ВИХОВНА ТА ПОЗАУРОЧНА РОБОТА

Виховуємо цілеспрямованого громадянина демократичної держави

1 жовтня 2019

ДОБРОМ ЗАБУТЕ СЕРЦЕ ОБІГРІЙТЕ

Летять літа, як білі журавлі,

Дзвенять, як ті волошки в житі,

Та не зникає слід їх на землі,

Якщо для добрих справ були прожиті.

  Другий місяць осені розпочинається з особливої дати. 1 жовтня у всьому світі відзначається Міжнародний день людей похилого віку, проголошений у 1991 році Генеральною Асамблеєю ООН. В Україні це також і День ветерана. Повага до старших – одна з головних цінностей людської моралі. Людей похилого віку в Україні близько 2-х мільйонів. Така вже доля зрілих людей – залишитися у чотирьох стінах зі своїми проблемами, хворобами, переживаннями. Знали б ви, як вони чекають, щоб хто-небудь завітав до них.

Цей день - не лише можливість нагадати всім про людський обов’язок бути турботливими та милосердними до найповажнішої частини суспільства. Це і привід до роздумів щодо подальшої долі людства, його культури, зв’язку та розуміння поколінь.

  Класний керівник 22 групи трактористів Оксана Саморига О. В. разом зі своїми учнями провела в ДПТНЗ “Мукачівський професійний аграрний ліцей ім.М.Данканича” позакласний захід на тему: “Добром забуте серце обігрійте”. Вона наголосила, що турбота про громадян похилого віку, ветеранів та інвалідів необхідна кожної хвилини не як відзначення святкової дати, а як повага до людей, які своєю багаторічною працею заслужили на глибоку пошану нащадків. У наймудрішій книзі на землі, в Біблії, Святому Писанні, говориться про те, що від нашого ставлення до наших батьків і матерів безпосередньо залежить наша власна тривалість життя на цій землі. Зневагою до проблем літніх людей ми сіємо свої власні майбутні проблеми.

 Викладач провела гру та тести, де учні змогли показати в якій мірі вони поважають своїх дідусів та бабусь.

1 жовтня 2019

30 ВЕРЕСНЯ - ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕНЬ БІБЛІОТЕК

«Бібліотека – це скарбниця всіх багатств людського духу»

Г. Лейбніц

Бібліотека як соціальний інститут покликана виконувати завдання, покладені на неї суспільством і державою, а саме - збирання та зберігання джерел інформації й надання до них вільного і безперешкодного доступу усім членам суспільства.

30 вересня 2019 року у Всеукраїнський день бібліотек в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім.М.Данканича» відбулись заходи в рамках всеукраїнської інформаційно-просвітницької акції «Бібліотеки повні людей».

Бібліотекар ліцею Людмила Конусікова ознайомила здобувачів освіти з книжковим фондом та новинками літератури, надала учням фахові консультації та запросила їх активніше використовувати друковані видання під час підготовки до занять і на дозвіллі.

 

 

На запрошення дирекції ліцею в цей день відбулась зустріч педагогів та учнів з відомим мукачівським поетом, головою літературного об'єднання «Рідне слово», лауреатом щорічної міської літературної премії ім. Юрія Мейгеша 2014 року Михайлом Яковичем Шушкевичем. Присутні мали можливість почути різножанрову поезію, що звучала з уст поета. Автор 9-ти поетичних збірок, виданих протягом 2002-2019 років, 46-ти віршів, покладених на музику закарпатських композиторів, 6 з яких присвячені місту Мукачеву, Михайло Якович читав свої вірші «Мукачево», «Паланок», «Володар», «Володарка», «Сакури в Мукачеві цвітуть», «Божий дар», «Творча доля», «Любіте, діти, Україну!». Творча зустріч була проникнена палкою любовю до України, рідного краю, пройшла в надзвичайно теплій обстановці.

 

 

Також учасникам зустрічі-уроку була презентована книга «Пам'ять про подвиг», до якої увійшли оповідання про загиблих воїнів-закарпатців під час проведення антитерористичної операції на Сході України.

 

30 вересеня 2019

В ЛІЦЕЇ ВІДБУЛИСЯ БАТЬКІВСЬКІ ЗБОРИ

29 вересня 2019 року в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей імені М.Данканича» відбулися загальноліцейні батьківські збори. Їх метою було залучення батьків до співпраці з педагогами та адміністрацією, до активної участі в житті навчального закладу, а також інформування їх про стан навчання та виховання учнів. Проведенню зборів передувала виставка-конкурс учнівських композицій «Дари осені».

Перед присутніми виступив директор ліцею заслужений працівник народної освіти України Василь Васильович Ковбаско. У своєму виступі він дав загальну характеристику навчального закладу та розповів батькам про  можливості ліцею з надання освітніх послуг, підготовку кваліфікованих робітників, а також про наявну навчально-матеріальну базу, побутові умови учнів та організацію їх харчування, відповів на запитання присутніх.

Заступники директора ліцею в своїх виступах зупинились на важливих питаннях освітнього процесу та ролі батьківської громадськості в справі навчання та виховання дітей.

По завершенню загальноліцейних зборів було проведено батьківські збори у кожній навчальній групі. Класні керівники та майстри виробничого навчання довели до відома батьків детальну інформацію про успішність і поведінку учнів. Батьки також мали можливість детально ознайомитись з матеріальною базою навчального закладу, оглянувши навчальний та лабораторний корпуси, гуртожиток, бібліотеку, тренажерний та спортивний зали.

Батьки учнів висловили щиру подяку директорові та педагогічному колективу ліцею за створення і підтримання на належному рівні умов для якісного навчання, комфортного проживання та життєдіяльності здобувачів освіти.

 

Учнівські композиції «Дари осені»

 

21 вересеня 2019

МИ - ПРОТИ БУЛІНГУ!

В період з 16 по 20 вересня 2019 року в ДПТНЗ Мукачівський професійний аграрний ліцей ім.М.Данканча проведений Тиждень протидії булінгу. Адже від того, в якій атмосфері перебувають учні, залежить їх настрій, їх здоров’я, їх бажання вчитися, і врешті-решт бажання приходити до закладу освіти. Тижнем... передбачалось проведення наступних заходів:

1.

Розгляд питання протидії булінгу на нараді з педпрацівниками ліцею

16.09

2.

Виступ юристів Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області перед учнями груп 1 курсу на тему: “Зупинемо булінг разом!”

16.09

3.

Година спілкування з учнями, які проживають в гуртожитку ліцею на тему: “Булінг: агресор, жертва, спостерігач”

17.09

4.

Анкетування здобувачів освіти з питань протидії булінгу

18.09

5.

Зустріч учасників освітнього процесу з представниками ювенальної превенції Мукачівського міського відділу поліції  “Не допускай проявів буліну над собою. Допоможи другу”.

19.09

6.

Проведення виховної години за єдиною темою: “Я проти булінгу”

20.09

7.

Підбиття підсумків Тижня протидії булінгу.

20.09

Жвавий інтерес та високу активність учнів викликало інтерактивне заняття на тему: “Зупинемо булінг разом!”, яке 16 вересня провела фахівець Головного територіального управління юстиції у Закарпатській областіі Ганна Пивовар. Ліцеїсти дізналися не лише про алгоритм дій в ситуації булінгу та відповідальність, яка передбачена за це (штраф від 850 грн. або громадські роботи від 20 годин, діяння, вчинене повторно протягом року або групою осіб, - штраф від 1700 грн або громадські роботи від 40 годин), але й переглянули відео та взяли участь у рольових іграх, під час яких навчилися правильно реагувати на різні ситуації, де присутній булінг.

Проблемам запобігання булінгу в учнівській спільноті були присвячені година спілкування з учнями, які проживають в гуртожитку 17 вересня та виховна година в навчальних групах 20 вересня 2019 року. В ході їх проведення вихователі та класні керівники акцентували увагу здобувачів освіти на необхідності повідомляти педагогів та адміністрацію ліцею про найменші прояви будь-яких цькувань або будь-якого насильства.

Практичний психолог ліцею Людмила Савчин 18 вересня провела анкетування здобувачів освіти з питань протидії булінгу та нагадала номери телефонів довіри. Висновки анкетування, як і підсумки проведених заходів, стануть основою методичних рекомендацій для педагогів та пам’ятки для здобувачів освіти  з попередження, виявлення і подолання випадків булінгу.

В ході підбиття підсумків Тижня... заступник директора ліцею з навчальної роботи Світлана Шпеник акцентувала увагу педагогів на тому, що від булінгу страждають і агресори, і жертви. Вона підкреслила, що “педагогам неохідно негайно втручатися у конфлікт, доводити випадки булінгу до відома батьків, залучати практичного психолога до розв’язання проблеми та в жодному разі не закривати очі навіть на найменший прояв цькування, сподіваючись, що ситуація сама собою вирішиться і зійде нанівець.

4 вересеня 2019

ВИПУСКНИКУ ЛІЦЕЮ ВІТАЛІЮ ГОПОНЬКУ ВРУЧЕНО НАГОРОДУ (ПОСМЕРТНО)

І пам’ятник величний звести треба

Тим, хто Україну так любив свою,

Життя віддав за жовте поле, синє небо

В запеклому жорстокому бою.

Людмила Удіванова


         3 вересня з почесною місією до ліцею завітали військові. Наказом командувача оперативного командування «Захід» Сухопутних військ Збройних Сил України почесною відзнакою було нагороджено випускника ліцею 2007 року Віталія Гопонька, який в серпні 2014 року героїчно загинув у зоні антитерористичної операції на Донбасі.

            Відкрив лінійку пам’яті, присвячену цій знаменній події, директор навчального закладу заслужений працівник народної освіти України Василь Васильович Ковбаско. У своєму виступі він відзначив, що Віталій був скромним, ввічливим і вихованим хлопцем, старанним учнем. Але у важку хвилину, коли необхідно було стати на захист України, він із скромного хлопця перевтілився в мужнього та хороброго воїна, який віддав своє життя заради неподільності нашої держави та мирного неба над головою українців.

            Зі словами вдячності за виховання сина до батька Віталія – Михайла Михайловича Гопонька – звернулися також  депутат Мукачівської міської ради, підприємець, роботодавець, випускник ліцею Олександр Переста, якого з родиною Гопоньків пов’язує багаторічна дружба, військовий комісар Мукачівського ОМВК полковник Ігор Гусєв, ТВО начальника відділу цивільно-військового співробітництва управління оперативного командування «Захід» підполковник Андрій Рисюк, командир підрозділу 128 бригади, в якому служив Віталій Гопонько, майор Олександр Недобитко. Нагороду було вручено батьку героя, який щиро подякував військовим та працівникам ліцею за те, що вони памятають сина. Директор ліцею, працівники та учні, а також гості запалили свічки пам’яті та поклали квіти до меморіальної дошки Віталію Гопоньку, встановленої на стіні навчального корпусу  ліцею. В проведенні вручення відзнаки активну участь взяв 6 військовий оркестр оперативного командування «Захід» на чолі з підполковником Анатолієм Мазурком, який прибув з міста Рівного.

2 вересеня 2019

В ліцеї відзначили День знань

            2 вересня  в  ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім.М.Данканича» відбулися заходи з нагоди Дня Знань. Під урочисту мелодію Державного Гімну України було піднято Державний Прапор України. Із словами привітання до педагогів, учнів та батьків звернувся заслужений працівник народної освіти України, директор ліцею Ковбаско Василь Васильович. Він привітав присутніх з початком нового 2019-2020 навчального року і наголосив, що саме робітничі професії сьогодні є основою  розвитку аграрного сектора нашої еконгоміки і користуються попитом на ринку праці.

            Привітав учнів та педагогів з початком нового навчального року колишній учень ліцею, а нині – депутат Мукачівської міської ради, роботодавець Переста Олександр Михайлович. З напутнім словом та благословенням звернувся священнослужитель отець Іван. Він окропив присутніх освяченою водою і побажав благодатного навчального року.

            Прозвучав Гімн України, і педагоги повели своїх вихованців в навчальні кабінети на виховні години на тему: «Україна – єдина країна» та «Людина серед людей».

27 червня 2019

В ДОБРУ ПУТЬ, ВИПУСКНИКИ!

"Ну от і все, уже перегорнули

Підручників останні сторінки…

Й на випускних екзаменах відчули,

Що плине час скоріше від ріки."

 

27 червня 2019 року в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М. Данканича» відбулись урочистості з нагоди випуску кваліфікованих робітників. В цей день атестати про середню освіту та дипломи отримали      134 учні з професій:

·електромонтер з ремонту і обслуговування електроустаткування, водій автотранспортних засобів (категорія «С»);

·тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва (категорія «А1», «А2», «В1»), слюсар з ремонту с/г машин та устаткування, водій автотранспортних засобів (категорія “С”);

· слюсар з ремонту колісних транспортних засобів; водій автотранспортних засобів (категорія «С»);

· офіціант, бармен;

·монтер колії (ІІІ розряд), слюсар з ремонту рухомого складу (ІІ розряд).

Відкрив урочисту лінійку та звернувся до випускників з вітальним словом директор ліцею, заслужений працівник народної освіти України Василь Васильович Ковбаско. З побажаннями успіхів випускникам виступили класний керівник 31 групи трактористів Руслана Іванівна  Гуледза, мати випускника Бориса Вінярського Мирослава Романівна, гостя свята заступник начальника відділу Мукачівського міськрайонного центру зайнятості Оксана Іллівна Зварич.

Зі словами щирої подяки на адресу дирекції ліцею, педагогів, трудового колективу за навчання та виховання від імені випускників виступив Ілля Сергеєв, який зазначив, що випуск 2019-го року знаменний тим, що він відбувається в переддень 65-річчя навчального закладу.

Грамотами департаменту освіти і науки Закарпатської облдержадміністрації та директора ліцею були нагороджені випускники з числа обдарованих учнів. Зокрема Валентина Понзель, Костянтин Бакулін. Оксана Хома, Алекс Олтман, Дмитро Ларкін, Ілля Сергеєв, який за високий рівень знань одержував стипендію Михайла Данканича.

Атестати про загальну середню освіту та дипломи кваліфікованого робітника випускникам вручили директор ліцею Василь Васильович Ковбаско, заступники директора Юрій Петрович Коструб і Світлана Іванівна Шпеник, а також гості урочистостей Оксана Іллівна Зварич та підполковник Олександр Вікторович Кошенко – начальник Мукачівського відділу Військової служби правопорядку.

Випускниця 214 групи барменів Валентина Понзель прочитала вірш «Заповіт випускнику України». З напутнім словом до майбутніх робітників звернулися священнослужителі отці Анатолій та Іван. Після спільної молитви вони благословили педагогічний та учнівський колективи на самовіддану працю та добрі справи і окропили присутніх свяченою водою. Святковий настрій усім присутнім створював своїми піснями керівник гуртка художньої самодіяльності “Голос Карпат”, випускник ліцею 1984 року Іван Крафчик.

 

Ідіть в життя замріяні, вродливі,
Між квітами і добрими людьми,
Несіть свої і мрії, і надії!
Хай вірність і любов в серцях живуть!
Хай Україна-мати порадіє
Благословляєм всіх в щасливу путь!

Хай щастить вам, наші випускники!

 

13 березеня 2019

ЖИВИ ВІЛЬНО

Тема протидії торгівлі людьми знаходить відгук в серцях все більшої кількості людей із абсолютно різних сфер. 12 березня педагоги та учні ДПТНЗ “Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М. Данканича мали можливість поспілкуватись з координаторами з превентивної роботи міжнародної громадської організації “А-21” Катериною Яковенко та Валерією Павлюк.
       Катерина Яковенко, зокрема, зазначила, що чоловіків, жінок та дітей по всьому світу продовжують продавати та купувати проти їх волі. Це кримінальна індустрія, яка приносить організаторам понад $150 млрд. доходу щорічно. При цьому люди навіть не підозрюють,що стають жертвами торгівлі людьми. Групу ризику складають:

      “Сьогодні проблема торгівлі людьми є надзвичайно актуальною для населення України, особливо для тих, хто знаходиться в пошуках нової роботи і готові прийняти ризиковані та неофіційні пропозиції щодо працевлаштування, які частіше за все ведуть людей до потрапляння у ситуації торгівлі людьми,” - сказала у своєму виступі Валерія Павлюк.

https://scontent.fudj2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/54521363_1120335451460268_379560094037180416_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ht=scontent.fudj2-1.fna&oh=57ec4ac62d78bbf85b16092772a447ed&oe=5D12067Ehttps://scontent.fudj2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/55627815_356003071790491_347247049319645184_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ht=scontent.fudj2-1.fna&oh=d8df66cb88edcffdf61eefe8b9d8903d&oe=5D4EC126

На практичних прикладах, координатори показали присутнім важливість вивчення власних прав, можливості їх використання та куди звертатись в разі їх порушення. Тож належна громадська освіта молоді - це один з найдієвіших методів попередження та боротьби з сучасним рабством.

 


7 березеня 2019

У ЖІНЦІ ВСЕ ВІД БОЖОЇ ЛЮБОВІ…

У жінці все від Божої любові,

(вона не з чоловічого ребра).

Вогонь і лід, і квіти кольорові,

Грозу і тишу Бог у ній зібрав.

 

Михайло Плосковітов

 

З ледь відчутним весняним подихом приходить до нас чудове жіноче свято - 8 Березня. Цей день несе у світ ніжність і красу. Адже усе найдорожче, що є у нашому житті - щастя, радість, надія, кохання, пов’язане з жінкою. В рамках святкування Міжнародного жіночого дня в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М.Данканича» 7 березня відбувся конкурс на кращу стіннівку з привітаннями для прекрасної половини людства.

 

За підсумками конкурсу його лауреатами, які отримали грамоти та солодкі призи, придбані профспілковим комітетом ліцею (голова – Андрій Тимко), стали:

·         21 група трактористів (класний керівник Далекорей Н.І.), яка посіла      І місце;

·         23 група електромонтерів (класний керівник Джуган Т.П.) – ІІ місце;

·         13 група автослюсарів (класний керівник Футуйма Р.В.) - ІІІ  місце в конкурсі.

            Багато теплих і приємних слів на честь жінок було сказано в ході урочистої лінійки, яку провів разом з членами учнівської ради Руслан Футуйма.

            Святкова програма «У жінці все від Божої любові…» з віршами, присвяченими жінці та весні, відбулась у прикрашеному залі. Її провели ведучі, старости груп Валентина Понзель з 214 групи барменів та Андрій Финзь з 13 групи автослюсарів. Оплесками присутні, зустріли музичний виступ члена гуртка «Голос Карпат» Анатоліія Меденці (21 група трактористів) та виконання гуморесок Павла Глазового Василем Катричем (14 група електромонтерів).

 

Жінок-працівниць ліцею зі святом привітали директор навчального  закладу Василь Васильович Ковбаско, заступник директора з навчально-виробничої роботи Юрій петрович Коструб, голова профспілкового комітету Андрій петрович Тимко. Високо оцінивши важливу роль жінок-педагогів та працівниць ліцею у справі виховання та навчання підростаючого покоління, вони побажали їм здоров’я, щастя, кохання та нових здобутків на освітянській ниві. Чудовий настрій і святкову атмосферу створювали неперевершені пісенні виступи керівника гуртка художньої самодіяльності ліцею «Голос Карпат» Івана Крафчика.

 

15 лютого 2019

ВИКОНУЮЧИ ІНТЕРНАЦІОНАЛЬНИЙ ОБОВ`ЯЗОК

15 лютого в Україні щороку відзначають День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Саме цього дня 1989 року з Афганістану були виведені радянські війська, які протягом десяти років брали участь у війні на території цієї країни. І саме в цей день ми віддаємо шану усім тим, хто з честю та гідністю виконував свій військовий обов’язок у різний час, у різних державах.

Особливо болісною раною був і залишається Афганістан. Війна у тій далекій країні, яка завершилась 30 років тому, принесла горе не в одну родину українців. Афганістан став горнилом для тих, хто туди потрапив. Він навчив юнаків цінувати дружбу, відданість, любов. І знати ціну життя. Адже воно обривалося іноді у неповних 19 років. Але всі без винятку солдати, прапорщики, офіцери й генерали свято вірили, що виконують свій інтернаціональний обов’язок.

Саме цим подіям і була присвячена година пам’яті, яку підготували та провели 14 лютого викладач предмету «Захист Вітчизни» Василь Васильович Росул та члени учнівської ради ліцею Олександр Гречин і Андрій Финзь. Вони розповіли присутнім на заході про те, що після закінчення Другої світової війни українські військові брали участь у 24-х локальних війнах і збройних конфліктах на території 16-ти іноземних держав.

Після здобуття Україною незалежності наші військові фахівці стали учасниками багатьох миротворчих місій. За даними Міністерства оборони України, з 1992 року в міжнародних миротворчих операціях взяли участь майже 40 тисяч військовослужбовців. У складні для країни часи воїни-афганці та учасники інших воєннитх конфліктів проявили героїзм і мужність на в бойових діях на сході україни. Загалом під час АТО та операції обєднаних сил воювали і воюють 12 тисяч воїнів-афганців.

Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять воїнів, які загинули на території інших держав, виконуючи свій інтернаціональний обов’язок, а також полеглих українських бійців на сході країни.

Наступного дня в Мукачеві, біля пам’ятника загиблим у афганській війні землякам, працівники ліцею на чолі з директором Василем Васильовичем Ковбаско взяли участь у проведенні мітингу-реквієму та екуменічної панахиди з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 30-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан.

...

6 лютого 2019

ЗУПИНЕМО БУЛІНГ РАЗОМ!

18 грудня 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон №2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», яким закріплено відповідальність за вчинення булінгу.


6 лютого 2019 року в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М.Данканича» відбулась зустріч педагогів та учнів з головним спеціалістом Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області Ганною Пивовар, директором мукачівського місцевого центру надання безоплатної вторинної правової допомого Костянтином Молнаром та начальником відділу правопросвітн6ицтва та взаємодії з суб’єктами надання первинної правової допомоги Мирославою Пилипчинець.Зустріч відбулася в рамках проекту Міністерства юстиції України «Я маю право», який навчає громадян користуватися своїми правами та захищати їх у разі порушення. Тема зустрічі «Зупинемо булінг разом!» - надзвичайно важлива сьогодні. Адже свідками, а ще гірше жертвами фізичного, психологічного та інших видів насильства стають діти вже з раннього віку.

Тож гості ліцею детально розяснили присутнім на зустрічі поняття булінгу, розповіли про його види та ознаки. Цікавою і змістовною була розповідь про те, як вирішити ситуацію з булінгом, до кого звертатись, якщо хтось став його свідком або жертвою, де отримати допомогу, у т.ч. й безоплатну правову, що робити батькам, якщо їх дитина агресор.

Педагоги та учні переглянули відеофільм про булінг, взяли участь в обговоренні його змісту, а також стали учасниками рольових ігор і ситуацій, в яких можна опинитись. Найактивнішими учнями в ході зустрічі були Мирослав Різак та Юрій Меденці з 22 групи автослюсарів. Крім цього гості ліцею вручили учасникам заходу пам’ятки з протидії булінгу, домашньому насильству, друковану продукцію з роз’ясненнями про безоплатну правову допомогу та знижки оподаткування оплати за навчання.

Таким чином, зустріч з юристами сприяла підвищенню правової культури та правової свідомості педагогів та учнів ліцею, а також корисною для їх інформування щодо механізмів захисту прав у повсякденному житті у правовий спосіб. 


5 лютого 2019

ДЕНЬ БЕЗПЕЧНОГО ІНТЕРНЕТУ В ДПТНЗ «МПАЛ ім. М.Данканича»

Всесвітній День безпечного Інтернету покликаний привернути увагу до проблем порушення прав і свобод людини в інтернеті та шляхів їх подолання.

Тож, 5 лютого 2019 року в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М.Данканича» відбувся відкритий виховний захід освітнього характеру на тему:«Інтимні селфі в Інтернеті – жарт чи небезпечний ризик?», який провів викладач інформатики Іван Чернієвський. Метою заняття було привернути увагу підлітків до питання насилля засобами Інтернету, розглянути  шляхи пошуку виходу з небезпечних ситуацій, а його основа була побудована на розвитку поваги один до одного.

В ході заходу йшлося про те, що відома усім заборона на спілкування з незнайомцями розповсюджується і на інтернет-простір. «Тому учням, зокрема, потрібно бути обережними та, наприклад, не викладати в соціальні мережі світлини, які можуть бути неоднозначно сприйняті, та більше того - нашкодити у майбутньому. Саме з цим пов’язана й тема сьогоднішнього уроку», - підкреслив педагог.В ході зустрічі Іван Вікторович обговорив з учнями такі поняття, як секстинг, кібербулінг, онлайн-грумінг. Учні дізнались, як вберегти себе в мережі від подібних явищ та що робити, якщо така ситуація вже трапилася в їхньому житті, переглянули і обговорили відеофільм «ONLINE сексуальне насильство».

Також учні приєдналися до он-лайн уроку на YouTube, який проводився Мережевою Академією CISCO, Кіберполіцією України та компанією ERC за підтримки ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти». Вони прослухали виступи експертів, отримали доступ до курсу Мережевої Академії CISCO «Вступ до кібербезпеки», пройшли онлайн тестування та перевірили свої здібності до кар’єри аналітика з кібербезпеки.25 січня 2019

ЗУСТРІЧ З ПРАВООХОРОНЦЯМИ

           24 січня 2019 року офіцери поліції охорони майор поліції Федір Кормош та капітан поліції Сергій Дзямко в ДПТНЗ “Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М.Данканича” зустрілися з учнями та педагогами навчального закладу.

            Мета цієї зустрічі полягала у  презентації можливостей та переваг роботи і служби молодих людей в поліції охорони та превентивне виховання підростаючого покоління. Офіцерів поліції охорони на початку зустрічі відркомендував Олександр Кумечко та зазначив, що подібні заходи, які проводяться в ліцеї спільно з правоохоронцями, є традиційною формою виховної роботи і дозволяє учням реальніше і глибше зрозуміти всю небезпечність негативних наслідків протиправної поведінки і не допускати її в майбутньому.

            Учасники зустрічі уважно слухали розповідь правоохоронців про особливості служби в підрозділах поліції охорони, її переваги, соціальну підтримку працівників та важливість для розвитку країни. Офіцери також закликали учнів після навчання рацевлаштовуватись в поліцію охорони.

В другій половині зустрічі вони зупинились на особливостях адміністративної та кримінальної відповідальності неповнолітніх, закликали учнів дотримуватися дисципліни та внутрішнього розпорядку ліцею. Працівники поліції нагадали учням і основні правила безпечної поведінки, розповіли про конкретні неприємні ситуації, у які можна потрапити через власну необережність, і про те, як їх уникнути. Вони роз’яснили присутнім, що таке булінг, розповіли що робити у випадку насильства в сім'ї, про причини та їх  наслідки, як поводитись в ситуаціях, коли відбувається зневажливе ставлення до людини, її прав та свобод. Офіцери поліції дали також змістовні відповіді на усі запитання присутніх.

...
23 січня 2019

Україна – єдина родина! 100 років Акту Злуки!

Молюсь за тебе, Україно,

Молюсь за тебе кожен час,

Бо ти у нас одна-єдина, –

Писав в своїх віршах Тарас.

Молюсь, – казав він, щоб у тебе

Не було між людьми війни

Щоб завжди було чисте небо

На нашій стомленій землі.


Відповідно до Указу Президента України від 13.11.2017 року №871 щорічно 22 січня – в день проголошення в 1919 році Акту Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки – відзначається День Соборності України. Цього ж дня, через 27 років, у 1946 році була утворена Закарпатська область у складі України.

Тож, у відповідності до листа Адміністрації Президента України від 9.01.2019 року та розпорядження голови Закарпатської ОДА від 15.01.2019 року №13, в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. Михайла Данканича» були сплановані заходи щодо відзначення цих знаменних подій.

Так, 21 січня 2019 року, в переддень 100-річчя Акту Злуки та 73-ї річниці утворення Закарпатської області у складі України, відбулось засідання секції викладачів суспільно-гуманітарних дисциплін. Були обговорені питання зміцнення єдності народу навколо ідеї соборності України та історичного значення утворення Закарпатської області.

22 січня 2019 року класний керівник 32 групи автослюсарів, викладач історії Марія Томашівна Бобинець, разом із представниками учнівської ради ліцею Олександром Гречиним та Костянтином Бакуліним, провела відкриту годину спілкування на тему: «Україна – єдина родина!». В ході години спілкування йшлося про те, що українська революція 1917-1921 років дала можливість нарешті реалізувати споконвічне прагнення українців отримати незалежну національну державу. Адже внаслідок перебування переважної більшості українських земель у складі двох імперій, українських національних державних утворень постало теж два. Першою на руїнах Російської імперії була проголошена Українська Народна Республіка. Пізніше, вже в листопаді 1918 р. на тернах колишньої Австро-Угорщини утворилася Західно-Українська Народна Республіка.


Але об’єднання УНР і ЗУНР в одну державу через низку причин не було доведене до кінця. Разом з тим, хоча соборність України і не вдалося утвердити, Акт злуки задекларував перед усім світом неподільність українських земель, єдність і солідарність народу, став прологом до постання сучасної соборної суверенної України.

Класний керівник 12 групи трактористів Оксана Володимирівна Саморига розповіла присутнім про те, що протягом тривалого часу територія сучасної Закарпатської області України входила до складу різних держав: Угорського королівства, Австро-Угорщини, Чехословацької Республіки і знову Угорщини. Та після визволення України від нацистів, Указом президії Верховної Ради СРСР від 22 січня 1946 року у складі Української РСР було створено Закарпатську область із центром у місті Ужгороді. Символічно, що дата створення області співпадає зі святкуванням Дня соборності України.

Цього ж дня в гуртку «Я-патріот» відбулось практичне заняття на тему: «100 років Акту Злуки 22 січня 1919 року. Разом з власної волі». В ході підбиття підсумків 23 січня, заступник директора ліцею з навчальної роботи Світлана Іванівна Шпеник, дала високу оцінку підготовці педагогів та членів учнівського самоврядування до проведення вищезазначених виховних заходів.

Сьогодні ми віримо, що територіальна цілісність України, скріплена кров’ю мільйонів незламних борців, навіки залишиться непорушною. Ми маємо бути свідомі того, що лише в єдності дій та соборності душ ми можемо досягти величної мети – побудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України.28 листопада 2018 року

За Україну, за Волю, і за Життя!


    27 листопада 2018 року до ДПТНЗ «МПАЛ ім. М. Данканича» завітали актори театру «Шарж» з м. Ужгорода, композитори та виконавці власних пісень - Роберт Голованенко та Сергій Соболь. Вони подарували учням та педагогам концертну програму «За Україну, за Волю, і за Життя!», виконали чудові патріотичні пісні, поезії, в яких величали Україну та її мужніх захисників, героїв АТО. Всі присутні отримали величезний заряд бадьорості, енергії та море позитивних емоцій. Патріотична програма завершилась Молитвою за Україну та Хвилиною Мовчання, під час якої було вшановано полеглих захисників. Одна з пісень пролунала на честь і в пам'ять про учня нашого ліцею Гопонька Віталія, який загинув в зоні антитерористичної операції на Донбасі, захищаючи нашу державу. В залі також були присутні батько   На завершення програми всі присутні вшанували пам'ять Віталія Гопонька хвилиною мовчання.


22 листопада 2018

ЛІТЕРАТУРНО-МУЗИКАЛЬНА КОМПОЗИЦІЯ «А НЕБО ПАДАЄ»


Майдан, майдан, завмерло все на мить,
Несуть труну, в труні Герой лежить.
Не раб, Вкраїни вільний син,
За неї і віддав життя Устим.
О. Луговий


21 листопада 2018 року в ДПТНЗ «МПАЛ імені М.Данканича» відбулась літературно-музикальна композиція до Дня Гідності та Свободи на тему: «А небо падає». Підготувала та провела цей захід класний керівник 31 групи трактористів, керівник гуртка Гуледза Руслана Іванівна та учні 12 групи трактористів, гуртківці Олексій Андрій і Портяник Павло.
Метою літературно-музикальної композиції було вшанування патріотизму та мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 - лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей прав і свобод людини, національних інтересів України та її європейського вибору. Під час заходу було використано багато віршів, пісень, відеофільмів та розповідей. Зокрема було згадано про Героїв Крут, Небесну Сотню та її представника громадського активіста Євромайдану, бійця 38 сотні самооборони Устима Голоднюка.
- «А небо падає», - у разі небезпеки на Майдані просив кричати Устим. Загинув він на Майдані, допомагаючи забирати поранених, а в листопаді 2014 року був удостоєний звання Героя України посмертно.


Завершилась літературно-музикальна композиція хвилиною мовчання на вшанування пам’яті героїв Майдану та воїнів, які загинули за світле майбутнє України.  

11 жовтня 2018

Свято звитяги й українського лицарства

14 жовтня в Україні вже вчетверте відзначають одразу три свята, тісно пов'язані між собою:  День захисника України, День українського козацтва та свято Покрови Пресвятої Богородиці. У жовтні 2014 року президент України Петро Порошенко своїм указом запровадив День захисника України “з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві та ініціативи громадськості”.

Саме про це йшла мова 11 жовтня під час загальноліцейного виховного заходу, який підготував і провів класний керівник 13 групи автослюсарів Руслан Володимирович Футуйма за участю представників учнівського самоврядування Андрієм Финзем і  Владиславом Кукрі.

 

Цього ж дня у спортзалі ліцею з нагоди Дня захисника України, українського козацтва та свята Покрови з ініціативи членів учнівської ради відбулись традиційні щорічні спортивні змагання “Козацький гарт”, в яких взяли участь представники від усіх учнівських груп. У складі 2 команд “Козацька шабля” та “Січові стрільці” учасники змагалися за такими конкурсними видами:

“Передача листа”;

“Втеча полоненого з полону”;

“Вправний стрілець”;

“Сильна рука”;

“Спраглий козак”;

“Козацька вдача”.

  

          Змагання відбулися у безкомпромісній боротьбі в супроводі бурхливих оплесків вболівальників. За загальною кількістю балів перемогу здобула команда “Січові стрільці” з рахунком 47:16. Обидві команди отримали грамоти і солодкі призи.

 


20 листопада 2018

З УКРАЇНОЮ В СЕРЦІ


Незалежна моя Батьківщина,
Я борюся за тебе щодня!
Ти для мене, як матір – єдина,
Богом дана нам рідна земля!
Олександр Кобиляков


20 листопада 2018 року, в рамках Тижня національно-патріотичного виховання, з ініціативи учнівської ради ліцею в ДПТНЗ «Мукачівський професійний ліцей ім.М.Данканича» проведено конкурс на краще декламування віршів українських поетів.
Голова учнівської ради ліцею Борис Вінярський та його заступники Світлана Янцо та Костянтин Бакулін створили ініціативну групу, яка розробила сценарій конкурсу, підібрала тематичні віршідля декламування та запропонувала порядок його проведення. Метою конкурсу ставилось: виховання почуття любові до Батьківщини, гордості за свою націю і державу, співпереживання за долю рідного народу, створення умов для розвитку юних талантів та обдарувань.
Тож присутні в конференц-залі ліцею педагоги та учні мали можливість почути думки українських поетів про рідну країну, про їх почуття та переживання за долю України та її народу, про війну на Сході нашої держави. Прозвучали вірші, які написані і широковідомими поетами, і тими талановитими митцями, чия літературна творчість ще зовсім молода.


За оцінками журі конкурсу, серед 12 учасників, переможцями визначено:
- Світлану Янцо, яка посіла І місце в конкурсі з віршом Дарини Федорович «Бабусине серце»;
- Павла Портяника – члена учнівської ради – ІІ місце, який декламував вірш «Незалежна Україна» Олександра Кобилякова;
- Андрія Финзя – старосту групи, члена учнівської ради – ІІІ місце з віршом «Країна моя - Україна», автора Федора Пантова.
Переможців конкурсу нагороджено грамотами директора ліцею та заохочувальними солодкими призами. Але, потрібно визнати, що переможцями стали усі: і учнівське самоврядування в цілому, і кожен учасник зокрема!


29 вересня 2017

З ДНЕМ ПРАЦІВНИКА ОСВІТИ!

Вклоніться, учні, вчителю своєму,
Володареві слова і пера,
Крізь біль, і радість, роздуми і втому,
Любов його безмежна пролягла.

«Вчителько моя – зоре світова…» Під звуки чудової пісні П.Майбороди і А.Малишка, 29 вересня, в переддень професійного свята працівників освіти, на подвір`ї ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М.Данканича» на святкову програму зібрались усі: від викладачів до технічного персоналу.

Відкрили літературно-музичну композицію «Вклоніться, учні, вчителю своєму» ведучі – учень 11 групи трактористів Дмитро Болдижар та учениця 13 групи електриків Світлана Янцо. З вітальним словом до присутніх звернувся заступник директора ліцею з навчально-виробничої роботи Ю.П.Коструб. Він подякував усім працівникам ліцею за невтомну працю, наполегливість і високий професіоналізм, побажав подальших успіхів, благополуччя, міцного здоров'я, миру та злагоди.

Юрій Петрович вручив грамоти кращим працівникам ліцею викладачам Василю Ковачу, Руслану Футуймі, Оксані Саморизі, Михайлу Лендєлу, майстрам виробничого навчання Петру Станковичу, Івану Грубінці, Мар’яні П’ятак, керівнику гуртків «Я - патріот» та «Мандрівники в минуле» Нелі Далекорей.

Також були заохочені грамотами переможці конкурсу святкових стіннівок та квіткових композицій «Букет для педагога». За рішенням журі, І місце посіли учні 11 групи трактористів, ІІ-ге – 212 групи барменів, ІІІ-тє – 13 групи електриків.

А далі звучали привітання для працівників ліцею від учнів навчальних груп. Вони дякували своїм наставникам за любов і тепло, за науку, терпіння і сердечне добро. Справжнім святковим сюрпризом стали: музичне вітання Анатолія Меденці – соло на саксафоні, вірш для педагогів, написаний учнем Олександром Періковим та блискуче привітання учениці, старости групи Олесі Семенчук.

Святкова програма супроводжувалась українськими піснями у виконанні випускника ліцею 1985 року Івана Крафчика. Особливі почуття у присутніх викликали «Пісня про рушник» П.Майбороди та А.Малишка і «Червона рута» В.Івасюка, які були підхоплені всіма учасниками свята.

Вітаймо всіх, хто душу віддав учням!
Прийміть любові й вдячності слова,
Професія найважливіша в світі -
Учителю! Вам слава і хвала!


29 вересня 2017

ШАНУЙМО СТАРІСТЬ

"Старих шануйте, як батька,
а молодих, яко братів"

Князь Володимир Мономах

1 жовтня весь цивілізований світ відзначає Міжнародний день людей похилого віку, проголошений Генеральною Асамблею Організації Об’єднаних Націй, а Україна – ще й День ветерана.

З метою виховувати повагу до людей похилого віку, почуття доброти та милосердя до них, в ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М.Данканича», 29 вересня проведено відкриту виховну годину «Шануймо старість».

Класний керівник 32 групи трактористів О.В.Саморига в своєму виступі наголосила, що вшанування людей похилого віку та ветеранів це не лише можливість нагадати всім про людський обов’язок бути турботливими й милосердними до найповажнішої частини суспільства, але й привід до роздумів щодо подальшої долі людства, його культури, взаємозв’язку поколінь. За офіційними даними, сьогодні у світі людей похилого віку налічується близько 630 мільйонів. А це - кожен 10-й житель Землі.

Попри те, що повага до старших — одна з головних цінностей людської моралі, ми мало замислюємося над тим, хто ж такі «особи похилого віку», ветерани, чим маємо завдячувати їм. «Мова йде про покоління, яке вистраждало під чорним крилом голодоморів, яке вистояло у кривавому пеклі ІІ світової війни, яке відбудувало зруйноване війною господарство і допомагає нам творити майбутнє. Це люди досвіду і терпіння, наполегливості та здатності досягати поставлених завдань. Їх найбільше багатство – досвід, знання, вміння, мудрість. Головне для молоді не вразити їх необачним, нетактовним словом або вчинком», - зазначила Оксана Володимирівна.

Класний керівник та її підопічні, які провели відкриту виховну годину, закликали учнів пам’ятати, що вчинок, слово, погляд, тон може подарувати будь-якій людині радість, а може й зіпсувати її настрій. Вони побажали усім ветеранам та людям поважного віку міцного здоров’я, довголіття й доба.


22 вересня 2017

Ми молимось за мир!

Мир – це життя, щастя, радість,
Чисте небо над головою,
Мир – це упевненість в завтрашньому дні,
у своєму майбутньому!

21 вересня щороку світова спільнота відзначає Міжнародний день миру. Сьогодні слово «мир» набуло для України і українців неабиякої значущості. В час, коли наша країна переживає важкий період, коли її шматують на частини, в час антитерористичної операції на сході України, коли майже щодня гинуть люди.

В ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. Михайла Данканича» 22 вересня 2017 року, класний керівник 34 групи автослюсарів-рихтувальників Джуган Т.П., провела відкриту виховну годину на тему: «Ми молимось за мир!». Учні були ознайомлені з історією виникнення Міжнародного дня миру, почули легенду про емблему миру, розповідь про звичаї та традиції відзначення цього дня у різних країнах світу, побачили «Дзвін миру».

Також Тамара Павлівна згадала про героїв нашої держави, які мужньо стоять на сторожі миру і української державності в зоні АТО. Зокрема й про випускників навчального закладу: Олександра Барковського, Петера Біро, Віталія Гіщака, Михайла Дзямка, Йосипа Нодя, Івана Проценка, Михайла Росаду, Василя Сабадоша, Василя Смужаницю, Юрія Тацея, Дмитра Тромпака, Миколу Фотула, Михайла Цимболинця та інших. Усі присутні вшанували пам'ять Віталія Гопонька, випускника ліцею 2007 року, який загинув на Донбасі у 2014 році, хвилиною мовчання.

Проведення відкритої виховної години супроводжувалось показом слайдів, відеофільмів, декламуванням віршів про мир. На звершення виховної години класний керівник побажала усім присутнім жити в мирі, злагоді й любові.


01 вересня 2017

День знань в ДПТНЗ «МПАЛ ім. М. Данканича»

Так в добру путь із вірою в майбутнє
Для всіх це свято – ніби вранішня зоря,
Яка вогнем засяє променистим,
Бо знань зерном живе уся земля!

Урочистим і хвилюючим був ранок 1 вересня 2017 року в Мукачівському професійному аграрному ліцеї ім. М. Данканича. Педагоги, учні та батьки вишикувались на подвір’ї ліцею, щоб провести урочисту лінійку з нагоди Дня знань та початку нового навчального року. З словами привітання до присутніх звернувся директор ліцею заслужений працівник народної освіти України Василь Васильович Ковбаско. Він подякував батькам та учням - першокурсникам, за те що вони обрали саме цей навчальний заклад, щоб навчатись обраній професії. Василь Васильович висловив подяку педагогічному колективу за сумлінну працю на освітянській ниві та створення належних умов для здійснення навчально-виховного процесу. Директор ліцею привітав усіх присутніх зі святом, побажав усім плідної праці, миру і добра.

На святі з привітанням виступив заступник голови Мукачівської районної державної адміністрації Олександр Ярославович Богів, який подарував учням ліцею канцелярські приладдя та спортивний інвентар. Також в ході святкової лінійки перед присутніми виступили: депутат міської ради приватний підприємець та роботодавець, колишній випускник нашого навчального закладу Олександр Михайлович Переста, викладач історії, класний керівник 11 групи трактористів Неля Іванівна Далекорей, майстер виробничого навчання цієї ж групи Іван Іванович Басараб, першокурсник Олександр Гречин, батько кращого учня ліцею, якому призначено стипендію імені Михайла Данканича, Віктор Володимирович Вінярський.

З напутнім словом перед присутніми виступив отець Іван, який закликав усіх творити добро та робити все можливе для об’єднання і процвітання України. Не залишили учасників урочистостей байдужими пісні у виконанні керівника гуртка художньої самодіяльності ліцею Івана Крафчика.

Після урочистої лінійки педагоги в навчальних аудиторіях провели перший урок за темою: «Україна – європейська держава». Таким чином, з почуттям оптимізму, бажанням працювати і здобувати нові знання, відчуттям любові і відданості рідній Україні учнівський та педагогічний колектив Мукачівського професійного аграрного ліцею розпочав новий 2017 – 2018 навчальний рік.

Яндекс.Метрика