуємо Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя за новий шанс для кожного українця побудувати країну своєї мрії, за можливість кожному мати свободу вибору.

Цього дня в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей імені М.Данканича» класні керівники 22 та 31 груп трактористів Оксана Саморига, Неля Далекорей та члени учнівської ради ліцею Павло Портяник та Іван Гаджега провели відкриту виховну годину на тему: “Вдячні за гідність, свободу, майбутнє!”

            – «Їх назвали Небесною сотнею – українців, які загинули в Києві на Майдані, вулицях Грушевського та Інститутській, взимі 2013-2014 років. Загинули за честь, за волю, за право бути народом – джерелом і мірилом влади у власній державі, за країну, в якій не страшно жити і народжувати дітей. Від того моменту більшість з нас усвідомили обов'язок захищати свої конституційні права, демократичні цінності, свою країну та її незалежність. Маємо Честь і Гідність! Пам'ятаємо Героїв Небесної Сотні! Слава Україні!»,- йшлося в виступах педагогів і учнів.

            Присутні на виховній годині педагоги та учні вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні хвилиною мовчання.

 


18 лютого 2020

Ми пам’ятаємо біль Афганістану

                                                                                  Поставте скибку хліба на стакан

                                                                                  І голови схиліть в скорботі вічній

                                                                                  За тих, кого убив Афганістан

                                                                                  Чиї він душі зранив і скалічив!

                                                                                  О, Україно! Ніжно пригорни

                                                                                  Усіх живих синів своїх, як мати,

                                                                                  Щоб ми уже не бачили війни,

                                                                                  Не чули щоб ніколи звук гармати.

18 лютого 2020 р. учні-активісти навчального закладу, разом з бібліотекарем ліцею Конусіковою Л.І. взяли участь у заході вшанування пам’яті  загиблих воїнів-інтернаціоналістів та ветеранів.

Присутні затамувавши подих слухали розповідь ветеранів-афганців про афганську війну, про велику кількість убитих в боях, померлих від ран впродовж десятирічної війни.

 

 

 

Присутній на зустрічі голова Мукачівської районної ради О.І.Радиш нагородив  воїнів-інтернаціоналістів грамотами, цінними подарунками.

 

30 січня 2020

102 РОКИ БОЮ ПІД КРУТАМИ. ЯК ЮНАКИ ЗАХИЩАЛИ КИЇВ

“Тут юнь прекрасна і свята, встелила землю в мить єдину”…   В. Письменний

Крути... Символ героїзму та відданості нашого юнацтва та символ національної трагедії та безпечності. 29 січня в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. Михайла Данканича» відбулась відкрита виховний година памяті на тему: “102 роки бою під Крутами. Як юнаки захищали Київ”.

            Класний керівник 11 групи трактористів Руслана Іванівна Гуледза та члени учнівської ради ведучі Світлана Янцо та Василь Мартин розповіли присутнім в конференц-залі ліцею про бій, який відбувся між київськими студентами і більшовиками 102 роки тому, де студенти полягли в нерівній боротьбі з більшовицьким військом, яке вдесятеро перевищувало чисельність юних українців. В ході години спілкування мова йшла про те, що десятиліттями історія бою або замовчувалась, або обростала міфами і вигадками, як в закордонній, так і у вітчизняній історіографії.  Проте серед героїчних сторінок нашого недавнього минулого вибивається на перше місце одне коротке слово – „Крути”! Саме тому бій під Крутами, незважаючи на те, що він завершився військовою поразкою для Української Народної Республіки, на довгі часи став для патріотів України прикладом героїчного подвигу і звитяги в ім’я України та її незалежності.

            Крути ввійшли в історію України як символ національної честі. Ті. хто загинув у битві під Крутами, на Майдані, в зоні АТО та сьогодні гинуть на Донбасі назавжди залишаться в нашій пам’яті, вони полягли. щоб ми сьогодні жили у вільній і незалежній Українській державі.  Присутні педагоги та учні хвилиною мовчання  вшанували пам’ять загиблих українців за свободу та незалежність Батьківшини.

            Підбив підсумки відкритої години спілкування заступник директора ліцею з виховної роботи Олександр Олегович Кумечко. Він зазначив, що мета заходу, яка полягала у вихованні в молоді почуття патріотизму, відданості Батьківщині, любові до рідного краю, поваги до історичних пам’яток і шанобливого ставлення до героїчного минулого нашої держави, була досягнута.

            Сьогодні, 30 січня педагоги та учні ліцею переглянули та обговорили відеофільм “Крути. Молода кров”.

“Нема любові понад ту,

Що окропила кров'ю Крути.

І ту гарячу кровсвяту.

Землі вкраїнській - не забути!”23 січня 2020

День соборності України

Соборна Україна нині незалежна,
Як квітка синьо-жовта розцвіла,
І не згубилася людська любов безмежна,
о України - неньки і її буття,
Що упродовж віків нам мрію дарувала
Й наснагу йти до вільного життя.
Україно, соборнодержаво, сонценосна
колиско моя!

22 січня 2020 року в ДПТНЗ «МПАЛ ім.М.Данканича» викладач Бобинець М.Т. провела годину спілкування з учнями навчального закладу на тему: «Єдина соборна Україна». Мета заходу – виховання національної свідомості учнів і людської гідності, формування рис громадянина Української держави, поглиблення знань про історичний факт злуки українського народу, його значення.

У березні 1917 року у Наддніпрянській Україні розпочалася національна революція. Було обрано Центральну Раду і проголошено створення Української Народної Республіки (УНР). В листопаді 1918 р. у Львові було проголошено утворення ЗУНР (Західноукраїнської народної республіки).

22 січня 1991 року було проголошено «Акт злуки» УНР та ЗУНР. Урочисті заходи щодо проголошення «Акту злуки» проходили на Софійській площі в Києві. Одна з наймасштабніших  акцій з нагоди Дня Соборності України пройшла в 1990 році. 21 січня патріотичні сили організували «живий ланцюг» між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом як символ духовної єдності людей східних і західних земель України.

Указом Президента України від 13 листопада 2014 р. було  встановлено свято «Про День Соборності України». Сьогодні соборність не обмежується лише ідеєю збирання етнічних земель у рамках національної держави, а передбачає також духовне єднання всього населення країни незалежно від національності.

Здобутки попередніх поколінь продовжують своє життя у поколіннях прийдешніх.

Вони допомагають, підтримують зберігати найсвятіше – пошану до наших батьків, дідів, справу боротьби за Українську державу.

 


16 січня 2020

ПОДЯКА ЗА ВИХОВАННЯ МАЙБУТНЬОГО ОФІЦЕРА-ПРОФЕСІОНАЛА

10 січня 2020 року на ім’я директора ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей імені Михайла Данканича» Василя Васильовича Ковбаско надійшов лист начальника факультету Житомирського військового інституту ім. С.П.Корольова полковника Андрія Амірова зі словами подяки за підготовку випускника ліцею 2017 року курсанта 3-го курсу інституту Максима Ховатова.

 

«Висловлюю вдячність за виховання Вашого випускника Ховатова Максима, який успішно проходить навчання, має впевнені знання, високу культуру та вихованість, що дозволяє нам сформувати справжнього професіонала-офіцера Збройних Сил України. Щиро вдячний Вам та викладацькому колективу за наполегливу, нелегку, але дуже важливу роботу з навчання та виховання свідомих громадян, патріотів, майбутніх поколінь української Держави», - йдеться в листі-подяці.

15 січня Максим завітав до рідного ліцею, в якому він здобув професію тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва, слюсаря з ремонту с/г машин та устаткування. Він розповів учням та педагогам про свій вступ до військового навчального закладу, умови прийому до Житомирського військового інституту ім. С.П.Корольова, ексклюзивні спеціальності, за якими готуються курсанти та запросив до навчання  майбутніх випускників ліцею. Неля Іванівна Далекорей, класний керівник Максима,  відзначила, що її колишній учень, відрізнявся активністю у громадському житті групи та ліцею, високою працездатністю та  наполегливістю в навчанні.

Також серед присутніх були розповсюджені буклети з рекламою інституту, а Максим відповів на запитання педагогів та учнів. Зустріч пройшла в теплій невимушеній атмосфері.


6 грудня 2019

ЗБРОЙНИМ СИЛАМ УКРАЇНИ - 28 РОКІВ!

За нашу рідну Україну,

Що зберегли за всі віки

Низький уклін і тричі “Слава!”

Вам,  українські захисники!

Український народ високо цінує професіоналізм, мужність, героїзм, честь та відвагу своїх воїнів, їх вірність конституційному обов'язку та військовій присязі. Адже військовослужбовці Збройних Сил України вже п’ятий рік зі зброєю в руках боронять нашу державу, і саме від них сьогодні залежить спокій українців.

5 грудня в переддень 28-ї річниці з дня створення Збройних Сил України в  ліцеї відбулись, вже традиційні, спортивні змагання допризовників. Учні змагались у п’яти видах: віджиманні від підлоги, підтягуванні на перекладині на кількість разів, армрестлінгу, триманні кута у висі на час та киданні баскетбольного м’яча в кошик на влучність. Переможці цього року визначались  в особистому заліку. Про запеклість та безкомпромісність боротьби свідчить те, що в окремих видах, суддям прийшлося для визначення переможця призначати додаткові спроби.

За підсумками змагань переконливу перемогу здобув учень 24 групи електромонтерів Ерік Попеско, який був першим у більшості видів змагань. Доля ІІ-го та ІІІ-го місць була вирішена лише завдяки 1 місцю у  віджиманні від підлоги Дениса Бряника з 14 групи електромонтерів при рівній сумі балів, здобутих ним та Мартином Галасом з 32 групи автослюсарів, який в підсумку і став третім. Усі призери змагань були нагороджені грамотами директора ліцею та солодкими призами, придбаними за кошти профспілкового комітету ліцею (голова — Андрій Тимко).

6 грудня в ході відкритої виховної години, яку підготував та провів  класний керівник 23 групи автослюсарів Руслан Футуйма, йшлося про те, що 28 років тому в 1991 році Верховна Рада України ухвалила Закон “Про Збройні Сили України”. Саме ця подія і стала підставою для офіційного встановлення свята – Дня Збройних Сил України, яке відзначається з 1993 року.

В ході виховної години педагог розповів про історію українського війська від княжої доби, про створення та становлення Збройних Сил України після здобуття незалежності нашою державою, їх героїчне сьогодення.

Вихователь та викладач предмету “Захист Вітчизни” Олександр Кумечко презентував фотороботу учня 12 групи автослюсарів Андрія Конусікова, яка має назву “За Україну, за її волю, за народ!”. З цим фотоколажем Андрій посів призове ІІ місце в п’ятому обласному конкурсі “Захисники України: історія і сьогодення”.

- “В роботі відображено історію боротьби за рідну землю українців, які чинили і чинять свої звитяги під Покровом Пресвятої Богородиці Діви Марії. Також фоторобота містить світлини, що присвячені вшануванню пам'яті випускника ліцею, Віталія Гопонька, який самовіддано, у складі легендарної 128 Закарпатської гірсько-піхотної (нині-гірсько-штурмової) бригади служив Батьківщині  і  геройськи  загинув на Донбасі. Якщо коротко, то замисел фотороботи полягає у короткій фразі “Ніхто не забутий, ніщо не забуте...” Не забуде Україна ніколи подвигу своїх синів!”, - підкреслив Олександр Олегович.

Педагоги та учні вшанували пам'ять усіх загиблих воїнів-українців у боротьбі за свободу рідної землі хвилиною мовчання. 2 грудня 2019

"За Україну, за її волю, за народ!"

            30 листопада 2019 року  в обласному центрі Закарпаття - місті Ужгороді - відбулося святкове (до дня Збройних Сил України) підбиття підсумків п'ятого обласного конкурсу учнівських творчих робіт "Захисники України: історія і сьогодення".

            В прекрасній святковій програмі взяли участь ветерани бойових дій, воїни теперішніх Збройних Сил та добровольці, які пройшли горнило російсько-української війни, педагоги та учні навчальних закладів краю.

В номінації "Фоторобота" Андрій Конусіков, учень 12 групи автослюсарів нашого ліцею, посів призове ІІ місце серед фоторобіт усіх навчальних закладів о бласті! Андрій нагороджений дипломом департаменту освіти і науки Закарпатської ОДА. Його фоторобота має глибоко символічну назву - "За Україну, за її волю, за народ!" В ній відображено історію боротьби за рідну землю українців (в постаті козацького воїна) та сьогодення (в постаті сучасного українського захисника), які чинили і чинять свої звитяги під Покровом Пресвятої Богородиці Діви Марії. Також фоторобота містить світлини, що присвячені вшануванню пам'яті випускника ліцею Віталія Гопонька, який самовіддано, у складі легендарної 128 Закарпатської гірсько-піхотної (нині - гірсько-штурмової бригади) служив Батьківщині і геройськи загинув на Донбасі. Замисел фотороботи полягає у короткій фразі "Ніхто не забутий, ніщо не забуте..."

            Не забуде Україна ніколи подвигу своїх синів!


25 листопада 2019

ТИЖДЕНЬ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ

Краю мій рідний , моя сторона , Ти для мене – найкраща у світі! Україно моя ти у серці – одна.

Як в віночку , барвистому цвіті!

 

На сучасному етапі українського державотворення надзвичайно актуальною є проблема виховання у молодого покоління патріотичних почуттів, активної громадянської позиції, сприяння усвідомленню учнями свого громадянського обов’язку на основі національних і загальнолюдських духовних цінностей.

З метою виховання патріотичної свідомості учнів,  бажання стати гідними громадянами України у ДПТНЗ Мукачівський професійний аграрний ліцей ім.М.Данканича з 18 по 22 листопада  проходив тиждень національно-патріотичного виховання. Згідно затвердженого плану педагогами, членами учнівської ради, гуртківцями було проведено низку змістовних і цікавих заходів. Так, в бібліотеці ліцею функціонували виставки літератури та інформаційні бюлетені Моя країна – Україна, до Дня Гідності і Свободи та до Дня пам’яті жертв голодоморів  в Україні.

Преможцем І етапу обласного конкурсу літературних творів, творів образотворчого мистецтва та фоторобіт на тему “Захисники України: історія і сьогодення” став учень 12 групи автослюсарів Андрій Конусіков з фотороботою “За Україну, за її волю, за народ!”. Тепер ця фоторобота буде презентувати наш навчальний заклад на ІІІ етапі Конкурсу. Тож побажаємо Андрію перемоги!

   Година пам’яті “Голодомори в Україні – акт геноциду. Пам’ятаємо”, яку підготувала та 20 листопада провела разом з гуртківцями Антоніною Лакатош та Валентиною Туряницею класний керівник 31 групи трактористів Неля Далекорей, зворушила усіх присутніх своїм потужним емоційним забарвленням. Документальні відеокадри, вірші про голодомор, витяги з документів, свідчення та скорботні сторінки щоденників очевидців, хвилина мовчання та запалені свічки в пам’ять про багатомільйонні жертви ні в чому не винних людей, не залишили байдужими жодного учня, жодного присутнього в конференцзалі.

“Голодомори в Україні були спробами зламати волю українців. Але історія показала, що це - неможливо. Нині доля Батьківщини в руках Ваших батьків, завтра – у Ваших. Аби трагедії народу ніколи не повторилися необхідно, щоб Ваші руки були міцними, надійними, голови – світлими, а серця – шляхетними,”- звернулася до учнів педагог, завершуючи годину пам’яті. 

            Не менш змістовним, хвилюючим і цікавим, насиченим віршами, піснями і відеохронікою з Майдану був, проведений 21 листопада, позакласний захід до Дня Гідності і Свободи, мета якого полягала у вшануванні патріотизму та мужності громадян, які  восени 2004 року, листопаді 2013 - лютому 2014 років стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів України, її європейського вибору. Позакласний захід підготували та провели члени учнівської ради ліцею, учні 11 групи трактористів разом з класним керівником Русланою Гуледзою.

22 листопада в кожній навчальній групі була проведена виховна година за єдиною темою: “Революція гідності: ціна свободи”. Тож виховуючи патріотів, ми піклуємося про майбутнє України. Ми маємо надію, що навчимо дітей жити з вірою в майбутнє нашої незалежної держави і пам’ятати, що є святині, які ні з чим не можна зрівняти: Батьківщина, відданість народу й тій землі, де народися і виріс!

            Підбиваючи підсумки проведення Тижня національно-патріотичного виховання, заступник директора ліцею з навчальної роботи Світлана Шпеник відзначила високий рівень підготовки заходів та підкреслила, що їх проведення дає можливість формувати в учнів  почуття   патріотизму, виховувати власну національну гідність,  гордість засвою Батьківщину та повагу до історії українського народу.

 

Я вірю, Вітчизно, ти станеш на ноги,

Махнуть золотистим крилом рушники,

І щастя затьмить всі печалі й тривоги

На вічні роки і прийдешні віки!15 листопада 2019

Стартував І етап Х Міжнародного мовно-літературного конкурсу ім.Т.Шевченка  в ДПТНЗ "МПАЛ ім.М.Данканича

Кожного року  в навчальному закладі проходить черговий мовно-літературний конкурс ім.Т.Шевченка. Так і  15 листопада 2019 р. було проведено І етап Х Міжнародного мовно-літературного конкурсу ім.Т.Шевченка, який провела викладач української мови і літератури Джуган Т.П. із учнями, які виявили бажання брати участь у конкурсі. 11 талановитих учнів змагалися в дружній, творчій атмосфері.

Перемогу здобула  учениця 14 групи електромонтерів Захарчук Іванна,яка й поїде змагатися з учнями П(ПТ)НЗ області на ІІ  етапі Конкурсу.

 

Педагогічний та учнівський колектив бажає учениці здобути перемогу, набути досвіду, знайти нових друзів та отримати приємні враження.


12 листопада 2019

День української писемності в ДПТНЗ «МПАЛ ім.М.Данканича»

          В рамках відзначення Дня української писемності та мови, з метою підвищення загальної мовної культури, виховання пошани та традицій українського народу, виявлення творчо обдарованої   учнівської  молоді викладачем  Мучичка Г.А. 11 листопада 2019 року проведено брейн-ринг, в якому учні двох команд «Словограй» та «Мовознавці» позмагалися  за краще знання  граматики, лексики, фразеології та орфографії  української мови.              За результатами журі, перемогла команда 13 гр. електромонтерів –  «Словограй».

 

 12 листопада 2019

Перший етап щорічного XX Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика, стартував

11 листопада 2019 року у ліцеї ДПТНЗ  ім. М. Данканича відбувся перший етап щорічного XX Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика.

Метою конкурсу було виявити творчо обдарованих учнів, розвивати їх потенціал, виховувати шану до мови, історичної спадщини українського народу, його культури й традиції.

Завдання були спрямовані на виявлення теоретичних знань і практичних умінь із різних курсів сучасної української мови, розкриття індивідуальних здібностей учнів, їх духовних цінностей, виховання патріотизму.

Під час конкурсу учні зрозуміли, що конкурс – це не лише прагнення до перемоги, але й можливість перевірити свої знання та можливості. У конкурсі змагалися 30 учнів.

Перемогу в конкурсі  здобула учениця 14 групи електромонтерів – Туряниця Валентина.

 


11 жовтня 2019

НА ЗАХИСТІ БАТЬКІВЩИНИ

Нехай ніхто не половинить,

Твоїх земель не розтина,

Бо ти єдина, Україно,

Бо ти на всіх у нас одна!

 

10 жовтня в ДПТНЗ “Мукачівський професійний аграрний ліцей ім.М.Данканича” класний керівник 23 групи автослюсарів Руслан Футуйма провів відкриту виховну годину, присвячену Дню захисника України, який вшосте цього року відзначається разом із Днем українського козацтва та святом Покрови Пресвятої Богородиці, 14 жовтня.

            Сучасна незалежна Україна – держава і народ – є нащадками Київської Русі, козацтва, збройних формувань УНР та ЗУНР, визвольного руху та тисячолітньої християнської традиції. Присутні на виховній годині педагоги та учні вшанували пам’ять загиблих в боротьбі за незалежність України хвилиною мовчання.Ми віримо, що незабаром усе скінчиться: солдати повернуться додому, відбудуються села та міста на Сході, відновиться економіка, настане тиша, спокій, мир” - звучало з уст організаторів заходу та його ведучих.

            Цього ж дня у спортивному залі ліцею з ініціативи членів учнівської ради та під керівництвом Віталії Халілової відбулись традиційне щорічне спортивне святоКозацькі забави”, в якому взяли участь представники від усіх учнівських груп. У складі 2 команд - “Козацький штурм” та “Козацький натиск - учасники змагалися за семи конкурсними видами:- “Передача листа”;

- “Втеча полоненого з полону”;

- “Влучний приціл”;

- “Сильна рука”;

- “Садіння картоплі”;

- Як козаки розважалися


- “Козацька вдача”.


 

В запеклій, безкомпромісній та чесній боротьбі перемогла команда Козацький натиск із загальним рахунком 46:20.


21 вересеня 2019

МИ ЗА МИР НА ПЛАНЕТІ ЗЕМЛЯ!

Як хочеться, щоб тихо ніч пройшла!

Як хочеться, щоб світлий день настав!

Щоб Україна в мирі зажила!

І щоб ніхто нікого не вбивав!!!...


Кожного року, починаючи з 1982-го, в усіх куточках Землі 21 вересня відзначають Міжнародний день миру як день всесвітньої відмови від насильства і вогню. Адже мир – головна цінність для будь-якої людини. Захищати його ідеали, зміцнювати дружні відносини між державами, спільними зусиллями працювати для досягнення миру в усьому світі – основні принципи, якими керувалася ООН, заснувавши це свято.

20 вересня в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. Михайла Данканича», класний керівник 13 групи автослюсарів-рихтувальників Тамара Джуган провела відкриту виховну годину на тему: “Ми за мир на планеті Земля!

“Загальновідомим символом миру є голуб. Саме зображення цього птаха використав Пабло Пікассо для емблеми Всесвітнього конгресу прибічників миру, Сьогодні мир у рідній Україні – це найзаповітніше бажання усіх українців, котре вони висловлюють вголос так згуртовано, як ніколи раніше. Через війну на сході України вже вбиті і покалічені тисячі українських військових та мирних жителів, у тому числі – й дітей. Тисячі людей, з окупованих українських територій, стали вимушеними переселенцями. З 2014 року по сьогодні жоден із днів в Україні не був днем миру, але він обов'язково повернеться” - зазначила Тамара Павлівна.

Проведення відкритої виховної години супроводжувалось показом слайдів, відеофільмів, декламуванням віршів про мир.4 вересеня 2019

ВИПУСКНИКУ ЛІЦЕЮ ВІТАЛІЮ ГОПОНЬКУ ВРУЧЕНО НАГОРОДУ (ПОСМЕРТНО)

І пам’ятник величний звести треба

Тим, хто Україну так любив свою,

Життя віддав за жовте поле, синє небо

В запеклому жорстокому бою.

Людмила Удіванова


         3 вересня з почесною місією до ліцею завітали військові. Наказом командувача оперативного командування «Захід» Сухопутних військ Збройних Сил України почесною відзнакою було нагороджено випускника ліцею 2007 року Віталія Гопонька, який в серпні 2014 року героїчно загинув у зоні антитерористичної операції на Донбасі.

            Відкрив лінійку пам’яті, присвячену цій знаменній події, директор навчального закладу заслужений працівник народної освіти України Василь Васильович Ковбаско. У своєму виступі він відзначив, що Віталій був скромним, ввічливим і вихованим хлопцем, старанним учнем. Але у важку хвилину, коли необхідно було стати на захист України, він із скромного хлопця перевтілився в мужнього та хороброго воїна, який віддав своє життя заради неподільності нашої держави та мирного неба над головою українців.

            Зі словами вдячності за виховання сина до батька Віталія – Михайла Михайловича Гопонька – звернулися також  депутат Мукачівської міської ради, підприємець, роботодавець, випускник ліцею Олександр Переста, якого з родиною Гопоньків пов’язує багаторічна дружба, військовий комісар Мукачівського ОМВК полковник Ігор Гусєв, ТВО начальника відділу цивільно-військового співробітництва управління оперативного командування «Захід» підполковник Андрій Рисюк, командир підрозділу 128 бригади, в якому служив Віталій Гопонько, майор Олександр Недобитко. Нагороду було вручено батьку героя, який щиро подякував військовим та працівникам ліцею за те, що вони памятають сина. Директор ліцею, працівники та учні, а також гості запалили свічки пам’яті та поклали квіти до меморіальної дошки Віталію Гопоньку, встановленої на стіні навчального корпусу  ліцею. В проведенні вручення відзнаки активну участь взяв 6 військовий оркестр оперативного командування «Захід» на чолі з підполковником Анатолієм Мазурком, який прибув з міста Рівного.


18 березеня 2019

КАРПАТСЬКІЙ УКРАЇНІ – 80 РОКІВ!

Наша земля проголошує: вона була, є й                                                                        хоче бути українською

 

15 березня на Закарпатті відзначають 80-річчя з дня проголошення Карпатської України. Створення в 1939 році української держави (хоч і на короткий термін) з належною атрибутикою, протистояння агресорам, патріотизм та відчайдушність, відсутність підготовленого війська – історики проводять чіткі паралелі із сучасною Україною. І закликають не тільки вшановувати героїв Карпатської Січі, популяризувати важливу історичну дату, але й зробити практичні висновки з тогочасного процесу державотворення.

 

Результат пошуку зображень за запитом "80 років карпатської україни" Ð ÐµÐ·ÑƒÐ»ÑŒÑ‚ат пошуку зображень за запитом "80 років карпатської україни"

 

Такими словами розпочинається інформаційний бюлетень, який опрацювали члени учнівського самоврядування в переддень ювілею Карпатської України. Ця ідея була в основі відкритої години пам’яті на тему: “Герой України Августин Волошин і Карпатська Україна”, яку 12 березня провела класний керівник 32 групи автослюсарів, вчитель історії Марія Бобинець.

15 березня 1939 року, на тлі зростання загарбницьких апетитів нацистської Німеччини та її союзників, Сойм Карпатської України в місті Хуст проголосив незалежність краю, обравши президентом Августина Волошина. Боротьба карпатських січовиків проти угорської агресії була першим випадком збройного опору гітлерівським планам з перекроювання кордонів у Європі напередодні Другої світової війни. Під час березневої кампанії 1939 року, збройні сили Карпатської України провели близько 20 боїв. В цьому полягала велич Карпатської України.

Нажаль, була й трагічна сторінка в її історії. За оцінкою сучасників, втрати у них становили від 1 до 1,5 тисячі осіб убитими та пропалими безвісти. При цьому більшу частину з них було закатовано та страчено вже після того, як вони потрапили в полон. Або ж вони загинули в ході неконтрольованого терору в перші дні окупації чи виявилися розстріляними прямо на кордоні з Польщею (там страчували тих січовиків, які були громадянами Польщі з числа галицьких українців) чи Румунією (ця країна або не приймала карпатських січовиків, або роззброювала й передавала угорцям).

О 12.00 14 березня відбулась загальноліцейна хвилина мовчання на вшанування памяті загиблих карпатських січовиків.

 

https://scontent.fudj2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/53111097_274858353410857_2235728385366032384_n.jpg?_nc_cat=100&_nc_ht=scontent.fudj2-1.fna&oh=41819ca72b38d6846ff13254047c029e&oe=5D18285E

 

В ході тематичної лінійки «Карпатській Україні – 80!», яку провела  наступного дня викладач Марія Синяк мова йшла про те, що, незважаючи на важкі тогочасні умови, в Карпатській Україні працювали школи, були відкриті нові освітні заклади. Виходили в світ власні засоби масової інформації, не зупинялося культурне та мистецьке життя, у тому числі театральне, була створена перша в Закарпатті кіностудія.

Цікавою і змістовною 14 березня була зустріч педагогів та учнів з філателістом, громадським діячем України Олександром Канівцем, який привіз в ліцей  свої рарітетні марки часів Карпатської України та перегляд авторської експозиції «Марки Карпатської України (на фото).

 

 

Таким чином, Карпатська Україна є яскравим прикладом устремлінь українського народу до незалежності і своїм існуванням довела, що за волю і незалежність народу треба боротися до останнього подиху і краплі крові – як це робили українці Карпатської України у березні 1939 року.


14 березеня 2019

"В СІМ’Ї ВОЛЬНІЙ, НОВІЙ..."

…І мене в сім’ї великій,

В сім’ї вольній, новій.

Не забудьте пом’янути

Незлим, тихим словом.

Тарас Шевченко

            Тарас Григорович Шевченко давно став у народній свідомості символом українського національного духу. Його творчість та нескорений образ борця протягом століть надихають українських патріотів на боротьбу за майбутнє країни.

Цього року в Україні відсвяткували 205-у річницю від дня його народження. Поетична спадщина Кобзаря налічує понад 240 творів, а живописна – близько 1200 робіт (олійних картин, акварелей, сепій, офортів, малюнків). Навіть якби Шевченко не став геніальним поетом, то він все одно був би відомий світові як великий український художник. Творчість Шевченка-поета й Шевченка-художника ідейно й тематично єдині, взаємопов’язані і доповнюють одна другу

 

9 березня відзначається 205 років від дня народження Т.Г. Шевченка

 

13 березня 2019 року в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім.М.Данканича класний керівник 12 групи трактористів Оксана Саморига провела для педагогів і учнів відкритий виховний захід на тему: "В сім’ї вольній, новій..." присвячений вшануванню пам’яті національного генія, народного поета України Тараса Григоровича Шевченка. Метою заходу було розширити знання учнів про життя і творчість Т.Г.Шевченка; сприяти вихованню національної самосвідомості учнів, формувати громадянську і загальнокультурну компетентність, бажання читати, знати та розуміти твори Т.Шевченка; виховувати любов до національної культури, прагнення бути справжніми українцями; виховувати почуття гордості за Україну, за її національного генія – Тараса Григоровича Шевченка.

 

 

 

             В ході заходу учні Портяник Павло та Олексій Андрій разом з класним керівником розказали про життя та творчість Тараса Шевченка, звучали поезії талановитого генія, які декламували учні Гук Євген, Соловйов Максим, Луканинець Олександр та Стиранець Андрій. Було проведено вікторину, присвячену 205 річниці з дня народження Великого Кобзаря України. У вікторині брали участь всі присутні учні ліцею. Уся поетична творчість Шевченка захопює і вічно кличе до себе людей усіх поколінь.


 


27 лютого 2019

«ХТО НЕ ЖИВ ПОСЕРЕД БУРІ, ТОЙ ЦІНИ НЕ ЗНАЄ СИЛІ»

У нашім класі на стіні Портрет висить у рамі. Він всім знайомий – І мені, й татусеві, і мамі. З портрета дивиться на нас Відома поетеса. Це гордість нашої землі - Нескорена, незламна Леся.

Ця дівчина володіла понад десятком європейських мов, знала вітчизняну і світову літературу, історію, філософію, географію, культуру стародавніх і сучасних народів Сходу та Європи, чудово грала на фортепіано й писала цікаві живописні полотна... Але уславилася вона як видатний поет і геніальний драматург Лариса Петрівна Косач-Леся Українка.

26 лютого 2019 року в читальному залі бібліотеки ліцею було проведено літературні читання з нагоди 148-річниці від дня народження відомої української поетеси та письменниці Лесі Українки (1871-1913 р.р.) на тему: «Хто не жив посеред бурі, той ціни не знає силі». Метою читань ставилося розширити знання учнів про життєвий і творчий шлях Лесі Українки, формувати вміння аналізувати віршовані твори, виховувати любов і повагу до творчості Лесі Українки.

Літературні читання розпочала бібліотекар ліцею Валерія Голомб, яка провела невеликий екскурс сторінками життя та творчості геніальної української поетеси, згадала найцікавіші факти із життя Лесі Українки. Впродовж читань лунали вірші великої поетеси в виконанні учнів ліцею Валентини Понзель з 214 групи барменів «Contra spem spero», Світлани Янцо з 23 групи електроморнтерів «Надія», Андрія Лендєла з 11 групи трактористів «Конвалія», Василя Мартина з цієї ж групи «Як дитиною бувало…», Володимира Соболєва з 14 групи електромонтерів «Красо України, Подолля». Учень 12 групи трактористів Андрій Олексій  наголосив на внесок поетеси в розвиток і систематизацію українського фольклору, адже з її голосу  були записані понад 200 українських народних пісень.

            Леся Українка прожила всього 42 роки, але за своє коротке земне життя   залишила майбутньому поколінню золоту спадщину шедеврів української літератури.


21 лютого 2019

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ

“Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема”.

Володимир Сосюра

 

21 лютого у всьому світі відзначають Міжнародний день рідної мови. Це - відносно молоде свято – до календарів усього світу воно ввійшло менше, ніж 20 років тому. І в Україні воно також лише почало писати свою історію, хоча сама проблема української мови на українських землях нараховує кілька століть.

Чому саме цього дня - 21 лютого - ми святкуємо Міжнародний день рідної мови, розповіли всім присутнім на відкритій виховній годині в ліцеї 21 лютого 2019 року класний керівник 12 групи трактористів Саморига Оксана Володимирівна із своїми підопічними Іваном Павлининим, Павлом Портяником та Євгеном Гуком.

Власне, цей день відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня – 17 листопада 1999 року в Парижі. Оскільки з 6 000 розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи. Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.

...

Учні декламували вірші про рідну мову. Наприкінці виховної години Оксана Володимирівна провела вікторину про мову, де було безліч запитань, а саме: про прислів'я та приказки, фразеологізми, загадки та їх походження та граматичні завдання.

У Ліни Костенко є такі слова:“Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову.” Тому знати, берегти і примножувати рідну мову – це обов’язок кожної людини. Народ, який не усвідомлює значення рідної мови, її ролі в розвитку особистості, не плекає її, не може розраховувати на гідне місце в суцвітті народів.

 

20 лютого 2019

ДО ДНЯ ПАМ’ЯТІ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ

Герої такі не вмирають,

Вони будуть вічно живі.

Героїв завжди пам’ятають

На небі й на рідній землі!»

19 лютого в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей імені М.Данканича» молодий педагог Олександра Савчин, разом з членами учнівської ради ліцею та гуртківцями гуртку «Я - патріот» Світланою Янцо, Валерією Гонак, Олександром Товтом (усі – учні 23 гр.електомонтерів) та Васильом Мартином з 11 гр.трактористів було проведено відкритий виховний захід, присвячений Дню пам’яті Героїв Небесної Сотні, який, починаючи з      20 лютого 2015 року, щороку відзначає Україна.

В лютневі дні 2014 року протистояння між українським народом і тодішнім режимом сягнуло свого апогею, а 20 лютого загинуло найбільше активістів Євромайдану. Вони загинули за честь, за волю, за правду, свободу, незалежність своєї держави, за право бути Українцем, і ціною жертовності показали, що наш український дух є незламним, а народ – нескореним. Загалом революційні події зими 2013-2014 років забрали життя понад ста активістів Майдану. 21 лютого 2014 року офіційна влада України юридично визнала жертвами загиблих мітингувальників Майдану. Того дня на Майдані відбулося прощання із загиблими повстанцями, яких у жалобних промовах назвали «Небесною Сотнею», а під час прощання із загиблими лунала пісня «Плине кача…», яка стала українським народним реквіємом. Усім загиблим під час Євромайдану посмертно присвоєно звання Героя України.

...

Метою заходу було вшанування пам’яті героїв Небесної Сотні, виховання в учнів почуття патріотизму, любові до України. «Хай пам’ять всіх невинно убитих згуртує нас, живих, дасть нам силу та волю, мудрість і наснагу для зміцнення власної держави на власній землі. У жалобі схиляємо голови» - зазначила педагог. Учні та педагоги, присутні на заході,  вшанували пам'ять загиблих на Майдані та на сході України хвилиною мовчання, запалили свічку біля меморіальної дошки Віталію Гопоньку, випускнику ліцею, який загинув в зоні антитерористичної операції в серпні 2014 року.   

15 лютого 2019

ВИКОНУЮЧИ ІНТЕРНАЦІОНАЛЬНИЙ ОБОВ`ЯЗОК

15 лютого в Україні щороку відзначають День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Саме цього дня 1989 року з Афганістану були виведені радянські війська, які протягом десяти років брали участь у війні на території цієї країни. І саме в цей день ми віддаємо шану усім тим, хто з честю та гідністю виконував свій військовий обов’язок у різний час, у різних державах.

Особливо болісною раною був і залишається Афганістан. Війна у тій далекій країні, яка завершилась 30 років тому, принесла горе не в одну родину українців. Афганістан став горнилом для тих, хто туди потрапив. Він навчив юнаків цінувати дружбу, відданість, любов. І знати ціну життя. Адже воно обривалося іноді у неповних 19 років. Але всі без винятку солдати, прапорщики, офіцери й генерали свято вірили, що виконують свій інтернаціональний обов’язок.

Саме цим подіям і була присвячена година пам’яті, яку підготували та провели 14 лютого викладач предмету «Захист Вітчизни» Василь Васильович Росул та члени учнівської ради ліцею Олександр Гречин і Андрій Финзь. Вони розповіли присутнім на заході про те, що після закінчення Другої світової війни українські військові брали участь у 24-х локальних війнах і збройних конфліктах на території 16-ти іноземних держав.

Після здобуття Україною незалежності наші військові фахівці стали учасниками багатьох миротворчих місій. За даними Міністерства оборони України, з 1992 року в міжнародних миротворчих операціях взяли участь майже 40 тисяч військовослужбовців. У складні для країни часи воїни-афганці та учасники інших воєннитх конфліктів проявили героїзм і мужність на в бойових діях на сході україни. Загалом під час АТО та операції обєднаних сил воювали і воюють 12 тисяч воїнів-афганців.

Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять воїнів, які загинули на території інших держав, виконуючи свій інтернаціональний обов’язок, а також полеглих українських бійців на сході країни.

Наступного дня в Мукачеві, біля пам’ятника загиблим у афганській війні землякам, працівники ліцею на чолі з директором Василем Васильовичем Ковбаско взяли участь у проведенні мітингу-реквієму та екуменічної панахиди з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 30-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан.

...
25 січня 2019

ЗУСТРІЧ З ПРАВООХОРОНЦЯМИ

           24 січня 2019 року офіцери поліції охорони майор поліції Федір Кормош та капітан поліції Сергій Дзямко в ДПТНЗ “Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М.Данканича” зустрілися з учнями та педагогами навчального закладу.

            Мета цієї зустрічі полягала у  презентації можливостей та переваг роботи і служби молодих людей в поліції охорони та превентивне виховання підростаючого покоління. Офіцерів поліції охорони на початку зустрічі відркомендував Олександр Кумечко та зазначив, що подібні заходи, які проводяться в ліцеї спільно з правоохоронцями, є традиційною формою виховної роботи і дозволяє учням реальніше і глибше зрозуміти всю небезпечність негативних наслідків протиправної поведінки і не допускати її в майбутньому.

            Учасники зустрічі уважно слухали розповідь правоохоронців про особливості служби в підрозділах поліції охорони, її переваги, соціальну підтримку працівників та важливість для розвитку країни. Офіцери також закликали учнів після навчання рацевлаштовуватись в поліцію охорони.

В другій половині зустрічі вони зупинились на особливостях адміністративної та кримінальної відповідальності неповнолітніх, закликали учнів дотримуватися дисципліни та внутрішнього розпорядку ліцею. Працівники поліції нагадали учням і основні правила безпечної поведінки, розповіли про конкретні неприємні ситуації, у які можна потрапити через власну необережність, і про те, як їх уникнути. Вони роз’яснили присутнім, що таке булінг, розповіли що робити у випадку насильства в сім'ї, про причини та їх  наслідки, як поводитись в ситуаціях, коли відбувається зневажливе ставлення до людини, її прав та свобод. Офіцери поліції дали також змістовні відповіді на усі запитання присутніх.

...

23 січня 2019

Україна – єдина родина! 100 років Акту Злуки!

Молюсь за тебе, Україно,

Молюсь за тебе кожен час,

Бо ти у нас одна-єдина, –

Писав в своїх віршах Тарас.

Молюсь, – казав він, щоб у тебе

Не було між людьми війни

Щоб завжди було чисте небо

На нашій стомленій землі.


Відповідно до Указу Президента України від 13.11.2017 року №871 щорічно 22 січня – в день проголошення в 1919 році Акту Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки – відзначається День Соборності України. Цього ж дня, через 27 років, у 1946 році була утворена Закарпатська область у складі України.

Тож, у відповідності до листа Адміністрації Президента України від 9.01.2019 року та розпорядження голови Закарпатської ОДА від 15.01.2019 року №13, в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. Михайла Данканича» були сплановані заходи щодо відзначення цих знаменних подій.

Так, 21 січня 2019 року, в переддень 100-річчя Акту Злуки та 73-ї річниці утворення Закарпатської області у складі України, відбулось засідання секції викладачів суспільно-гуманітарних дисциплін. Були обговорені питання зміцнення єдності народу навколо ідеї соборності України та історичного значення утворення Закарпатської області.

22 січня 2019 року класний керівник 32 групи автослюсарів, викладач історії Марія Томашівна Бобинець, разом із представниками учнівської ради ліцею Олександром Гречиним та Костянтином Бакуліним, провела відкриту годину спілкування на тему: «Україна – єдина родина!». В ході години спілкування йшлося про те, що українська революція 1917-1921 років дала можливість нарешті реалізувати споконвічне прагнення українців отримати незалежну національну державу. Адже внаслідок перебування переважної більшості українських земель у складі двох імперій, українських національних державних утворень постало теж два. Першою на руїнах Російської імперії була проголошена Українська Народна Республіка. Пізніше, вже в листопаді 1918 р. на тернах колишньої Австро-Угорщини утворилася Західно-Українська Народна Республіка.


Але об’єднання УНР і ЗУНР в одну державу через низку причин не було доведене до кінця. Разом з тим, хоча соборність України і не вдалося утвердити, Акт злуки задекларував перед усім світом неподільність українських земель, єдність і солідарність народу, став прологом до постання сучасної соборної суверенної України.

Класний керівник 12 групи трактористів Оксана Володимирівна Саморига розповіла присутнім про те, що протягом тривалого часу територія сучасної Закарпатської області України входила до складу різних держав: Угорського королівства, Австро-Угорщини, Чехословацької Республіки і знову Угорщини. Та після визволення України від нацистів, Указом президії Верховної Ради СРСР від 22 січня 1946 року у складі Української РСР було створено Закарпатську область із центром у місті Ужгороді. Символічно, що дата створення області співпадає зі святкуванням Дня соборності України.

Цього ж дня в гуртку «Я-патріот» відбулось практичне заняття на тему: «100 років Акту Злуки 22 січня 1919 року. Разом з власної волі». В ході підбиття підсумків 23 січня, заступник директора ліцею з навчальної роботи Світлана Іванівна Шпеник, дала високу оцінку підготовці педагогів та членів учнівського самоврядування до проведення вищезазначених виховних заходів.

Сьогодні ми віримо, що територіальна цілісність України, скріплена кров’ю мільйонів незламних борців, навіки залишиться непорушною. Ми маємо бути свідомі того, що лише в єдності дій та соборності душ ми можемо досягти величної мети – побудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України.


28 листопада 2018 року

За Україну, за Волю, і за Життя!


    27 листопада 2018 року до ДПТНЗ «МПАЛ ім. М. Данканича» завітали актори театру «Шарж» з м. Ужгорода, композитори та виконавці власних пісень - Роберт Голованенко та Сергій Соболь. Вони подарували учням та педагогам концертну програму «За Україну, за Волю, і за Життя!», виконали чудові патріотичні пісні, поезії, в яких величали Україну та її мужніх захисників, героїв АТО. Всі присутні отримали величезний заряд бадьорості, енергії та море позитивних емоцій. Патріотична програма завершилась Молитвою за Україну та Хвилиною Мовчання, під час якої було вшановано полеглих захисників. Одна з пісень пролунала на честь і в пам'ять про учня нашого ліцею Гопонька Віталія, який загинув в зоні антитерористичної операції на Донбасі, захищаючи нашу державу. В залі також були присутні батько   На завершення програми всі присутні вшанували пам'ять Віталія Гопонька хвилиною мовчання.

22 листопада 2018

ЛІТЕРАТУРНО-МУЗИКАЛЬНА КОМПОЗИЦІЯ «А НЕБО ПАДАЄ»


Майдан, майдан, завмерло все на мить,
Несуть труну, в труні Герой лежить.
Не раб, Вкраїни вільний син,
За неї і віддав життя Устим.
О. Луговий


21 листопада 2018 року в ДПТНЗ «МПАЛ імені М.Данканича» відбулась літературно-музикальна композиція до Дня Гідності та Свободи на тему: «А небо падає». Підготувала та провела цей захід класний керівник 31 групи трактористів, керівник гуртка Гуледза Руслана Іванівна та учні 12 групи трактористів, гуртківці Олексій Андрій і Портяник Павло.
Метою літературно-музикальної композиції було вшанування патріотизму та мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 - лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей прав і свобод людини, національних інтересів України та її європейського вибору. Під час заходу було використано багато віршів, пісень, відеофільмів та розповідей. Зокрема було згадано про Героїв Крут, Небесну Сотню та її представника громадського активіста Євромайдану, бійця 38 сотні самооборони Устима Голоднюка.
- «А небо падає», - у разі небезпеки на Майдані просив кричати Устим. Загинув він на Майдані, допомагаючи забирати поранених, а в листопаді 2014 року був удостоєний звання Героя України посмертно.


Завершилась літературно-музикальна композиція хвилиною мовчання на вшанування пам’яті героїв Майдану та воїнів, які загинули за світле майбутнє України.  


9 листопада 2018

ВІД РІДНОГО СЛОВА ТИ СИЛ НАБИРАЙСЯ,
НІКОЛИ Й НІДЕ ТИ ЙОГО НЕ ЦУРАЙСЯ!Сьогодні в українців свято –
Писемності та мови день,
Вітати поспішаємо завзято,
Вірші складаємо, співаємо пісень.
Усіх вітаємо зі святом,
Щиросердечно зичимо добра.
І хай у світі різних різних мов багато.
Солов’їна мова в нас одна!


9 листопада в Україні відзначають День української писемності та мови, який був встановлений в нашій країні у 1997 році. Цього ж дня православна церква вшановує пам'ять святого преподобного Нестора – літописця.7 листопада в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім.М.Данканича» викладач української мови та літератури Тамара Джуган підготувала та провела загольноліцейний виховний захід на тему: «Від рідного слова ти сил набирайся, ніколи й ніде ти його не цурайся».


Присутні в конференц-залі ліцею педагоги та учні, прослухали змістовну розповідь про походження, формування і розвиток української мови, переглянули відеофільм про Нестора Літописця, казкову легенду про розвиток української мови та цікаві факти. Ведучі заходу Владислав Кукрі та Андрій Барчій з 13 групи автослюсарів акцентували увагу на ролі найдавнішої пам'ятки історіографії та літератури, написаної Нестором літописцем, «Повісті временних літ» в становленні і розвитку мови в Київській Русі. Учні розповіли про роль Кирила і Мефодія в розвитку слов’янської писемності та культури, про розвиток української мови за роки незалежності, а також роль молодого покоління у вивченні, збереженні та збагаченні української мови на сучасному етапі. В ролях Нестора літописця, Кирила та Мефодіябули учні 12 групи трактористів Михайло Цибар та 13 групи автослюсарів Андрій Финзь та Іван Дзямко відповідно. Озвучення заходу, його відео та музичний супровід здійснив учень 21 групи трактористів Денис Гонак.Нові наскрізні змістові лінії в освітньому процесі Нової української школи розкрила викладач в методичній розробці уроку «Люблю тебе , моє Міжгір’я. Петро Скунць». Основною метою було розширити знання учнів про життя і творчість письменника рідного краю П. Скунця; навчити учнів дивитися на світ очима серця; поглибити знання про пейзаж як засіб розкриття внутрішнього стану ліричного героя; виховувати національну свідомість,любов до рідного краю. За представлену роботу Т.П. Джуган нагороджена грамотою лауреата конкурсу«Панорама творчих уроків - 2018».


В День української мови та писемності стартував І-й етап ХVІІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика. Учні ліцею змагались у майстерності написання твору – роздуму та виконанні граматичних завдань. Переможці конкурсу в ліцеї стануть учасниками ІІ етапу конкурсу.
Заходи, які було проведено на відзначення Дня української писемності та мови, спонукали учнів ліцею удосконалювати свої знання з української мови, поповнювати свій словниковий запас та дбати про культуру мовлення.

6 листопада 2018 року

ЗУСТРІЧ З ПИСЬМЕННИКАМИ РІДНОГО КРАЮ


   На запрошення дирекції ДПТНЗ «МПАЛ ім.М.Данканича» до ліцею завітали відомі мукачівські поетеса, художниця, член Національної Спілки письменників України, автор багатьох поетичних збірок, Тетяна Рибар та письменник, журналіст, цьогорічний лауреат Мукачівської міської премії ім. Олександра Духновича, Віктор Дворниченко. Зустріч з письменниками була організована напередодні «Дня української писемності та мови», який відзначають щороку 9 листопада.
  Віктор Васильович Дворниченко, який є редактором міськрайонної газети «Мукачево», презентував свою нову публіцистичну книгу «І все-таки вона обертається. Єретики», розповів про свій життєвий шлях, свою творчість як письменника, поета та художника.
  Тетяна Стефанівна Рибар, твори якої – безмежний, багатий світ людської душі, яка живе напруженим внутрішнім життям, розповіла присутнім про себе, свою творчість, прочитала поезію, яку нещодавно написала. Вона звернулася до учнів ліцею з проханням зробити свій вибір майбутнього, який би приніс користь кожному, родині, суспільству.
  Учні 12 групи трактористів Портяник Павло та Цибар Михайло разом з бібліотекарем ліцею Голомб В.М. підготували інформацію про літераторів Дворниченка В.В. та Рибар Т.С., які у своїх віршах та прозі допомагають виховувати людину, не втратити віру у добро, у себе, у людей, у справедливість.
  Приємно відзначити, що Віктор Дворниченко зробив подарунок і вручив директору ліцею Василю Васильовичу Ковбаско свою нову книгу «І все-таки вона обертається. Єретики».  Валерія Голомб,
бібліотекар ДПТНЗ «МПАЛ ім.М.Данканича»


25 жовтня 2018

Свято визволення і надії


Іду по місту, мов по зелен-гаю
А серце повне гордих почуттів.
На мармурових дощечках читаю
Історію важких та славних днів.
М. Шушкевич


Напередодні Дня визволення міста Мукачева, Закарпаття та України від німецько – фашистських загарбників, в ДПТНЗ «МПАЛ ім. Михайла Данканича» проведено тематичний виховний захід, який підготувала класний керівник Ковач Лідія Гаврилівна та учениця 14 групи електромонтерів Ригун Анастасія.


Пам'ять про Другу світову війну безмежна, невичерпна, вічна. Нам і майбутнім поколінням її заповідали ті, хто поліг на полях жорстоких битв, хто після тяжких ран передчасно пішов з життя, її заповідають ветерани. Усе пережито. Важка сторінка війни перегорнута, та пам'ять і слово живе. Свято Визволення нашого Закарпаття дороге і важливе для усіх нас: зовсім юних, старих і припорошених снігом сивини…
Педагогічний колектив, працівники та учні ліцею, щиро вітають з святом визволення, святом надії і миру.


27 червня 2018

КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ - ОСНОВНИЙ ЗАКОН НАШОЇ ДЕРЖАВИ


«Сучасна держава заснована на компромісі, і конституція кожної
окремої держави є компромісом,що примірює
різні погляди найбільш впливових
соціальних груп у конкретній державі».


28 червня 1996 року було прийнято Основний Закон України, який має найвищу юридичну силу та регулює найважливіші суспільні відносини. 27 червня 2018 року класний керівник Бобинець М.Т. провела виховну годину на тему: «КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ - ОСНОВНИЙ ЗАКОН НАШОЇ ДЕРЖАВИ». Учні 22 групи а/с розповіли про передумови прийняття Конституції України. Учень Желізняк Іван відповів, що «батьком» нормативно-правового терміна «конституція» в його сучасному значенні був французький мислитель Шарль Луї де Монтеск’є, який використовував його для характеристики державного ладу тогочасної Великої Британії. За більш як 300 – річну історію було створено велику кількість конституцій. З метою вивчення особливостей форми, змісту, порядку прийняття їх класифікують за такими критеріями: за формою; за терміном дії; за способом прийняття; за порядком внесення змін, поправок і доповнень.


Учень Трусенко Валерій охарактеризував зміст Конституції України. Конституція складається з преамбули, 14 розділів, в яких об’єднана 161стаття та перехідних положень. Однією з основних засадничих ідей нової Конституції є те, що саме держава функціонує для людини, а не навпаки. Український народ є джерелом влади, яку він реалізує через відповідні органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Метою виховної години було формування високого рівня правової свідомості та культури, виховання поваги учнів до Основного Закону України.
В ході проведення виховної години Марія Томашівна розповіла присутнім педагогам та учням про те, що 73 роки тому відбулась грандіозна подія в житті мешканців нашого краю: між Чехословаччиною і СРСР була підписана угода про вихід Закарпаття зі складу Чехословаччини і приєднання його до України.22 червня 2018

22 червня - День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні


77 років тому о четвертій ранку страшне слово «війна» увірвалося в життя людей. Страшною трагедією, болем і горем стало воно для українців. Наша батьківщина стала місцем важких кровопролитних боїв, великих втрат військових та мирного населення. Без сумніву, Україна заплатила колосальну ціну за перемогу: війна забрала кожного п’ятого українця та принесла біль і страждання в майже кожну українську родину. Пам’ять про жертви цієї жахливої війни назавжди залишиться у наших серцях.
З метою вшанування пам'яті полеглих, їх подвигу та жертовності, 22 червня 2018 року в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М.Данканича» було приспущено Державні Прапори України з чорною стрічкою на території ліцею, проведено загальноліцейну хвилину мовчання та урок пам’яті. Класний керівник 22 групи автослюсарів, викладач історії Марія Томашівна Бобинець закликала присутніх педагогів та учнів віддати шану та повагу героїзму загиблих, низько вклонитися тим, хто повернувся з тієї страшної війни та підняв країну з руїн у повоєнні роки.10 травня 2018

ТВІЙ ПОДВИГ, СОЛДАТЕ, ПАМ’ЯТАЮТЬ НАЩАДКИ!

Мені наснилося, немов солдати,
Які не повернулися з боїв,
Не полягли, а залишились жити,
Перетворились в білих журавлів…

8 травня 2018 року в ДПТНЗ "Мукачівський професійний аграрний ліцей імені Михайла Данканича" відбувся урок пам’яті "Твій подвиг, солдате, пам’ятають нащадки!" з нагоди відзначення Дня пам’яті та примирення і 73-річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Його підготували та провели класний керівник 33 групи автослюсарів Руслан Футуйма та гуртківці Світлана Янцо (13 група електромонтерів) та Василь Мигович (32 група трактористів).
В ході уроку пам’яті мова йшла про внесок нашого народу у перемогу над нацизмом, про те, що ці дні присвячені пам’яті тих понад 60 мільйонів людей, чиє життя було обірвано насиллям світового масштабу, людям усіх рас і націй, чоловікам і жінкам, воїнам і мирному населенню, малим дітям і старшим людям, – усім загиблим і усім тим, хто вижив та пройшов через усі кола пекла Другої світової війни. Тим, хто загинув на її фронтах, в окопах і тим, хто загинув під час бомбардувань, побував у полоні, концтаборах, чи просто зник безвісти у вихорі воєнного лихоліття.
Були наведені слова Президента України Петра Порошенка про те, що "8 травня – це данина пам'яті загиблим, це день пам'яті, ми повинні низько схилити голову перед ними... І 9 травня – це день вшанування живих. І ми повинні прийти та вшановувати ветеранів, які віддавали все, що є, для перемоги і щоб забезпечити День перемоги... 8 і 9 травня залишаються, і вони об'єднують країну".
Нажаль, у ці чудові весняні дні на сході України триває війна, а українці зі зброєю в руках знову дають відсіч ворогу. Наші воїни самовіддано відстоюють незалежність та територіальну цілісність країни. Серед героїв, які віддали життя за мирне небо й наш спокій і випускник ліцею Віталій Гопонько. Учні та педагоги, присутні на уроці, вшанували пам'ять загиблих українців на полях війн та воєнних конфліктів хвилиною мовчання.


Керівник гуртка "Я - патріот" викладач історії Неля Далекорей з гуртківцями та класний керівник 32 групи трактористів Оксана Саморига з учнями групи долучились до виготовлення та розповсюдження пам’ятного знаку "Мак пам’яті", який вперше використано в Україні на заходах, приурочених до річниці завершення Другої світової війни у 2014 році.
Того ж дня представники педагогічного колективу та учнівської ради ліцею взяли участь у проведенні презентації книги "Пам'ять про подвиг" в Мукачівському ВПУ №3. Авторами шести оповідань цієї збірки про воїнів-закарпатців, які віддали своє життя заради свободи і незалежності України в зоні АТО, стали й учні нашого ліцею. Особливо зворушливою була зустріч з батьками та членами родин загиблих Олега Сидора, Сергія Вербицького та Павла Стеця…Тож нам залишається вірити, що усі воїни, хто сьогодні виконує свій ратний обов’язок на сході України, повернулися додому живими та здоровими, а сьогоднішнім дітям, які незабаром увійдуть в доросле життя, не прийшлося проливати власну кров за Україну, а будували і змінювали її лише в умовах миру, без війни.26 квітня 2018

Біль і тривоги Чорнобиля

26 квітня 2018 року в ДПТНЗ "Мукачівський професійний аграрний ліцей імені Михайла Данканича" відбулась лінійка, тема якої звучала "Біль і тривоги Чорнобиля". Тема лінійки була приурочена пам’яті аварії на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС), яка сталася 32 роки тому 26.04.1986 р.
Класний керівник 23 групи електромонтерів Ковач Лідія Гаврилівна та учні Сергеєв Ілля, Русин Дмитро і Янцо Світлана надали інформацію про причини та наслідки на ЧАЕС , наголосили на необхідності формування в кожної людини системи правильних відносин до оточуючого середовища.
На завершення лінійки присутні вшанували пам'ять загиблих ліквідаторів аварії на ЧАЕС хвилиною мовчання.24 квітня 2018

Конкурс на кращого читача бібліотеки ліцею

«Хто полюбить книгу, той далеко піде у своєму розвитку.
Книга рятує душу від здерев’яніння».
Т.Г. Шевченко


«Чудова традиція святкування Дня книги народилась в Каталонії (Іспанія), де 23 квітня, у День Святого Георга, традиційно дарували троянду за кожну куплену книжку. Цього дня також було прийнято дарувати книги близьким. Але, крім цього, 23 квітня – ще й знаковий день для світової літератури. В цей день народилися знамениті літератори Моріс Дрюон, Володимир Набоков, Андрій Курков, Григорій Тютюнник, цього ж дня в різні роки померли Мігель Сервантес, Уільям Шекспір, Лопе де Вега, Михайло Коцюбинський», - сказала бібліотекар ДПТНЗ «Мукачівський професійний ліцей ім. М.Данканича» Валерія Голомб, відкриваючи традиційний в навчальному закладі конкурс на кращого читача бібліотеки.
Беручи до уваги цей факт, цілком природно, що Генеральна конференція ЮНЕСКО, яка проходила в Парижі в 1995 році, вирішила віддати в цей день данину шани книжкам і авторам, закликаючи молодь знаходити задоволення у читанні, поважати безцінний внесок тих, хто своєю творчістю сприяє соціальному і культурному розвитку і заснувала Всесвітній день книги і авторського права.
Цього разу дві команди представників різних груп ліцею змагалися в 6-ти номінаціях конкурсу:
«Імена та по-батькові відомих людей»
«Літературознавець»
«Бібліотекознавець»
«Загадки»
«Прізвища відомих зарубіжних письменників і поетів»
«У світі української народної казки».


В цікавій і гострій боротьбі знавців літератури перемогла команда, яка складалася з учнів 11 та 32 груп трактористів, а кращим ерудитом журі визначило члена учнівської ради ліцею Василя Миговича.

23 квітня 2018

Рівень виховання патріотизму було відзначено грамотою та медаллю

В ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей імені Михайла Данканича» дбають не тільки про опанування професією. Дирекцією створено всі умови для всебічного гармонійного розвитку учнів, які можуть реалізувати свої таланти і здібності у спорті, художній і технічній творчості.
На належному рівні військо-патріотичне виховання підростаючого покоління, в навчальному закладі працює гурток «Я патріот», де під час занять учні здобувають цікаві факти про історію рідного краю, про громадських діячів минулих часів та героїв сьогодення, зокрема воїнів АТО.
Нещодавно ліцей відвідав керівник сектору волонтерської допомоги воїнам АТО «К-128Д» Кульчинський В.О. з почесною місією – нагородити грамотою за активну допомогу, участь та підтримку волонтерського руху України – колектив навчального закладу, та медаллю «За сприяння» – директора ліцею Ковбаско В.В., який зарекомендував себе як знаний в Закарпатській області фахівець, талановитий організатор, менеджер і мудрий порадник, що має глибоку повагу у колег і всієї профтехосвітянської спільноти.


17 квітня 2018

Інформаційна година на тему:
"Видатні діячі української революції 1917-1921 р.р."

«Українці прагнули в процесі
віднайти самих себе, …тобто
повноцінною політичною нацією.
Зробити цього без наявності власної
державності (доба революції
тому нові вагомі докази) було неможливо».

Солдатенко В.


17 квітня 2018 року викладач історії Бобинець М.Т. з учнями 11 групи трактористів провела годину спілкування на тему: «Видатні діячі української революції 1917-1921 р.р.»
Події української революції і періоду боротьби за збереження державної незалежності належать до найважливіших подій в історії України ХХ ст. В різних регіонах вони мали свою специфіку. Боротьба за збереження державної незалежності України, яка вилилась у жорсткому і кровопролитну війну 1918-1920 р.р., була логічним продовженням української національно-демократичної революції. В цей період на історичну арену виходять видатні українські діячі, під керівництвом яких відбувалися події 1917-1921 р.р.
Учні 11 групи трактористів Бадзо І., Бакулін К., Болдижар Д., Гаджега І.,ознайомили присутніх з діяльністю громадських і державних діячів періоду української революції. Зокрема розповіли про внесок у становлення української державності М.Грушевського, В.Винниченка, С.Євфремова, П.Скоропадського, Є.Петрушевича, Х. Раковського, С.Петлюри. Зусилля українських діячів та самих українців у боротьбу за власну державність, за відновлення територіальної цілісності своєї країни не були даремні. Українці зробили ще один крок на шляху свого перетворення на сучасну націю: декілька років поспіль вони мали власну державу.
Метою години спілкування було показати, що незважаючи на величезні втрати і страждання, які випали на долю українського народу, його прагнення до самозбереження як окремої національної спільноти не зникло. І велика заслуга в цьому видатних діячів української революції 1917-1921 р.р.


30 березня 2018

IV ОБЛАСНИЙ ФЕСТИВАЛЬ-КОНКУРС «ВОСКРЕСНИ, ПИСАНКО!»

Я писанка-красуня,
Вся в рисках і квітках.
Красу митців несу я,
Їх славлячи в віках.
Олександр Олесь


28 березня 2018 року команда ДПТНЗ «МПАЛ ім.М.Данканича» в рамках ІІІ-го етапу IV обласного фестивалю-конкурсу «Воскресни, писанко!» презентувала на площі Народній в м. Ужгороді своє „Великоднє дерево”, прикрашене писанками, розгорнула об’ємну композицію на Великодню тематику та представила великодні рушники. Учень 11 групи трактористів Анатолій Меденці яскравим виконанням музичних творів на саксофоні створював святкову атмосферу.

Наступного дня, 29 березня, в атріумі Закарпатської обласної державної адміністрації відбулося урочисте відкриття IV фестивалю-конкурсу «Воскресни, писанко!». Цей чудовий фестиваль став уже традиційним на Закарпатті. Вчетверте в його проведенні беруть участь міські та районні відділи освіти області, навчальні заклади підпорядковані департаменту освіти і науки ОДА та всі професійно – технічні навчальні заклади області. Цього року на площі Народній було презентовано 57 дерев та близько 17 тисяч писанок.

Попри прохолодну та дощову погоду, учень та педагоги ліцею Анатолій Меденці, Тамара Джуган та Оксана Саморига провели для усіх присутніх цікаві майстер-класи з виготовлення писанок та вишивання серветок-рушників бісером.

29 травня 2018

"Величне свято Воскресіння Христового"

Писанка – це неповторне багатство
Його треба берегти, як безцінний скарб.
О.Довженко

28 березня викладачі ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім.М.Данканича» Оксана Саморига та Неля Далекорей провели тематичну лінійку «Величне свято Воскресіння Христового». Метою лінійки було розширити і поглибити знання учнів про найдавніше церковне свято, традиції нашого народу щодо святкування Пасхи, ознайомити із символікою знаків на писанках, виховувати любов до нашого народу, його традицій, минулого і сучасного. Викладачі розповіли, як потрібно готуватися до свята, як печуть паски, фарбують крашанки і писанки. Учні дізналися про походження свята, що роблять люди в останній тиждень перед Великоднем.


Того ж дня в фойє адміністративного корпусу ліцею відбувся конкурс на кращу великодню стіннівку. За креативність, художній та творчий підхід до їх оформлення, перше місце посіли учні 11 гр. трактористів, друге – 32 гр. трактористів, а третє поділили 13 гр. електриків та 33 гр. автослюсарів. Великдень –величне свято, яке споконвіку символізувало примирення і прощення. Воно нагадує нам про любов і милосердя, страждання і біль, довічні людські цінності. Воскресіння Ісуса Христа дає нам змогу перемогти духовну смерть і жити новим повнокровним життям. Воскресіння Господнє в усі часи давало людям наснагу вірити і любити, прощати. У цей день кожному треба примиритися з ближнім, відкрити свою душу вогником добра та милосердя. Бути християнами – милосердними до всього живого. Христос Воскрес! Воістину Воскрес!

23 березня 2018

«ДОБРОГО ДНЯ, МОЄ МАЙБУТНЄ!»

22 березня з педагогами та учнями ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім.М.Данканича» зустрівся представник відділу цивільно-військового співробітництва оперативного командування «Захід» Сухопутних військ Збройних Сил України, учасник АТО підполковник Андрій Рисюк, якого відрекомендував присутнім директор ліцею Василь Васильович Ковбаско.

В рамках тижня допризовника, який проводився в навчальному закладі, офіцер провів для учнів ліцею тренінг «Доброго дня, моє майбутнє!». В ході заняття Андрій Миколайович приділив багато уваги пропаганді здорового способу життя, військової служби, закликав молодь бути справжніми чоловіками, патріотами, не боятися зі зброєю в руках захищати Батьківщину. Він розповів про героїзм українського солдата під час боїв за Луганський аеропорт та Дебальцеве, навів приклади самовідданого виконання конституційного обов’язку військовослужбовцями 128 Закарпатської гірсько-піхотної бригади, а також подарував ліцею набір плакатів «Герої України».

На цю зустріч прийшов батько загиблого в зоні антитерористичної операції випускника ліцею - Віталія Гопонька - Михайло Михайлович. Заступник директора ліцею з виховної роботи О.О.Кумечко вручив батькові героя книгу «Пам’ять про подвиг» з оповіданням про коротке, як блискавка, життя Віталія, який загинув за Україну.

20 березня 2018

«Я ВИБИРАЛА ДОЛЮ СОБI САМА…»

І хто б там що кому не говорив,
А згине зло і правда переможе!
Ліна Костенко


20 березня 2018 року в ДПТНЗ «МПАЛ ім. М. Данканича» класним керівником 13 групи електромонтерів Олександрою Савчин проведено виховний захід на тему: «Я вибирала долю собі сама…» з нагоди 88-ї річниці від дня народження Ліни Василівни Костенко. Метою ставилося ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом відомої української письменниці та поетеси, виховувати в молоді почуття національної свідомості і відповідальності крізь призму її творчості та плекати почуття любові до рідної землі, свого народу та його культури.

У вступному слові заступник директора ліцею з виховної роботи Олександр Кумечко наголосив на всенародному визнанні Ліни Костенко як поетеси рідкісного таланту, яка розпочала свою творчість і стала однією з перших і найпомітніших у плеяді молодих українських поетів кінця п’ятдесятих – початку шістдесятих років минулого століття.

Класний керівник та її підопічна, учениця 13 групи електромонтерів Світлана Янцо розповіли присутнім про дитинство та студентські роки поетеси, які мали вплив на формування її життєвих поглядів та громадянської позиції. Про те, що у своїх творах поетеса - один із символів України, еталон жіночої гордості, гордості за народ - пише про те, як має поводити себе людина, якими мають бути її вчинки... Впродовж заходу присутні переглянули відеофільми: «Богдан Ступка. «Крила», «Життєвий та творчий шлях Ліни Костенко», слухали її вірші «Доля», «Життя іде і все без коректур», «Моя любове! Я перед тобою».


17 березня 2018

ЕТАП ФЕСТИВАЛЮ-КОНКУРСУ «ВОСКРЕСНИ, ПИСАНКО!» В ЛІЦЕЇ

З метою відродження, збереження українських народних традицій щодо виготовлення великодніх атрибутів, розвитку творчих здібностей учнів та визначення кращих учнівських робіт для представлення на ІІІ етапі IV-го обласного фестивалю-конкурсу «Воскресни, писанко!», 15-16 березня 2018 року в ДПТНЗ «МПАЛ ім. М. Данканича» відбувся конкурс на кращі Великодню писанку, пасхальну композицію та серветку-рушник, виготовлені власними руками учасників.

Педагоги та учні всіх груп ліцею представили на огляд-конкурс писанки, виконані в техніках: розписані розтопленим воском (батикова техніка), «Дряпанки», «Зернівки», «Мальованки», прикрашені бісером, виготовлені в техніці квілінг, виготовлені з глини та інші. Серед писанок були також оздоблені матерією, виконані за допомогою рослинних елементів, макаронних виробів, змішаних технік тощо. Всього 12 видів великодніх писанок. Крім цього презентувалися тематичні пасхальні композиції та великодні серветки-рушники, вишиті хрестиком, гладдю, бісером, вирізувані та інші.

Тож за оцінкою журі, переможцями конкурсу в ліцеї стали такі групи:
І місце - 11 група трактористів та 34 група автослюсарів-рихтувальників;
ІІ місце – 13 група електромонтерів;
ІІІ місце – 32 група трактористів.

Саме кращі зразки писанок, великодніх композицій та серветок-рушників будуть презентуватися ліцеєм на ІІІ етапі IV-го обласного фестивалю-конкурсу «Воскресни, писанко!» в м.Ужгороді 28-29 березня. Разом з тим хочеться відзначити педагогічні та учнівські колективи усіх без винятку груп за активну участь та креативний, творчий підхід до оформлення виставкових експозицій.


16 березня 2018

79 РОКІВ КАРПАТСЬКІЙ УКРАЇНІ

Певні події часів Карпатської України,
а також вчинки окремих людей можуть переважити
навіть наступ багаточисельної армії і
вдихнути нове життя в національну ідею.

«Карпатська Україна 1938-1939 років - доленосна подія в житті всього українського народу. Невеликому Закарпатському краю судилось відіграти вагому роль в історії українського державотворення. Навіть короткотривале існування цієї держави стало символом національних прагнень всього українського народу», - зазначив на початку виховного заходу в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім.М.Данканича» 15 березня заступник директора ліцею з виховної роботи Олександр Кумечко.

Ведучі, члени учнівської ради ліцею, Світлана Янцо з 13 групи електромонтерів та Іван Мигович з 33 групи автослюсарів розповіли присутнім про те, що створення Карпатської України збіглося з гострою політичною кризою в Центральній Європі напередодні Другої світової війни. За короткий час свого існування уряд Августина Волошина намагався вирішити ряд важливих соціально-економічних і культурних питань. Налагоджувалася робота промисловості, транспорту, торгівлі, українізувалась система освіти, видавнича справа, державна адміністрація. Почалося й формування збройних сил Карпатської України - Карпатської Січі. Проте хортистська Угорщина не відмовлялася від своїх територіальних претензій до Закарпаття та ввела на територію проголошеної 15 березня 1939 року незалежної держави, свої війська.

Очевидно, що в ході збройного протистояння, співвідношення сил і засобів було на користь загарбників. Невелика кількість січовиків і загонів самооборони не могли протистояти регулярними угорськими військам. Тож з перших же годин угорського вторгнення частини Карпатської Січі вели кровопролитні бої з переважаючими силами противника по лінії Ужгород-Мукачево-Берегово-Севлюш. Найбільший бій відбувся на Красному полі. 16 березня 1939 року, зазнавши значних втрат, ворог зумів захопити Хуст, а 18 березня більша частина території Карпатської України була окупована угорськими військами. 4 500 українських патріотів стали жертвами угорського терору. Педагоги та учні вшанували їх пам'ять хвилиною мовчання.

Завершив виховний захід О.О.Кумечко, який підкреслив неабияку політичну волю керівництва та стійкий моральний дух народу Карпатської України. Адже боротьба проти угорської агресії стала першим випадком збройного опору гітлерівським планам перекроїти кордони в Європі напередодні Другої світової війни. Тож сучасному та прийдешнім поколінням українців потрібно врахувати уроки історії та твердою ходою йти вперед і перемагати задля побудови сильної, квітучої, багатої, вільної, мирної європейської держави.


01 березня

«СТОЯЛА Я І СЛУХАЛА ВЕСНУ…»

“Ні! Я жива, я вічно буду жити,
Я в серці маю те, що не вмирає...”
Леся Українка

28 лютого 2018 року, напередодні Всесвітнього дня письменника та з нагоди 147-ї річниці від дня народження Лесі Українки, в ДПТНЗ «МПАЛ ім. М. Данканича» відбулись літературні читання за творами видатної української письменниці. У вступному слові заступник директора з виховної роботи Кумечко О.О., зазначив, що Леся Українка була і письменницею, і поетесою, і перекладачкою, і культурною діячкою, і фольклористкою. Вона живе й сьогодні з нами своїми поетичними сторінками.

Бібліотекар ліцею Валерія Михайлівна Голомб, разом з ведучою літературних читань ученицею 35 групи електромонтерів Христиною Карпишинець, розповіли присутнім про життєвий шлях і творчість Лесі Українки. Христина прочитала на пам'ять її елегію «До мого фортепіано». Класний керівник 34 групи автослюсарів-рихтувальників, викладач української мови та літератури Тамара Павлівна Джуган та гуртківці Мирослав Зубкович і Іван Олегаш провели невеликий інформаційний вісник «Цікаві факти з життя і творчості Лесі Українки», який супроводжувався цікавою презентацією. Присутні у конференц-залі ліцею педагоги та учні, із замиранням подиху слухали Лесині вірші «Стояла я і слухала весну…», «Contra spem spero!» («Без надії сподіваюсь») та «Хто вам сказав, що я слабка…», які декламувала Тамара Павлівна.

Літературні читання віршами славетної поетеси продовжили учні 13 групи електромонтерів Світлана Янцо («І все-таки до тебе думка лине…»), 11 групи трактористів Іван Гаджега («Надія»), 212 групи барменів Олеся Семенчук («Давня весна»). Учень 33 групи автослюсарів Іван Мигович прочитав статтю із фольклорних записів Лесі Українки «Купала на Волині». На завершення літературних читань присутні мали змогу переглянути документальний фільм про її життєвий та творчий шлях.

Тож, учасники літературних читань віддали шану Лесі Українці, прослухали поетичні твори та прозу, які відображали різні етапи її творчого шляху, збагатили свої знання з української літератури.

Моя душа ніколи не забуде
того дарунку, що весна дала;
весни такої не було й не буде,
як та була, що за вікном цвіла.


22 лютого 2018

В ДПТНЗ «МПАЛ ім. М. Данканича» відзначили Міжнародний день рідної мови

Бринить – співає наша мова,
Чарує, тішить і п’янить.
(Олександр Олесь)

Рідна мова для кожної людини є важливим елементом культурної свідомості. Вона накопичує традиції й досвід попередніх поколінь і дозволяє передати їх нащадкам. Мова – це історія народу, його світогляд. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу.

Міжнародний день рідної мови в Україні відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року.

  В ДПТНЗ «МПАЛ ім. М.Данканича», в цьому навчальному році Міжнародний день рідної мови було відзначено наступними заходами:
 • класний керівник Тамара Павлівна Джуган підготувала і провела тематичну лінійку на тему: «Мужай прекрасна наша мово», метою якої було ознайомити учнів із причинами запровадження Міжнародного дня рідної мови, його проведення в нашому закладі. Учні 34 групи слюсарів, рихтувальників продекламували поетичні рядки про українську мову;
 • викладач української мови Тамара Павлівна Джуган провела усний журнал «Моя чудова рідна мова». Гортаючи сторінки усного журналу, учні ознайомилися з історією виникнення свята, із зародженням і розвитком української мови, її скорботним шляхом, відгадували загадки, читали поетичні рядки про мову. Було продемонстровано відеоролик «Цікаві факти про українську мову»;
 • організовано та проведено з учнями ліцею «диктант єдності» українською мовою, де кращою творчою роботою було визнано учня 32 групи трактористів Василя Миговича.
 • на завершення святкування Міжнародного дня рідної мови викладачі ліцею Оксана Володимирівна Саморига, Ірина Олександрівна Чорномаз провели позакласний захід «Мово рідна моя». Викладачі розповіли про красу рідної мови, її велич. З великим задоволенням учні ліцею взяли участь в інтелектуальній грі. Змагались дві команди: «Українці» та «Патріоти». Виграла команда «Українці». Найактивнішими були:
  Олександр Сілваші – 22 група автослюсарів
  Дмитро Болдижар – 11 група трактористів
  Дмитро Мага – 12 група автослюсарів
  Юрій Ціптак – 32 група трактористів
  Іван Бадзо – 11 група трактористів
  Ілля Король – 11 група трактористів

З кожним роком в ліцеї звертається більша увага на рідне слово та народні традиції. Все більше представників молодих поколінь повинні відчувати причетність до рідної мови та культури. Саме в них, ми бачимо свою історію, свій багатовіковий досвід, світоглядні ідеї і сподівання на щасливе і гідне майбутнє. Сьогодні українська мова і культура – це креативна, динамічна субстанція, яка активно розвивається.

Тож: « Як парость виноградної лози,
Плекайте мову…»


20 лютого 2018

Патріотичне виховання учнівської молоді в ДПТНЗ "МПАЛ ім.М.Данканича"

«Нехай пам’ятають про наших героїв,
Що за волю поклали безцінне життя.
Що творили історію, наше минуле,
У яке вже нема вороття»

20 лютого 2018 року в ДПТНЗ «МПАЛ ім. Михайла Данканича» класний керівник 13 групи електромонтерів Савчин Олександра Олександрівна провела лінійку-реквієм на тему: «Герої Небесної Сотні», метою якої було вшанування пам’яті героїв Майдану, виховання в учнів почуття патріотизму, любові до Батьківщини.

Учні та викладачі зібралися, щоб у скорботі низько схилити голови перед пам’яттю Героїв «Небесної Сотні», яких було вбито у мирний час XXI століття. Юні хлопці, чоловіки та жінки вже ніколи не повернуться додому, не обіймуть близьких, не посміхнуться друзям. Сумно і боляче. Хто б міг подумати, що в XXI ст., після всього що пережила наша держава, все повториться знову. Схоже, людство не квапиться вчитись на своїх помилках…

«Дякуємо Вам, Герої України! Ви назавжди залишитесь в наших серцях».

20 лютого 2018 року викладач історії Далекорей Н.І. провела годину спілкування в 11 групі трактористів на тему: «Вони завжди в наших серцях», метою якої було вшанування пам’яті героїв Майдану, виховання в учнів любові до рідної Батьківщини. У кожного учасника години спілкування закарбувалися в пам’яті ці настановчі слова: «Люди, бережіть серця свої, щоб не стали каменем! Розбудуйте в душах Божий храм, щоб не повторити великий гріх!». «Небесна сотня» своїм життям викупила свободу для мільйонів українців і дала шанс збудувати нову демократичну правову державу. Хай пам'ять всіх невинно убитих згуртує нас, живих.

Цього ж дня в місті Мукачеві біля пам’ятного знаку героям Небесної сотні зібрались представники влади, установ, навчальних закладів, щоб вшанувати пам'ять тих, хто віддав своє життя там, на Майдані, відстоюючи незалежність, свободу і права українців. У мітингу – реквіємі та молебні за загиблих героїв Майдану взяли участь педагоги Мукачівського професійного аграрного ліцею імені Михайла Данканича. Вони вшанували пам'ять загиблих майданівців хвилиною мовчання та поклали квіти і запалені лампадки до пам’ятного знаку. Пам'ять про загиблих героїв «Небесної Сотні» завжди буде у наших серцях.


1 лютого 2018

Літературна зустріч з письменником - фольклористом І.В. Хлантою

31 січня 2018 року в ДПТНЗ «МПАЛ ім. М. Данканича» відбулася літературна зустріч педагогів та учнів з відомим літератором, кандидатом філологічних наук, доктором мистецтвознавства, заслуженим діячем мистецтв України Іваном Васильовичем Хлантою.

Відкрив зустріч директор ліцею заслужений працівник освіти України Василь Васильович Ковбаско. Бібліотекар ліцею Валерія Голомб та учень 32 групи трактористів, заступник голови учнівської ради Василь Мигович розповіли присутнім в залі про життя, творчість та діяльність Івана Васильовича Хланти.

Присутні на зустрічі з цікавістю слухали розповідь Івана Васильовича про його захоплення закарпатським фольклором ще з шкільної лави, молоді роки, студентське життя, навчання в аспірантурі. Та особливий інтерес педагогів та учнів викликала розповідь митця про його багатогранну творчість. Так, ще у далекому 1989 році накладом у 265 тисяч примірників вийшов об’ємний том (418 сторінок) «Казки Карпат», зібрані та впорядковані Іваном Васильовичем. У 1991 році він видав унікальну книгу «Оскар Кольберг. Казки Покуття», 250 тисяч примірників якої миттєво розійшлися по всій Україні і державам колишнього СРСР.

У роки незалежності, в 90-х роках, практично щорічно виходять у світ нові видання казок Івана Хланти: «Розумниця» (1992 - жінка в українських соціально-побутових казках), «Мамине серце» (1993 - українські народні героїко-фантастичні казки), «Трапила коса на камінь (1993 - українські народні соціально-побутові казки), «Казки про бідних і багатих» (1994 - українські народні соціально-побутові казки), «Добра наука» (1995 - українські народні казки, записані від Д. І. Юрика). Далі були «Казки та легенди з-під Хустського замку (2016 - записані з уст Юрія Баняса). Цей перелік можна б продовжувати (бо Іван Васильович видав 20 збірників казок), але і цього достатньо, щоб уявити, яку титанічну працю вклав Іван Хланта, щоб зберегти для теперішніх і майбутніх поколінь один з найцінніших духовних скарбів, яким є народна казка.

Достатньо коротко навести географію пошуків українського фольклору Івана Васильовича. За його невтомну працю, фольклориста добре знають на Пряшівщині, у Кошице (Словаччина), Сату-Маре, Баю-Маре, Банаті, Бухаресті (Румунія), Новому Саді (Сербія), прикордонних регіонах Польщі, в Сполучених Штатах Америки за океаном, на Кубані в Росії.

Тож зустріч пройшла в теплій, доброзичливій атмосфері та мала яскраво виражений виховний і просвітницький характер. Іван Васильович відповів на численні запитання педагогів та учнів ліцею і подарував навчальному закладу нещодавно видану книгу про своє рідне село.


29 грудня 2017

СЯЙВО НОВОРІЧНОЇ ТА РІЗДВЯНОЇ ЯЛИНКИ

Вже рік Новий простує по дорозі
І скоро в хату він до нас зайде.
Відчинить двері, стане на порозі,
З собою щастя, радість приведе!
Надія Красоткіна

Кожен рік учні ДПТНЗ «МПАЛ ім.М.Данканича» чекають найдобрішого та найчарівнішого свята – Нового року. Колективи навчальних груп, органи учнівського самоврядування, гуртківці перебувають у стані пошуку креативних, приємних новорічних сюрпризів, подарунків і побажань.

Згідно затвердженого директором ліцею плану, 26 грудня в навчальному закладі відбувся конкурс на кращу Новорічну стіннівку та святкову композицію з нагоди Нового 2018 року. Педагоги та учні для оцінки компетентного журі презентували цікаві художні експонати ручної роботи. Це – колективи 32 групи трактористів, 33 групи автослюсарів, 34 групи автослюсарів-рихтувальників, 21 групи трактористів, 13 групи електромонтерів. А учні 11 групи трактористів, наприклад, виготовили сніговика з елементів одноразового посуду.

Тож привітання і грамоти директора ліцею з нагоди перемоги в конкурсі заслужено одержали:

 • за І місце - 11 група трактористів (класний керівник Далекорей Н.І., майстер в/н Шелько П.П.);
 • за ІІ місце - 32 група трактористів (класний керівник Саморига О.В., майстер в/н Королович В.М.);
 • за ІІІ-ІV місця – 21 група трактористів (класний керівник Гуледза Р.І., майстер в/н Ціфринець І.Ф.) та 13 група електромонтерів (класний керівник Савчин О.О., майстер в/н Сопочкін Ю.М.)

28 грудня в актовому залі ліцею відбулось свято:«Сяйво Новорічної та Різдвяної ялинки». Автори по-справжньому красивого святкового заходу: вихователь гуртожитку Халілова В.В., класний керівник 11 групи трактористів Далекорей Н.І., керівник гуртка художньої самодіяльності Крафчик І.Я. підготували сценарій. Представники учнівської ради розробили привітання з Новим роком та Різдвом Христовим усім працівникам ліцею. Святкова програма розпочалась новорічною відео презентацією.

Зі словами привітання до педагогів та учнів звернулися заступники директора ліцею Шпеник С.І. та Кумечко О.О. Вони побажали всім присутнім щасливого Нового року, веселого Різдва, та вручили грамоти обдарованим учням і переможцям конкурсу на кращу Новорічну стіннівку та композицію. На святі було все: звучали вірші від ведучих, привітання від Діда Мороза й Снігуроньки, пісні у виконанні Анастасії Самориги та Івана Крафчика, проводились конкурси для присутніх. Наприкінці святкової програми усі присутні в залі разом заколядували. Тож в ліцеї відбулось неперевершене свято радості, посмішок та натхнення.

Вітаємо всіх з Новим 2018 роком - роком Жовтої собаки – та Різдвом Христовим!

Хай в житті все буде гарно,
Щоб не сумували марно,
Щоб зима була зі снігом,
День би починався сміхом,
Щоб достаток був у хаті,
Щоб ви всі були багаті!


22 грудня 2017

Мистецтво крізь віки

З листка паперу дерево звелося,
І дивно якось все переплелося:
Минувшина людська і майбуття.
Його назвали – дерево життя.
Вмирає щось, щоб знову відродитись.
Живим дощем через віки пролитись.
Зернята правди, мудрості, добра
Народна витинанка зберегла.

21 грудня 2017 року в ДПТНЗ «МПАЛ ім.М.Данканича» керівник гуртка «Я - патріот» Далекорей Н. І. та класний керівник 32 групи трактористів Саморига О. В. провели майстер-клас на тему: «Мистецтво крізь віки». Мистецтво вирізання з паперу або «витинанка» - це найдавніше ремесло, таке ж старе, як сам папір. Витинанка - вид українського народного декоративного мистецтва. Назва походить від слова — "витинати", тобто "вирізати". Це - орнаментальні прикраси житла, ажурно або силуетно витяті ножицями, вирізані ножем з білого або кольорового паперу.

Метою заняття було виготовлення новорічної витинанки для оздоблення вікон та приміщення ліцею. Неля Іванівна та Оксана Володимирівна ознайомили учнів з історією виникнення та виготовлення витинанок, продемонстрували відеофільм, назвали відомих майстрів українських витинанок. Присутні з цікавістю слухали та пробували себе у цьому мистецтві. Основне завдання – зацікавити учня мистецтвом, долучитися до прекрасного, та розширити можливості пізнання світу. На майстер-класі була присутня неповторна атмосфера доброзичливості та співтворчості у спілкуванні та виконанні робіт. Усі старанно вирізали на папері візерунки, а розгортаючи свої композиції, тішилися цікавими малюнками, які з’являлися в результаті. До речі, до роботи були залучені не лише учні, а і викладачі ліцею. А на завершення такого не звичайного заходу, учні проявили ініціативу і подарували свої роботи присутнім гостям.

Отже, натхнення вам!


19 грудня 2017

ОЙ ХТО, ХТО МИКОЛАЯ ЛЮБИТЬ

Миколаю, молися за нас…
Ми Тя будем вихваляти,
Ім'я Твоє величати
Миколай, Миколай!

Першим з плеяди зимових свят і одним із найулюбленіших у дорослих та, особливо в дітей, є День Святого Миколая Чудотворця. 19 грудня в ДПТНЗ «МПАЛ ім.М.Данканича» відбулась святкова літературно-музична композиція «Іде Святий Миколай», яку підготували молодий педагог класний керівник 11 групи трактористів Далекорей Неля Іванівна, члени учнівської ради та гуртківці. Ведучі - голова учнівської ради ліцею Борис Вінярський та староста 212 групи барменів Олеся Семенчук - розповіли присутнім про життя Святого Миколая та його чудотворні справи.

Потім учасники гуртка «Мандрівники в минуле» показали невелику виставу. Основними діючими персонажами були гуртківці: Тарас Дубнич в ролі Святого Миколая, Костянтин Бакулін в ролі батька, Олеся Семенчук в ролі матері, Світлана Янцо в ролі доньки, Анатолій Меденці в ролі сина. Вірш про Чудотворця продекламував учень 11 групи трактористів Іван Гаджега. Попурі на теми українських шлягерів заспівала гостя ліцею Галина Беца, а мелодію пісні про Святого Миколая на саксофоні виконав Анатолій Меденці. Звукове, музичне та світлове оформлення вистави провів Іван Крафчик.

Учасники вистави та глядачі у актовому залі разом заспівали старовинний кант, популярну українську колядку «Ой хто, хто Миколая любить?». З рук Святого Миколая обдаровані учні ліцею одержали грамоти за успіхи у навчанні та активну участь у громадському житті ліцею, а кожен присутній на виставі – солодощі, які для проведення свята забезпечив профспілковий комітет ліцею (голова – Андрій Петрович Тимко). Поздоровлення, отримані в цей день, викликали усмішки та гарний настрій у педагогів та учнів ліцею.

Тож продовжуймо цю гарну традицію, обдаровуймо одні одних добром і любов'ю та хай у всіх повсякчас і щоденно очі світяться радістю та щастям, а великий Чудотворець вселяє в наші душі надію і віру на краще майбутнє!


14 грудня 2017

ВОНИ ПЕРШИМИ РИНУЛИСЬ В БІЙ З РАДІАЦІЄЮ

Життя за життя вони всі віддавали,
Своє майбуття за нас погребали.
Вже майже забуті герої пожеж,
Гасили реактор, не знаючи меж.

14 грудня 2017 року в ДПТНЗ «МПАЛ ім.М.Данканича» відбулась тематична лінійка, присвячена дню вшанування учасників ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС, яку підготували класний керівник 11 групи трактористів Далекорей Неля Іванівна та учні Дубнич Тарас і Бадзо Іван.

Ведучі нагадали присутнім, що 26 квітня 1986 р. відбулася одна з найбільших аварій на атомних електростанціях - аварія на Чорнобильській АЕС (ЧАЕС). 10 листопада 2006 р. Указом Президента України було засновано пам’ятну дату - День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській Атомній Електростанції, який щорічно відзначають 14 грудня.

Хвилини трагедії на станції назавжди закарбувалися в народній пам’яті. В ліквідації наслідків трагедії брали участь військові і пожежні, медики та будівельники, прості громадяни нашої країни. В ту квітневу ніч ніхто не думав про геройство. Було ніколи думати. Всі просто рятували станцію, Прип’ять, Чорнобиль, Чернігів, Київ, всіх нас, Україну.

Першими удар атомної стихії на себе прийняли працівники воєнізованої пожежної частини атомної станції й першими опинилися у самому пеклі смертельної радіації. Їх було 50 – молодих, дужих пожежників. Усі, як один, вони з честю виконали свій службовий і громадянський обов'язок. На сьогодні жодного із тих п’ятидесяти пожежників немає в живих. Усі вони пішли у вічність, а їх імена вкарбовані у пам'яті живих.

На завершення тематичної лінійки педагоги та учні ліцею вшанували пам'ять загиблих ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС хвилиною мовчання.


7 грудня 2017

В ЛІЦЕЇ ВІДЗНАЧИЛИ ДЕНЬ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ

4 грудня 2017 року до Дня Збройних сил України педагоги та учні ДПТНЗ «МПАЛ ім.М.Данканича» відвідали Музей бойової слави 128-ї Закарпатської окремої гірсько-піхотної бригади (огпбр).

Позаштатний начальник Музею старший прапорщик запасу ветеран військової служби Геннадій Садовніков розповів про славний 95-ти річний бойовий шлях 128 огпбр, яка стала правонаступницею 128 механізованої дивізії, створеної у далекому 1922 році.

Екскурсанти уважно слухали розповідь про історію військового з’єднання, славетні перемоги в роки ІІ світової війни: визволення Кавказу, Криму, Західної України, Польщі та Чехословаччини бійцями дивізії та безпосередньо про участь бригади у проведенні антитерористичної операції на Сході України. До речі, нещодавно в Музеї за допомогою волонтерів обладнано новий зал, присвячений участі особового складу в АТО.

Зустріч була побудована у вигляді діалогу між педагогами, учнями та екскурсоводом. Завдяки відповідям на запитання, спогадам ветерана, музейним експонатам, фото та відеоматеріалам присутні мали можливість дізнатися про героїчне минуле бригади та події, участь в яких бере сьогодні особовий склад.

Наступного дня в ході загальноліцейної тематичної лінійки заступник директора ліцею з виховної роботи О.О. Кумечко розповів присутнім, що 6 грудня 1991 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про Збройні Сили України». Саме ця подія і стала підставою для офіційного встановлення свята – Дня Збройних Сил України, яке відзначається з 1993 року. В ході лінійки йшла мова про створення та становлення Збройних сил України після здобуття незалежності нашою державою, їх героїчне сьогодення. Педагоги та учні вшанували пам'ять усіх загиблих воїнів у воєнних конфліктах різних років хвилиною мовчання.

7 грудня в ліцеї відбулись спортивні змагання допризовників у п’яти видах: віджимання від підлоги, підтягування на перекладині, підняття 16-ти кг гирі на кількість разів, тримання кута у висі на час та кидання баскетбольного м’яча в корзину на точність. Переможці визначалися як в командному, так і в особистому заліку. В командній першості перемогу здобули учні 13 групи електромонтерів. ІІ місце посіли юнаки 35 групи електромонтерів, ІІІ – 12 групи автослюсарів. В особистій першості кращими були:

 • у віджиманні від підлоги та піднятті 16-ти кг гирі на кількість разів – Гачавський Іван – учень 13 гр.електриків;
 • у підтягування на перекладині Поляк Ігор – 212 гр. барменів;
 • у триманні кута у висі на час – Повх Петро – 35 гр. електриків;
 • у киданні баскетбольного м’яча в корзину на точність – Бакулін Костянтин – 11 гр. трактористів.

 • 27 листопада 2017

  В ліцеї запалили свічки та вшанували пам'ять жертв голодоморів

  Схиліться!
  Свічку запаліть.
  Хто у молитві, хто у серці чуйте.
  Як кам’яніє краю біль століть,
  Навіки до тридцятих ми прикуті.


  Пам’ять – не скінченна книга, в якій записано усе - і життя людини, і життя країни. І сьогодні, через 85 років, жахливо ступати болючими стежками страшної трагедії, яка розігралася на благословенній землі квітучого українського краю. Адже в центрі Європи, її житниці, геноцид забрав мільйони життів наших співвітчизників. За оцінками різних дослідників під час лише голодомору 1932-1933 років загинуло від 5 до 7 мільйонів чоловік. Такого страшного лиха не знав світ.

  Саме цим жахливим подіям був присвячений виховний захід, який підготували та провели в ДПТНЗ «МПАЛ ім.М.Данканича» 23 листопада 2017 року класний керівник Надія Миколаївна Очеретяна та представники учнівської ради ліцею Василь та Іван Миговичі.

  Педагог та учні розповіли про причини та наслідки голодоморів в Україні 1921-1922, 1932-1933 та 1946-1947 років. Декламували вірш Д. Білоуса «Ти кажеш не було голодомору?». Усі присутні вшанували пам'ять про постраждалих хвилиною мовчання, запалили та поставили свічки до каплички, збудованої на території ліцею, в пам'ять про жертв голодомору 1932-1933 років.

  25 листопада 2017 року педагоги та учні ліцею взяли участь у мітингу-реквієму у день пам'яті жертв голодоморів, який проводився біля пам’ятника рівноапостольним Кирилу та Мефодію у м. Мукачеві.


  21 листопада 2017

  День Гідності та Свободи

  „Ми воїни. Не ледарі. Не лежні.
  І наше діло праведне й святе.
  Бо хто за що, а ми за незалежність.
  Отож нам так і важко через те.”

  Ліна Костенко


  У вівторок, 21 листопада, українці відзначають одне з нових, але знакових свят в історії України - День Гідності та Свободи. В ДПТНЗ «МПАЛ ім. М.Данканича» з метою вшанування подвигу захисників незалежності України проведено виховний захід на тему: «Революція гідності. Перебіг історії».

  Класний керівник 21 групи трактористів Руслана Іванівна Гуледза разом з гуртківцями Світланою Янцо та Василем Миговичем розповіли педагогам та учням про перші протестні акції української громадськості у відповідь на рішення тодішньої влади щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, згадали день за днем як відбувалися події Революції Гідності.

  В наведеній ведучими хронології – мирні зібрання студентівта побиття їх «Беркутом», «живий євроланцюг», масові мітинги, «марш мільйона», «кривавий четвер», палаючі шини, «коктейлі Молотова», бруківка, що стала зброєю в руках протестувальників.

  Але найтрагічнішим було те, що цього разу, на відміну від подій Помаранчевої революції 2004 року, відстоюючи гідність та свободу, віддали свої життя 106 українців і ще понад 2 тис. отримали поранення. Згодом загиблих назвали «Небесною Сотнею». Присутні на заході вшанували їх пам'ять хвилиною мовчання.


  15 листопада 2017

  Зустріч з мукачівськими літераторами

  15 листопада 2017 року в ДПТНЗ «МПАЛ ім. М. Данканича» відбувся виховний захід, присвячений Дню української писемності та мови. Зустріч з письменниками рідного краю підготувала та провела бібліотекар Голомб В.М. До ліцею були запрошені Тетяна Рибар, Валентина Попелюшка, а також Оксана Коваленко - керівник бард-групи «Аквамарин».

  На початку зустрічі заступник директора ліцею з виховної роботи О.О. Кумечко відрекомендував педагогам та учням гостей та зазначив, що такі зустрічі з митцями міста над Латорицею вже стали традиційними у навчальному закладі. Голова Мукачівського літературного об’єднання «Рідне слово» поетеса Тетяна Рибар розповіла присутнім про свою творчість, прочитала свою поезію, а також вірш, який нещодавно було надруковано в газеті «Мукачево» на закарпатські мотиви «Миє вода камінь».

  Поетеса Валентина Попелюшка прочитала свої вірші з нової збірки «Риторичне», цю збірку було подаровано у фонд бібліотеки ліцею на згадку про зустріч. Прозвучала музика на вірші Валентини Попелюшки: «Сьогодні не модно вмирати від старості» у виконанні О.Коваленко. Учні 11 групи трактористів Дмитро Болдижар та Олеся Семенчук з 212 групи барменів виступили перед аудиторією з віршами про рідну мову та писемність,розповіли про історію та виникнення нашої української рідної мови.

  В кінці зустрічі з літераторами Кумечком О.О. було прочитано есе «Він любив Україну і свято вірив у перемогу», присвячене загиблому в АТО, активному учаснику Революції Гідності, добровольцю – мукачівцю Олегу Сидору, яке зворушило серця всіх присутніх у залі.

  Виступи гостей супроводжувались бурхливими оплесками залу, а вдячні учні вручили квіти Т.Рибар, В. Попелюшці, О.Коваленко.

  Таким чином проведена зустріч була надзвичайно змістовною, мала яскраве емоційне забарвлення та була спрямована на виховання підростаючого покоління – майбутнього України.


  9 листопада 2017

  О яка чудова українська мова!

  9 листопада в Україні відзначають День української писемності та мови.

  Найбільше й найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, у яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподівання, розум, досвід.

  Свято української писемності та мови було встановлено в нашій країні 9 листопада 1997 року. Цього ж дня православна церква вшановує пам'ять святого преподобного Нестора – літописця.

  З нагоди свята української писемності та мови в ДПТНЗ «МПАЛ імені Михайла Данканича» було проведено ряд заходів, спрямованих на удосконалення культури мовлення учнів та виховання любові і шанобливого ставлення до рідної української мови.

  Викладач української мови та літератури Джуган Тамара Павлівна підготувала з учнями тематичну лінійку на тему: «О слово рідне!». Присутні на лінійці педагоги та учні прослухали змістовну доповідь про походження, формування і розвиток української мови. Ведучі лінійки акцентували увагу на ролі праці Нестора літописця «Повість временних літ» в становленні і розвитку мови в Київській Русі. Учні розповіли про роль Кирила і Мефодія в розвитку слов’янської писемності та культури. Про розвиток української мови за роки незалежності, а також роль молодого покоління у вивченні, збереженні та збагаченні української мови на сучасному етапі.

  В День української мови та писемності стартував І – етап ХVІІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика. 17 учнів ліцею змагались у майстерності написання твору – роздуму та виконанні граматичних завдань. Переможці конкурсу в ліцеї стануть учасниками ІІ етапу конкурсу.

  Цього дня учні та педагоги ліцею взяли участь у написанні Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності.

  Показати свої знання мали можливість і учні першого та другого курсів у конкурсі на краще знання з предмету «Правила дорожнього руху», який провів старший викладач Ковач В.М.

  Заходи, які було проведено на відзначення Дня української писемності та мови спонукали учнів удосконалювати свої знання з граматики, поповнювати свій словниковий запас та дбати про культуру мовлення.


  12 жовтня 2017

  Свято звитяги, доблесті і честі

  Воїне, лицарю славний,
  Ти зброю тримаєш в руках,
  Щоб на нашу країну-державу
  Злий не позарився враг.

  14 жовтня Україна відзначає День захисника України та День українського козацтва. Наша держава з початку свого існування змушена була боротися із тими, хто зазіхав на її територію та незалежність. Починаючи з Київської Русі і аж до сьогодні, українцям доводиться зі зброєю в руках відстоювати свою землю.

  З нагоди свята, 12 жовтня 2017 року, в ліцеї було проведено тематичну лінійку - «Свято звитяги, доблесті і честі». Класний керівник Футуйма Руслан Володимирович разом із гуртківцями підготував змістовну і цікаву інформацію з історії українського війська. Ведучі лінійки розповіли про те, що день захисника України - це данина любові та поваги до усіх воїнів, які боролися за Україну, це свято нашого національного духу, день, коли ми згадуємо всіх, хто віддав життя за нашу свободу, зміцнюємо зв’язок поколінь та з надією дивимося у майбутнє.

  Серед загиблих за Україну, на жаль є і випускник ліцею. У 2014 році на Донбасі геройські загинув Віталій Гопонько. Тож, ведучі запропонували вшанувати пам’ять Віталія та усіх славних синів, хто віддав найдорожче - своє життя - за Україну, хвилиною мовчання.

  На честь свята, учні 13 групи електромонтерів (класний керівник Савчин О.О., майстер виробничого навчання Сопочкін Ю.М.) посадили магнолію, яка, поряд з іншими зеленими насадженнями, буде прикрашати двір ліцею.

  14 жовтня українцями також вшановується велике релігійне свято Покрови Пресвятої Богородиці. В багатому на подвиги літописі українського воїнства було безліч битв і дат, гідних стати святом, проте ще з козацьких часів день Покрови Пресвятої Богородиці був святковим днем захисників Вітчизни козацькою Покровою.

  В ліцеї, з нагоди свят, провели спортивно-розважальне свято «В здоровому тілі – здоровий дух!», яке пройшло в запеклій та безкомпромісній боротьбі. Всіх учасників шляхом «сліпого жереба» розділили на дві команди: «Комета» та «Метеорит». Організатори свята запропонували командам такі види випробувань:

  • «Вправний та швидкий»;
  • «Подолання болота»;
  • «Тачка»;
  • «Бій півнів»;
  • «Спортивна вікторина»;
  • «Юний хокеїст»;
  • «Смачна естафета»;
  • «Перетягування канату».

  Попри рівну до останніх секунд змагань боротьбу, з рахунком 58:19 перемогла команда «Метеорит». Усі учасники спортивно-розважального свята були нагороджені грамотами та відзначені солодкими призами. На такій мажорній ноті й завершився в ліцеї день 12 жовтня, сповнений шани і поваги до історії України, українського воїнства.

  День захисника й козацтва -
  Мужності й геройства свято.
  І ми вклоняємося тим,
  Хто літ тому назад багато
  І тим, хто нині з автоматом
  Наш спокій береже і захищає,
  Всю нашу велику родину
  Рідну землю свою – Україну!


  4 жовтня 2017

  ЗУСТРІЧ З ОЛЕКСАНДРОМ КАНІВЦЕМ – ПРИЗЕРОМ XV НАЦІОНАЛЬНОЇ ФІЛАТЕЛІСТИЧНОЇ ВИСТАВКИ «УКРФІЛЕКСП 2017»

  2-3 жовтня 2017 року ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М. Данканича» відвідав відомий громадський діяч, призер XV Національної філателістичної виставки «Укрфілексп 2017» з міжнародною участю киянин Олександр Канівець. Ювілейна виставка такого рангу проходила вперше на Закарпатті з 28 вересня по 1 жовтня поточного року у приміщенні Закарпатського музично-драматичного театру ім. братів Юрія – Августина та Євгена Шерегіїв по вул. Льва Толстого, 12 в м. Ужгороді.

  На виставці були представлені експозиції як вітчизняних філателістів, так і філателістів з восьми країн Європи. За її підсумками експозиція Олександра Канівця «Історія пошти на українських землях 1857 – 1923 р. р.» удостоєна високої нагороди - медалі в ранзі позолоченої, а експозиції «Перші марки Української держави 1918–1923 р. р.» та «Стандартні випуски Карпатської України 1945 р.» - медалей в ранзі срібних.

  Тож 2-3 жовтня в конференцзалі ДПТНЗ «МПАЛ ім. М. Данканича» відбулось продовження національної виставки. Її відкрив заступник директора з виховної роботи Олександр Кумечко, який відрекомендував педагогам та учням Олександра Канівця і зазначив, що він протягом 2016-2017 років втретє зі своїми раритетними експозиціями відвідує ліцей. Попередні виставки були ініційовані директором ліцею Василем Васильовичем Ковбаско та пройшли в лютому 2016 року за результатами Міжнародного історичного походу-реквієму «Останнім шляхом Кобзаря», а в листопаді того ж року за результатами Всеукраїнської історичної поштової естафети з міжнародною участю - «Україна – козацька держава».

  Цього разу учасники зустрічі мали можливість почути виступ Олександра Канівця, який улюбленій справі колекціонування поштових марок, присвятив понад 30 років життя та побачити в оригіналі його унікальні експозиції, які високо оцінені журі XV Національної філателістичної виставки. До речі, серед учасників виставки були філателісти не лише з України, але ще й з восьми європейських держав.

  У своєму виступі Олександр Володимирович детально розкрив зміст експозицій, розгорнутих для огляду. Особливої уваги заслуговують експозиції перших поштових марок, які були випущені на теренах сучасної України, оригінали марок часів Української Народної Республіки, Західно-Української Народної Республіки, часів Гетьманату та Директорії, громадянської війни 1918-1922 років, українські марки, які друкувались в Австрії, а також три випуски стандартних марок Карпатської України 1945 року в аркушах.

  Таким чином, в ліцеї відбулась знакова подія, приурочена до 100-річчя Української революції 1917-1921 років та спрямована на виховання у молоді почуття патріотизму, національної свідомості й глибоке вивчення історії України та рідного краю. Олександр Канівець вручив директору ліцею Василю Васильовичу Ковбаску унікальну книгу голови Хустського товариства філателістів - Михайла Михайловича Бізонича «925 років місту Хусту» та побажав учням успіхів у навчанні, стати справжніми професіоналами своєї справи, рухатися тільки вперед в досягненні поставленої мети.

  Проведення виставки в м. Мукачево підтримав Голова Закарпатського обласного товариства філателістів ім. Федора Фекети Будкевич Генадій Борисович.

  2 – 3 жовтня також відбулись поштові відправлення рекомендованих листів в операційному залі ЦВПЗ Мукачево з нагоди проведення цієї унікальної виставки. Як повідомив Олександр Канівець, це напевне перший випадок в історії Національних філателістичних виставок, коли після їх успішного завершення, на наступний день частина експозицій виствки експонувалась для огляду в цій же області.

  Олександр Канівець пообіцяв приїхати в Закарпаття в лютому 2018 р. на відкриття обласної філателістичної виставки, яка буде приурочена зимовим олімпійським іграм.

  Експозиція XV Національної філателістичної виставки в м.Ужгороді, 28.09-01.10.2017 О.Канівець розповідає в ДПТНЗ «МПАЛ ім.М.Данканича» про структуру експозицій
  Виступ Олександра Канівця перед педагогами і учнями ліцею
  Огляд експозицій, презентованих Олександром Канівцем
  Огляд експозицій, презентованих Олександром Канівцем


  22 вересня 2017

  Ми молимось за мир!

  Мир – це життя, щастя, радість,
  Чисте небо над головою,
  Мир – це упевненість в завтрашньому дні,
  у своєму майбутньому!

  21 вересня щороку світова спільнота відзначає Міжнародний день миру. Сьогодні слово «мир» набуло для України і українців неабиякої значущості. В час, коли наша країна переживає важкий період, коли її шматують на частини, в час антитерористичної операції на сході України, коли майже щодня гинуть люди.

  В ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. Михайла Данканича» 22 вересня 2017 року, класний керівник 34 групи автослюсарів-рихтувальників Джуган Т.П., провела відкриту виховну годину на тему: «Ми молимось за мир!». Учні були ознайомлені з історією виникнення Міжнародного дня миру, почули легенду про емблему миру, розповідь про звичаї та традиції відзначення цього дня у різних країнах світу, побачили «Дзвін миру».

  Також Тамара Павлівна згадала про героїв нашої держави, які мужньо стоять на сторожі миру і української державності в зоні АТО. Зокрема й про випускників навчального закладу: Олександра Барковського, Петера Біро, Віталія Гіщака, Михайла Дзямка, Йосипа Нодя, Івана Проценка, Михайла Росаду, Василя Сабадоша, Василя Смужаницю, Юрія Тацея, Дмитра Тромпака, Миколу Фотула, Михайла Цимболинця та інших. Усі присутні вшанували пам'ять Віталія Гопонька, випускника ліцею 2007 року, який загинув на Донбасі у 2014 році, хвилиною мовчання.

  Проведення відкритої виховної години супроводжувалось показом слайдів, відеофільмів, декламуванням віршів про мир. На звершення виховної години класний керівник побажала усім присутнім жити в мирі, злагоді й любові.

  Яндекс.Метрика